Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chmura na własność

0
Podziel się:

Chmura obliczeniowa (cloud computing) przestała kojarzyć się z prognozą pogody. Usługi świadczone w tym modelu stają się podstawą funkcjonowania coraz szerszego grona polskich firm.

Chmura na własność

Zaufaliśmy chmurze. Tak dzieje się z m.in. oprogramowaniem, które dostępne jest dla użytkowników korzystających z aplikacji dostępnych jako usługa, a nie tradycyjnych, które rezydują na ich własnych komputerach.

Rozwiązania chmurowe trafiają też do systemów wspomagających zarządzanie. To oczywiście największe firmy, ale ich postępowanie wyznacza trend, w który w przyszłości wpisze się sektor MSP. Z badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Gartner wśród firm o przychodach powyżej 10 milionów dolarów wynika, że niemal połowa przedsiębiorstw korzystających z systemu ERP w ciągu 5 lat zdecyduje się na przeniesienie tej aplikacji do chmury. Co więcej, amerykańska spółka badawcza Mint Jutras, analizująca rynek systemów biznesowych dla produkcji, potwierdziła, że do 2023 roku 45 proc. przedsiębiorstw wykorzysta model usługowy do zarządzania systemami IT wspierającymi produkcję i logistykę. Cloud computing jest doskonałym rozwiązaniem, gdy zachodzi potrzeba błyskawicznego uruchamiania aplikacji biznesowych, co wpływa na czas wprowadzania produktów na rynek i często przesądza o przewadze nad konkurencją. Dodatkowym atutem modelu usługowego okazuje się również przewidywalność i kontrola kosztów. Użytkownik ma pewność
opłat, dostępu do wsparcia technicznego i aktualnych wersji oprogramowania bez konieczności angażowania dodatkowego zespołu informatyków.

Infrastruktura dla chmury

Przetwarzanie w chmurze wymaga ogromnej mocy obliczeniowej po stronie usługodawcy. Nowa rodzina procesorów Intel Xeon E7 v3 umożliwia bezpieczne przetwarzanie i analizowanie potężnych zestawów danych w pamięci systemowej, co przekłada się bezpośrednio na szybszy dostęp do danych i lepszą skuteczność operacyjną firm korzystających z cloud computingu.

Co istotne, rozwój rynku usług chmurowych sprawił, że dziś również małe i średnie przedsiębiorstwa mogą budować własną infrastrukturę chmurową. Stosowanie odpowiedniego oprogramowania przetwarzającego informacje w chmurze pozwoli im lepiej zrozumieć procesy zachodzące wewnątrz firmy, podejmować bardziej świadome decyzje biznesowe i w większym stopniu spełniać oczekiwania klientów.

Rola MSP

Na rozwoju rynku chmury obliczeniowej zyskują nie tylko duże korporacje. Coraz więcej firm reprezentujących sektor MŚP ufa nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym. Ponadto małe i średnie firmy stanowią 99 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce, generując w 2014 roku dwie trzecie polskiego PKB (67 proc.). Czołowi dostawcy IT doceniają więc ten rynek, oferując rozwiązania dostosowane nie tylko do potrzeb, ale przede wszystkim do możliwości finansowych przedsiębiorstwa. Właściwie użytkowana chmura może zaoferować firmie ogromne korzyści: większą wydajność, skalowalność, elastyczną platformę, obniżenie kosztów utrzymania infrastruktury oraz scentralizowaną i łatwą kontrolę.

Mimo to mniejsi przedsiębiorcy obawiają się, że wdrożenie takich rozwiązań będzie wymagało znaczącej ingerencji w użytkowane już systemy IT, generując dodatkowe wydatki. Nie musi tak być.

Ciekawą alternatywą dla przedsiębiorstw z sektora MŚP jest wykorzystanie chmury w modelu hybrydowym, który łączy w sobie najlepsze cechy sprawnie działającej chmury publicznej oraz pozwala na wykorzystanie funkcjonujących już w firmie zasobów IT. Rozwiązanie takie umożliwia dopasowanie środowiska do konkretnych potrzeb klienta, jednocześnie minimalizując poniesione nakłady finansowe. Co jest jednak w tym modelu najważniejsze - kluczowe dane pozostają w ramach zasobów firmy i pod jej pełną kontrolą.

Pewny wybór

Podczas wybierania dostawcy chmury warto zapytać go o świadczone przez niego usługi bezpieczeństwa i współpracujących z nim dostawców zabezpieczeń.

Warto się również dowiedzieć, jakie są granice w ramach wspólnego modelu zabezpieczeń oferowanego wraz z usługą przetwarzania w chmurze. Dobrze jest znać zakres obowiązków dostawcy chmury i swoich własnych. W przypadku niektórych usług przetwarzania w chmurze - takich jak IaaS, to przedsiębiorstwo odpowiada za ochronę swoich aplikacji i danych w chmurze. Dlatego trzeba wiedzieć, jakie urządzenia i produkty zabezpieczające oferuje dostawca chmury i na wdrażanie jakich rozwiązań zezwala.

Gdy firma jest gotowa na przeniesienie określonej aplikacji do chmury, przed zrobieniem finalnego kroku powinna rozważyć dodanie nowych umocnień do istniejących zabezpieczeń w obszarze uwierzytelniania i logowania do aplikacji. Aby lepiej zabezpieczyć dostęp do danej aplikacji w chmurze, potrzebny jest precyzyjny schemat dostępu do danych. Można go stworzyć przez powiązanie uprawnień dostępowych z rolami, stanowiskami w przedsiębiorstwie i projektami. Aby lepiej zabezpieczyć proces logowania, warto zastanowić się nad dwustopniowym uwierzytelnianiem czy używaniem haseł jednorazowych. Dobrze jest też wymagać od użytkowników zmiany identyfikatorów przy pierwszym logowaniu. W ten sposób powstanie dodatkowa warstwa, zwiększająca ochronę, jeśli hakerzy wykradną dane uwierzytelniające personelu.

Dzięki znacznemu wzrostowi zaufania i poprawie bezpieczeństwa rozwiązań chmurowych rośnie zainteresowanie nowymi technologiami. Zjawisko to odczuwalne jest nie tylko w korporacjach, ale i wśród małych i średnich przedsiębiorców, którzy stanowią o sile polskiej gospodarki. Rozwiązania z zakresu cloud computingu są postrzegane jako jedne z najbezpieczniejszych w IT. Zapewne ta tendencja wzrastającego zainteresowania i szerszego wykorzystywania chmury obliczeniowej utrzyma się w kolejnych latach.

Szukasz porady? Skontaktuj się z ekspertem z Asseco: +48 22 574 88 23; e-mail: piotr.fabjaniak@assecods.pl

chmura
pc
analityka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)