Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Money.plFirmaWiadomościKadryNiepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy
2007-07-24 14:25

Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy

Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy
[fot: PAP/ Adam Hawałej]

Autor: Marzena Migatulska-Jacko


1/4

Planując zatrudnienie w swojej firmie warto przyjrzeć się kwestii zatrudniania osób niepełnosprawnych. Dotyczy to w szczególności firm, których załoga wkrótce osiągnie poziom 25 osobowego zespołu.

Wielu pracodawców szybko przekonuje się, iż niepełnosprawny pracownik swoim zapałem, lojalnością i wiedzą prześciga pełnosprawnych kolegów. Bywa, że to właśnie spośród osób niepełnosprawnych rekrutują się najlepsi specjaliści.

Od 30 lipca pojawią się dodatkowe zachęty w postaci zwolnień, refundacji czy dofinansowań Sprawdź, co możesz zyskać zatrudniając osoby niepełnosprawne.

Oszczędzasz na obowiązkowych wpłatach

Każdy pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu, powinien zatrudniać w swoim zakładzie osoby niepełnosprawne. Tak stanowią przepisy.

Jeśli w firmie nie pracuje żadna osoba niepełnosprawna lub liczba takich osób nie pokrywa 6 % wskaźnika w zatrudnieniu ogółem - pracodawca musi płacić „karę" do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

System e-pfron służy do przekazywania dokumentów w zakresie obowiązkowych wpłat na FunduszComiesięczną daninę ustala się jako iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych.

Oczywiście pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6% - zwolnieni są z dodatkowych opłat.

A oto przykład:

W Firmie X pracuje 65 osób. Szef firmy nie zdecydował się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej. Co miesiąc firma musi odprowadzić do PFRON kwotę 4 294,95 zł.

65 osób x 6% = 3,9

3,9 x 40,65 % x 2709,14 zł = 3,9 x 1101,27 zł = 4 294,95 zł

Wyliczoną kwotę firma mogłaby przeznaczyć na ewentualne koszty związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych (dodatkowe urlopy, krótszy czas pracy, przystosowanie stanowisk pracy, niższą wydajność).

Ulgi w składkach ZUS

Co miesiąc, na formularzu ZUS DRA, możesz złożyć do ZUS wniosek o sfinansowanie składek niepełnosprawnych pracowników. To najprostszy sposób uzyskania wsparcia na zatrudnianie niepełnosprawnych.

O ulgę w należnych składkach mogą ubiegać się pracodawcy:

- zatrudniający co najmniej 25 pracowników i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% lub

- zatrudniający mniej niż 25 pracowników, bez względu na wysokość osiąganego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie przysługuje na osoby niepełnosprawne zatrudnione na umowę o pracę bądź wykonujące pracę nakładczą.

Od 1.01.2008 r. dofinansowanie zostanie zastąpione refundacją. Pracodawca będzie musiał wpierw opłacić składki w całości, a dopiero później, po złożeniu odpowiedniego wniosku, otrzyma refundację

Składki na ubezpieczenia społeczne są finansowane odpowiednio przez PFRON i budżet państwa za okresy miesięczne przez okres roku, na wniosek pracodawcy, składany łącznie z deklaracją rozliczeniową tych składek.

Po upływie okresu dofinansowania, pracodawcy, wraz z deklaracją rozliczeniową składek na ubezpieczenie społeczne, mogą złożyć wniosek o objęcie finansowaniem składek na to ubezpieczenie odpowiednio przez PFRON i budżet państwa na kolejne okresy roczne.

Wysokość oraz rodzaj składek, które mogą zostać sfinansowane, uzależniona jest od typu pracodawcy oraz stopnia niepełnosprawności zatrudnionego pracownika.

Pracodawcy zatrudniający mniej niż 25 pracowników

Finansowanie składek obejmie osoby niepełnosprawne, zaliczone do znacznego lub do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

  1. część wynagrodzenia odpowiadającą składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenie emerytalne - finansuje PFRON
  2. część kosztów osobowych pracodawcy, odpowiadającą należnej składce na ubezpieczenie emerytalne od pracodawcy - finansuje budżet państwa.
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 25 pracowników i osiągający wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6%

Finansowanie składek pochodzi z PFRON i obejmuje osoby niepełnosprawne:

  1. zaliczone do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności - część wynagrodzenia odpowiadającą należnej od pracownika składce na ubezpieczenie emerytalne oraz część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadającą należnej od pracodawcy składce na ubezpieczenie emerytalne
  2. zaliczone do lekkiego stopnia niepełnosprawności - część kosztów osobowych pracodawcy odpowiadającą należnej składce na ubezpieczenie wypadkowe
Jak rozliczać?

Pracodawca wpisuje w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA odpowiednie kody oraz kwoty ubezpieczenia osób niepełnosprawnych finansowane przez PFRON lub budżet państwa.
Wykazane środki pracodawca pozostawia na swoim koncie.

Należy pamiętać, iż ci, którzy korzystają z przywileju płacenia niższych składek, nie muszą uiszczać składki na Fundusz Pracy.Tagi: zus, pfron, dofinansowanie, niepełnosprawni, refundacja, sod
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl


2010-07-19 07:58:06 adroit1
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [0]
Wynagrodzenie osób niepełnosprawnych jest to w przweważającej mierze "najniższe wynagrodzenie w gospodarce" do tego w to wynagrodzenie pracodawcy wliczają różne dodatki między innmi dodatek za pracę w godzinach nocnych.
2010-07-15 21:26:22 95.160.112.* | oskar123
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [0]
ja dostałem ofertę 1500 zł brutto oczywiście jako ON przecież to jest 1200 zł netto czyli 300 euro. polska to obóz koncentracyjny dla ON.
2009-06-28 15:41:32 83.8.148.* | kasinek
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [2]
mam grugą grupę.Pracuję od 14 maja.Zdrowi i niepełnosprawni mają tyle samo pokoi(sprzątanie)żeby było"sprawiedliwie".Tylko,że ja nie mam zdrowia,a oni mają.Gdzie "sprawiedliwośc"?
2009-09-14 19:42:38 65.49.2.* | Ania54
Mi pracodawca powiedzial ze za 8h pracy zaplaci 700 zl abym nie stracila renty!!
aby bylo "zabawnie" to nie(niepelnosprawni) na tym samym stanowisku zarabiali 2200 zl brutto!!!
Ania
---
http://niepelnosprawni.warszawa.pl
http://niepelnosprawni.wroclaw.pl
2010-04-02 11:28:26 80.55.112.* | @dam
a ja ama lepiej pracuje w pewnej oraganizacji zrzeszakącą niepełnosprawnych i sam jestem taką osobą nie dość że mam czasami pracę której niepowinienem w sumie wykonywać (ale uważam) bo może napewno zaszkodzić mojemu zdrowiu to jeszcze muszę oddawać co miesiąc na tą organizację darowiznę tzn 10proc z mojej wypłaty (odmowa równa się z utratą pracy)- z tym była wielka afera było nawet pismo kategorycznie zabraniającego takiego procederu ale co z tego że tylko na papierze- teraz płaci się raz więcej raz mniej żeby nikt się z zewnątrz nie połapał, ale mimo że mam ok 100km do pracy w tym dwie przesiadki jakos daje rade w sumie więcej czasu spędzam w podróży niż na pracy:)
Ale dziwi mnie to że ta organizacja sama nie może zarobić na siebie choć bez problemu by mogła (nie raz udowodniłem) a tak pracownicy muszą dokładać do siebie.
2008-07-15 17:47:56 83.13.104.* | filas
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [1]
Tak to jest zysk pracodawcy,dostają na nasze wynagrodzenie srodki z pefronu,tak że my ich nic nie kosztujemy,majatki na naszej krzywdzie robią i co na to rząd?Mówia o sobie biznesmeny ale to zwykłe pasożyty.Z tych pieniędzy co na mnie dostaje to widze połowe tego,jeszcze jak okupione moim zdrowiem-wprowadził akord i wymaga by tak samo robic jak zdrowi pracownicy.
2009-05-28 20:00:09 62.69.196.* | zdeterminowana
chce Ci zaproponowac prace, moje gadu 11185615
2008-03-29 20:23:22 88.156.190.* | szkoda gadać
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [1]
Z tymi przywilejami dla niepełnosprawnbych to jest jakiś pic. Posiadam taka grupę i chciałęmsię zatrudnić. Jestem rozczarowany. . Wszędzie śię zasuwa po 8 godz. przeważnie nocki jak w ochronie czy Mc Donalds lub innych firmach i to za najniższą stawkę. Szkoda gadać.
2009-05-28 20:07:26 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-10-10 17:35:05 62.87.243.* | anut
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [1]
taaa ... a robił ktoś statystykę ilu "Zatrudnionych " niepełnosprawnych pracuje faktycznie?? a ilu jest zatrudnianych fikcyjnie, w celu jedynie czerpania zysków przez pracodawcę??
a wygląda to tak: zatrudnia się osobę z I grupą, daje jej się 200-300zł żeby była zadowolona - i na tym jej rola się kończy

super zatrudnienie niepełnosprawnych - rewelacja!!

nie wiem do czego zmierza rząd ale na pewno ani do poprawy sytuacji niepełnosprawnych w polsce, ani co poprawy koniunktury ... chyba że priorytetem jest fikcyjne podwyższanie wskaźnika zatrudnienia niepełnosprawnych żeby jakieś normy unijne spełnić

być niepełnosprawnym w polsce to porażka na maksa - renta - psie grosze, praca - albo za minimalne wynagrodzenie , albo fikcyjna

wyjątki potwierdzające jedynie regułę są w normalnej życiowej sytuacji - pracują i mają normalne dochody adekwatne do ich wykształcenia, umiejętności i czasu poświęcanego na pracę

polska to leżny kraj który jest daleko za murzynami
-1 spadek
2009-05-28 20:07:39 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-07-29 20:26:53 88.199.125.* | wściekła
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [1]
Macie rację, jestem niepełnosprawna i pracuję. Dlaczego? Ano dlatego, że mam na utrzymaniu cały dom, dzieci a renta, którą dostaję nie wystarczy na opłatę czynszu i mediów, nie wspomnę o takiej błahostce jak żywność, ubranie czy środki czystości. Więc kosztem zdrowia skracam sobie życie bo jakiś chory wymyślił głodowe renty i świetny system pomocy dla niepełnosprawnych w postaci rehabilitacji zawodowej, he he. Zupełnie jak w obozie.
Ludzie jeśli ktoś orzeka, że mam umiarkowany stopień niepełnosprawności (przeważnie to robią eksperci) to oznacza, że nie nadaję się do pracy. Więc niech dostanę rentę z której się utrzymam. Albo proszę o uśpienie bo jak czytam teksty, że zabieram komuś coś to szlag mnie trafia!
2009-05-28 20:07:49 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-07-27 10:10:59 83.8.132.* | kepter
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [1]
Tylko w reklamie jest tak ładnie, że zatrudnia się niepełnosprawnych.Choruję na nowotwór od 2000r.i zawsze po krótszym lub dłuższym zwolnieniu lekarskim wracałam do pracy.Po ostatniej operacji usunięto mi mięsień prawej ręki odpowiedzialny za zginacze palców.Po długiej rehabilitacji rękę wyćwiczyłam, że lekarz stwierdził iż mogę wrócić jako osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym.Przyjęto mnie, wykorzystałam zaległy urlop i w pierwszym dniu po urlopie wręczono mi wypowiedzenie.Robię wszystko co należało do moich obowiązków, piszę na komputerze, piszę długopisem, jedynie nie mogę dzwignąć nic w tej ręce.Przy zwolnieniu pani dyrektor użyła pretekstu, że nie mogę pracować 7 godzin dziennie. Wiem, że w Kredyt Banku pracują osoby niepełnosprawne, ale niektórym osobom to nie pasowało.Poczułam się jak ,,zbity pies".Bardzo chciałam wrócić do pracy i z moją chorobą nie siedzieć w domu w 4 ścianach, ale bezduszność dyrekcji niestety nie ma granic.Szefowie widzą zawsze tylko swój czubek nosa.Oczywiście zostałam pochwalona, że bardzo sumiennie pracowałam, nigdy na mnie nie było skarg, ale nie mogę dalej pracować.Zostaję bez pracy i w wielkim smutku jak mnie potraktowano. Pracowałam w Kredyt Banku we Włocławku 9,5 roku.Niepełnosprawny nikomu nie jest potrzebny.Przepraszam za te żale, ale czuję się bardzo zle.Jestem na środkach uspokajających.Pozdrawiam
2009-05-28 20:08:06 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-07-25 19:22:27 87.96.34.* | Pawel J > Kielce
Re: Niepełnosprawni w pracy - zysk pracodawcy [1]
www.zatrudnijniepelnosprawnego.pl
2009-05-28 20:08:16 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-07-24 18:56:41 jan kowalski  [ Tysiącznik na forum ]
Re: Co zyskasz zatrudniając osobę niepełnosprawną? [17]
rzecz w tym, że pracodawcy potrzebują zdrowych, silnych niepełnosprawnych. Rencista, który jest niezdolny do pracy np. jako kierowca czy murarz, pracuje na tych samych stanowiskach jako niepełnosprawny. To jest jakaś paranoja, albo jest sprawny i zdrowy, albo nie. Kto takiemu przyznal rentę, a potem wydał zdolność do pracy. W zadnym wypadku nie chciałbym w tym miejscu ubliżyć osobom w dużym stopniu niepełnosprawnym, ale uważam, że renciści IIgrupy nie powinni korzystać z takich przywilejów. Oni po prostu biorą wynagrodzenie z dwóch żródeł, kosztem właśnie tych bardziej niepełnosprawnych. I jeszcze niech mi ktoś wyjasni, dlaczego mundurowi czyli policjanci, żołnierze itp, mogą, będąc na rencie inwalidzkiej dorabiać na dodatkowym etacie bez ograniczeń, czego reszta społeczeństwa zrobić nie może.
2009-05-28 20:08:40 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-12-19 20:58:34 83.5.2.* | madzka
J a mam II grupe i powinna nalezec mi sie renta ale co za 500 zl nie urzye wiec do rpacy tez powinnam isc ty sie lepiej zatawnow czloweiku co psizesz!!!
-1 spadek
2007-09-26 20:34:53 62.69.192.* | wściekła
Jak niedorabiać i żyć za marne 411zł.Może wy tak umiecie.Bo jak opłacisz mieszkanie wspólnie z rodzicami,to zostaje ci ledwo 200+pełne opłaty za bilety+leki[morfina,paski-cukrzyca,kreon]to tylko koszt[237zł.To sam żyj za tą sumę jak tak gadasz.
To sam żyj za tą sumę jak tak gadasz.
2009-05-28 20:09:21 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-09-26 20:26:23 62.69.192.* | wsciekła
Będąc na 2gr.Płacąc za biley\ty całość.Opłacisz tylko mieszkanie,mając szczęście mieszkając z rodziczmi,a o lekach ratujących życie możesz pomażyć.Bez dorabiania to człowiek zdechnie,a z tą praca jest bardzo ciężko,zakład pracy chronionej.
Będąc na 2gr.Płacąc za biley\ty całość.Opłacisz tylko
2009-05-28 20:09:44 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-07-27 10:20:37 83.8.132.* | kepter
Nawet pan nie wie ile znaczy praca dla człowieka, który choruje na raka i ma kontakt z ludzmi, musi wyjść z domu do pracy. Jestem wdzięczna dla firm które zatrudniają niepełnosprawnych, jeśli mogą tylko to niech pracują.Popieram pana zdanie, że niektórzy biorą lewe pieniądze za zatrudnianie niepełnosprawnych, bo ci niepełnosprawni mają też lewe zaświadczenia.To trzeba by kontrolować.Pozdrawiam
2009-05-28 20:10:08 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2007-07-27 00:09:32 212.2.100.* | Hipolit - Lotnik Myśliwski
Idź sam do wojska, jedź na wojnę jak zazdrościsz żołnierzom, albo wstap do policji albo do straży pozarnej, a potem zadawaj te swoje mało zabawne i ubliżające żołnierzom pytania. Nie każdy niepełnosprawny użala sie nad sobą jak Ty i pokazuje jaki jest biedny i nieprzygotowany przez mamusie do życia, żeby wzbudzać litośc takich jak Ty. Mało który żołnierz , policjent czy inny prawdziwy inwalida obnosi sie ze swoim kalectwem, albo zazdrości innym ich inwalidztwa- jestes pierwszy, a wiekszość z nich to ludzie zdecydowanie twardsi i bardziej stonowani niż tacy jak Ty. Czemu sam nie pójdziesz do wojska, nie pojedziesz na wojne, nie zanurkujesz w powódź, po krówkę albo pieska, nie wskoczysz do płonacego lasu, nie nakrzyczysz na młodocianych rozbójników na ulicy, nie poganiasz z pistoletem za bandytami z granatami. Jak uda ci sie odważyć na którys z tych czynów w cudzej obronie, wtedy mozesz rozmawiać i komentować przywileje i obowiązki Policji i wojska.Zadzwoń do Ubezpieczycieli i zapytaj ile trzeba zapłacić składki za ubezpieczenie w tych zawodach, i jaka jest średnia wieku inwalidów w tych zawodach. Ubezpieczenie od następstw wypadków i kalectwa w tych zawodach gwarantuje dożywotnie świadczenie. Skorzystaj wstąp dajsie okaleczyć i będziesz sam kalekim biorcą renty. Poco zazdrościc innym??!! Zyczę Ci żebyś kiedyś poznał co znaczy być inwalidą, i spróbował funkcjonować jako inwalida z pseudorenty. Moich składek na moja rente wystarczyło na kilka rent dla takich jak Ty. Zamieńmy sie napraw mi zdrowie a ja zrobie z ciebie takiego inwalide jak ja i oddam ci swoją rente.Mundurowi płaca takie wysokie składki na swoje ubezpieczenia rentowe, że z ich składek utrzymuje sie kilku cywili. nie obrazaj wiec innych nie mając pojecia o czym piszesz. A co do pokątnych zaświadczeń- nie znieważj uczciwych- tylko ktoś kto sam jest marginesem może imputować innym to co sam wyczynia. Jak zazdrościsz innym i twierdzisz, że kazdy łatwo może sobie kupić rente to idź i sobie kup i nie obrażaj innych. albo sie okalecz A potem odezwij sie ze szpitala lub więzienia, powodzenia.
2007-07-25 12:51:00 195.117.142.* | robert23
mało zarabiasz? chyba nie jesteś starszą osobą? chyba wszystko przed Tobą, wystarczy się postarać. Czy renta inwalidzka to taka duża kasa?
2007-07-26 22:47:27 83.7.156.* | COSSO
TAK - w skali calego kraju to ogromna suma !! mowie oczywiscie o BEZPRAWNIE przyznanych rentach!!!!! przez to traca UCZCIWI..... ale kogo to obchodzi? Ciebie nie - bo zawsze ktos jest po drugiej stronie barykady.....
i potem mamy duze wydatki na ZUSy - na obsluge calego tego balaganu - dodatkowych pracownikow okoloministerialnych - bo przeciez co wspolne (podatki) to niczyje i mozna sobie dowoli poszerzac liste czy to pracownikow administracji czy to rencistow - a co!!!

a moze dobrym pomyslem byloba wlasnie lista ogolnodostepna RENCISTOW tak jak i jest lista bioracych kase z doplat unijnych
szybko by sie okazalo kto robi przekret i juz nie byloby takie bezpieczne pokatne wydawanie lewych zaswiadczen rentowych......
2009-06-08 10:05:53 88.156.1.* | jakiet
to wszystko to jest poto by nabijac kabrze koleszkom kturzy prowadza zakłady pracy chronioneja osoba niepełno sprawna u nichjest i musi byc zdrowa jak osioł
2009-05-28 20:10:47 pracaaaaaaaaaa
praca dla niepełnosprawnych ruchowo, którzy mogą się przemieszczań, np na wózku inwalidzkim, chodziarz jedna ręka musi być "użyteczna" moje gadu 11185615
2009-06-24 13:06:08 stokrotkapl
Witam

Wszyscy piszą o zatrudnianiu niepełnosprawnych ok, ale ciekawe jest to że np na moim przykładzie. Od 6 lat szukam pracy w swoim zawodzie i nie ma szans na to że znajdę ( praca biurowa, sekretariat). W moim mieście zatrudniają tylko niepełnosprawnych. Można powiedzieć że czuję się dyskryminowana ponieważ wszędzie proszą o orzeczenie o niepełnosprawności. Można powiedzieć że mogę sobie znaleźć pracę gdzie indziej, ale dlaczego skoro takie mam wykształcenie. Dla mnie to porażka, ja też mam na utrzymaniu dziecko - chore dziecko - i jakoś muszę sobie radzić, żyjemy tylko z jednej pensji i jakoś sobie radzę.
Dla mnie pracodawca zatrudnia osoby niepełnosprawne bo dostaje dofinansowania od Państwa, a reszta to się nie liczy.
2009-11-13 19:52:01 79.162.4.* | gruuupa
mam pytanie obecnie przebywam na swiadczeniu rehabilitacyjnym moje zwolnienie juz trwa 8 miesiecy jestem zatrudniona na czas nieokreslony jak na razie szefowa mnie nie zwolnila a moze. podczas zwolnienia postaralam sie o grupe inwalidzka, czy jak wroce do pracy szefowa bedzie miala korzysci z tej grupy? sory za bledy odpiszcie
2009-07-09 09:31:43 83.18.7.* | Anna40
Tak? Gdzie leży to miasto co zatrudniają w biurze tylko osoby niepelnosprawne? Chyba w Afryce bo na pewno nie w Polsce. Od kilku lat szukam pracy biurowej ale nawet w tzw. Zakladach Pracy Chronionej pracują tylko panienki piękne i młode. A ON to do sprzątania lub jeszcze gorzej do pracy akordowej. Dopóki przy tworzeniu prawa w naszym kraju nie będą brały udziału ON to nic sie nie zmieni. Pozdrawiam wszystkich, życząc zdrowia
2012-12-08 11:19:39 89.230.168.* | rafal523
Ta praca dla inwalidow to lipa trzeba tyrac jak kon