Nowa ustawa zwolni firmy z opłacania składek przez trzy lata do FP i FGŚP za osoby powracające z urlopów macierzyńskich i wychowawczych.
Resort pracy przygotowuje projekt ustawy, którego celem jest szereg udogodnień dla zatrudnionych decydujących się na urodzenie dziecka. Jeszcze w kwietniu projekt ma zostać przyjęty przez rząd i przesłany do Sejmu pisze _ Gazeta Prawna. _
Przede wszystkim urlopy macierzyńskie będą od przyszłego roku stopniowo wydłużane. W 2009 wydłuży się on do 20 tygodni przy urodzeniu pierwszego i następnego dziecka oraz 31 tygodni po urodzeniu więcej niż jednego dziecka. W latach 2010 - 2011 - urlop taki wyniesie odpowiednio 22 i 34 tygodnie, w latach 2012 - 2013 - 24 i 37 tygodni, a od 2014 roku 26 i 39 tygodni.
Według nowego projektu od przyszłego roku przedsiębiorstwa zatrudniające rodziców wracających do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych nie będą opłacać za nich przez trzy lata składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Dodatkowo firmy będą też mogły stworzyć lub przystosować pomieszczenia zakładowe na żłobek lub przedszkole ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - czytamy w gazecie.