Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Nieodpłatne wydanie towarów w celu wsparcia sprzedaży

sygnatura: ILPP2/443-855/08-2/GZ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2008-12-10

słowa kluczowe:nieodpłatna dostawa towarów, przekazanie nieodpłatne, wydanie towarów

Wniosek ORD-IN: [ 492 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2008 r. (data wpływu 22 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazania towarów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie nieodpłatnego przekazania towarów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zajmuje się przetwórstwem ryb i pozostałych produktów rybactwa, a następnie ich hurtową sprzedażą. Wnioskodawca zawiera ze swoimi odbiorcami umowy i porozumienia handlowe, w których określa warunki współpracy. Zawierają one miedzy innymi ustalenia dotyczące działań wspierających sprzedaż, takich jak: akcje promocyjne, animacje, degustacje, sprzedaż premiowa i inne działania marketingowe.

Wypełniając warunki umów, Spółka przekazuje swoim odbiorcom na cele związane z ww. działaniami wyroby gotowe i towary bez wynagrodzenia. Dotychczas, od opisanych wydań, Spółka naliczała i odprowadzała podatek od towarów i usług. Jednak pojawiające się wyroki WSA, jak i NSA (np. uchwała siedmiu sędziów NSA z dnia 28 maja 2007 r., I FPS 5/06) rozstrzygają tą kwestię inaczej. Zgodnie z nimi, nieodpłatne wydanie towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Działania promocyjne i marketingowe wspierające sprzedaż są z pewnością - zdaniem Spółki - związane z prowadzoną przez nią działalnością handlową. W związku z tym, Wnioskodawca rozpatruje możliwość zaprzestania naliczania podatku od towarów i usług od nieodpłatnych wydań towarów na ww. cele.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka ma obowiązek naliczania i odprowadzania podatku VAT od nieodpłatnych wydań wyrobów gotowych i towarów związanych z jej działalnością...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów rozumie się przekazanie przez podatnika towarów i usług należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Żaden inny przepis art. 7 ust. 1-9 ww. ustawy nie wskazuje, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, czego skutkiem jest pozostawienie tych czynności poza regulacją VAT, jako czynności nieopodatkowanych.

Nieodpłatne przekazanie wyrobów gotowych i towarów kontrahentom w ramach ustalonych zasad współpracy, które mają dążyć do wsparcia sprzedaży tych produktów, na pewno - zdaniem Wnioskodawcy - jest działaniami ściśle związanymi z prowadzoną przez niego działalnością handlową. Równocześnie Spółka korzysta z przysługującego jej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych towarów i surowców.

Przy obowiązującym prawie, wyżej opisane wydania wyrobów gotowych i towarów, pozostają poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, czyli są czynnościami nieopodatkowanymi. W związku z tym, Zainteresowany nie musi naliczać i odprowadzać podatku VAT od tych czynności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY