Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy przepisy w zakresie podatku od towarów i usług pozwalają na wyrejestrowanie się z ewidencji podatników tego podatku?

sygnatura: DO/443-27/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie

data: 2007-06-11

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 22 maja 2007 r. (data wpływu do Urzędu w dniu 24.05.2007 r.), uzupełnionego następnie o własne stanowisko w dniu 1.06.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko odnośnie prawa Podatnika do zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Na mocy art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem złożonym w tut. organie w dniu 25 maja 2007 r. zwróciła się Pani o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego: Czynny podatnik podatku od towarów i usług (od dnia 1.08.1996 r.), osiągający obroty z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej pod Firmą (...) z siedzibą w (...) oraz z tytułu działalności wykonywanej osobiście w zakresie usług świadczonych jako biegły sądowy, zamierza wykreślić się z rejestru podatników podatku od towarów i usług. Nadmienia Pani, iż osiągnięty w 2006 r. przychód: 1) z działalności gospodarczej wyniósł kwotę 7.500 zł i dotyczył wyłącznie sprzedaży samochodu, który ujęty był w ewidencji środków trwałych (od marca 2006 r. działalność Firmy została zawieszona, natomiast na dzień 30 maja 2007 r. zaplanowano likwidację działalności ww. Firmy), 2) z działalności wykonywanej osobiście wyniósł kwotę 15.368,60 zł, przy czym - jak podkreślono we wniosku - czynności te nie są czynnościami z zakresu doradztwa. W odniesieniu do ww. stanu faktycznego stoi Pani na stanowisku, iż przepisy w zakresie podatku od towarów i usług pozwalają Pani na wyrejestrowanie się z ewidencji podatników tego podatku.

W oparciu o dokonaną analizę stanu prawnego w przedmiotowym zakresie tut. organ zauważa:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w tym przede wszystkim odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, wykonywane w warunkach określonych w art. 15. Przepis ten przewiduje opodatkowanie podatkiem od towarów i usług jego podatników, do których zalicza się osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące m.in.: 1) samodzielną działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności, 2) czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te nie są związane ze zlecającym wykonywanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Realizacja obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług przez jego podatników w rozumieniu ww. przepisu odbywa się na zasadach ogólnych, przewidujących m.in. zwolnienie podmiotowe od podatku od towarów i usług. Stosownie do art. 113 ust. 1 i 2 ustawy zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku, jak również odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Prawo do ww. zwolnienia ograniczone zostało w przypadku podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia lub zrezygnowali z tego zwolnienia przed upływem 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracili prawo do zwolnienia lub zrezygnowali ze zwolnienia. Istotne także jest, iż na mocy art. 113 ust. 13 ustawy ww. zwolnień nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie, tj. czynności wymienione w pkt 36-38 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).

Zestawiając powołane przepisy z przedstawionym w Pani wniosku stanem faktycznym stwierdzić należy, iż spełnione zostały przesłanki uprawniające do zwolnienia od podatku od towarów i usług (wartość sprzedaży opodatkowanej w 2006 r. w rozumieniu art. 113 ust. 1 i 2 ustawy nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, wykonywane zaś przez Panią usługi nie należą do usług wymienionych w ust. 13 pkt 2 przywołanego artykułu ustawy). Zatem z dniem 1 stycznia 2007 r. z mocy ustawy zwolniona była Pani od podatku od towarów i usług, a ściślej rzecz biorąc mogła Pani skorzystać ze zwolnienia określonego w ust. 1. Termin uprawnienia wynikającego z art. 113 ust. 11 ustawy nie został określony, co oznacza, iż podatnik może w dowolnym okresie roku podatkowego (w tym wypadku 2007 r.) powiadomić naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym wybiera przysługujące mu zwolnienie o chęci skorzystania ze zwolnienia określonego w ust. 1. Zgodnie z art. 96 ust. 10 ustawy podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, którzy następnie zostali zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub zgłosili, że będą wykonywać wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43, pozostają w rejestrze jako podatnicy VAT zwolnieni. Tak więc przykładowo, aby tut. organ wykreślił Panią z rejestru czynnych podatników VAT z dniem 31.05.2007 r. winna Pani do tego dnia poinformować naczelnika tut. Urzędu o chęci skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 113 ust.1 ustawy. Następne zgłoszenie, skutkujące wykreśleniem Pani z rejestru czynnych podatników VAT może być dokonane przed końcem kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, od którego wybierze Pani ww. zwolnienie (30.06.2007 r. - ze skutkiem od 1.07.2007 r., 31.07.2007 r. - ze skutkiem od 1.08.2007 r., itd.).

W tym stanie rzeczy postanowiono, jak na wstępie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Tarnowie za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY