Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy jest Pan podatnikiem podatku VAT.?

sygnatura: 1437/ZP/443/12/EZ/07

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

data: 2007-04-27

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

postanawia

uznać stanowisko w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, zawarte we wniosku z dnia 05.01.2007 r. /data wpływu do US 05.02.2007r./ za n i e p r a w i d ł o w e .

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że 02.01.2007 r. rozpoczął Pan działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie finansowym o numerze PKD 65.23.Z. Działalność ta polega na lokowaniu w papiery wartościowe środków finansowych, powierzonych na podstawie umowy przez osoby fizyczne. Umowa ta zobowiązuje Pana do wypłacania osobie powierzającej środki finansowe odsetek od powierzonej kwoty w regularnych odstępach czasu do dnia wygaśnięcia umowy. W związku powyższym sformułował Pan pytanie

1.Czy jest Pan podatnikiem podatku VAT.?

Stoi Pan na stanowisku, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ponieważ środki finansowe przyjmuje Pan i wypłaca powierzającemu zgodnie z umową na podstawie pokwitowań. Poza zyskiem okreslonym w punkcie 1 załączonej umowy dotyczącym przychodów, za swoje usługi nie pobiera Pan żadnych innych opłat, które wymagałyby wystawienia faktury.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji , z wyjątkiem usług elektronicznych. W myśl § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 89 poz. 844 z późn.zm.) dla celów podatkowych nadal stosuje się PKWiU wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz.U. Nr 42 poz. 264 z późn.zm.). Klasyfikacja czynności pośrednictwa finansowego powinna nastąpić na podstawie przepisów o statystyce publicznej, zgodnie z obowiązującą Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług. Sklasyfikowanie świadczonych usług pozwoli na określenie obowiązującej stawki podatku od towarów i usług.W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się z opodatkowania podatkiem VAT usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 tegoż załącznika wymienione są ,,usługi pośrednictwa finansowego z pewnymi wyjątkami sekcja J ex 65-67.

Każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego zdefiniowania czynności, które wykonuje i zidentyfikowania ich na podstawie klasyfikacji statystycznych (PKWiU) wydanych w oparciu o przepisy o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 i art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.W przypadku trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji, zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania danej usługi i wydania opinii organu statystycznego ( Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź).Jeżeli usługi prowadzone przez Pana zaklasyfikowane zostaną przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do sekcji o symbolu 65-67 czyli usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniami wymienionymi w załączniku nr 4 do ustawy to wówczas będzie można zastosować zwolnienie przedmiotowe z podatku od towarów i usług. Natomiast jeśli otrzymana klasyfikacja nie będzie zaliczona do w/w grupy to należy zastosować opodatkowanie według stawki podstawowej, tj: 22%. Wówczas może mieć zastosowanie przepis art. 113 ust. 9 w/w ustawy, zgodnie z którym podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8 . Według ust. 10 jeżeli faktyczna wartość sprzedaży w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1, lub ust. 8 zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.

W swoim wniosku nie przedstawił Pan klasyfikacji według PKWiU co pozwoliłoby jednoznacznie stwierdzić czy zakres Pana działalności podlegałby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czy byłby zwolniony z tego podatku.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY