Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Pytanie dotyczy zwolnienia podmiotowego z tytułu podatku od towarów i usług do wysokości 10.000 EURO w przypadku wykonywania i dostawy biżuterii zawierającej elementy posrebrzane oraz kamienie półszlachetne.

sygnatura: 1438/443/11-4/1/2007/GK

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

data: 2007-04-05

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 08.01.2007r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 12.01.2007r.), uzupełniony pismem z dnia 19.03.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej zwolnienia podmiotowego z tytułu podatku od towarów i usług do wysokości 10.000 EURO w przypadku wykonywania i dostawy biżuterii zawierającej elementy posrebrzane oraz kamienie półszlachetne, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia

uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca produkuje biżuterię sztuczną z miedzi i mosiądzu. Od 2007 roku biżuteria została unowocześniona poprzez srebrzenie elementów oraz dodanie kamieni półszlachetnych. Podatnik zwraca się z pytaniem czy, w związku z wprowadzoną zmianą polegającą na srebrzeniu wyrobów i dodaniu kamieni półszlachetnych Stronę będzie obowiązywało zwolnienie podmiotowe.

Zdaniem Podatnika w stosunku do produkcji biżuterii ma zastosowanie zwolnienie od towarów i usług do kwoty 10.000 EURO.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast zgodnie z art. 113 ust. 13 ww. ustawy zwolnień o któych mowa w ust. 1 i 9, nie stosuje się do importu towarów i usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników m. in.:

  1. dokonujących dostaw:
    1. wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali (...)

Wobec powyższego, w przypadku dostaw wyrobów z udziałem metali szlachetnych nie znajduje zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług. Zgodnie z Polską klasyfikacją Wyrobów i usług biżuteria została sklasyfikowana pod symbolem 36.22.13-30 (Biżuteria i jej części z metalu szlachetnego, również pokrywanego lub platerowanego metalem szlachetnym). W ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniach wykonawczych do ustawy sprzedaż biżuterii (PKWiU 36.22.13-30) nie została zwolniona od podatku ani nie została wymieniona jako sprzedaż opodatkowana stawkami niższymi niż stawka podatkowa 22%.

Jednocześnie informujemy, iż zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (dostawcy) tego produktu. Podstawowym przeznaczeniem PKWiU jest zapewnienie jednolitego określania, grupowania produktów, względnie ich grup objętych preferencjami lub zakazami w sferze podatkowej. Producent (dostawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania statystycznego, podatnik powinien zwrócić się o wydanie opinii do Urzędu Statystycznego w Łodzi przy ul. Suwalskiej 29, 96-176 Łódź.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY