Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Pytanie dotyczy dokonania rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług z tytułu najmu lokalu użytkowego przez małżonków (każdy po 50 %) w związku z przekroczeniem kwoty 10.000 euro stanowiącej całość kwoty.

sygnatura: 1438/443/24-32/2007/AS

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

data: 2007-04-02

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 28.12.2006r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 05.02.2007r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej dokonania rejestracji w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia:

uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 28.12.2006r. wynika, iż Strona jest współwłaścicielem wynajmowanego lokalu użytkowego. Umowę najmu w imieniu małżonków podpisała żona. Przychód z tytułu najmu rozliczany jest w formie ryczałtu, po 50% przez każdego z małżonków. W listopadzie 2006r. całkowity przychód z tytułu najmu przekroczył kwotę 10.000 euro i z tego tytułu Strona zarejestrowała się jako podatnik w podatku od towarów i usług.

Strona zwraca się z pytaniem czy każdy z małżonków musi przekroczyć kwotę 10.000 euro, aby zostać podatnikiem podatku od towarów i usług? W ocenie Wnioskodawcy każdy z małżonków musi przekroczyć kwotę 10.000 euro, aby powstał obowiązek rejestracji w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 w/w artykułu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, tj. m.in. usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokalu w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe.

Na podstawie wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług świadczenie usług najmu lokali do celów użytkowych jest działalnością gospodarczą, a świadczący usługi najmu, wykonując te czynności podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z uwagi na to, że Wnioskodawca wraz z małżonką świadczy usługę najmu jako osoby fizyczne i obydwoje zarządzają wynajmowanym majątkiem, to każdego z małżonków należy traktować jako podatnika podatku od towarów i usług w świetle w/w art. 15 ust. 1 w/w ustawy (przepis ten nie wymienia jako podatnika małżonków wspólnie prowadzących działalność).

Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Zgodnie z art. 113 ust. 14 w/w ustawy kwotę, o której mowa w ust. 1, obliczona wg średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 100 zł, określa minister właściwy do spraw finansów w drodze rozporządzenia w terminie do dnia 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy.

Z chwilą przekroczenia limitu, o którym mowa powyżej, podatnicy wynajmujący lokal tracą zwolnienie od podatku i są obowiązani do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług w trybie i terminie określonym w art. 96 ust. 5 w/w ustawy.

Wynajmujący lokal mogą również dobrowolnie stać się podatnikami podatku od towarów i usług przed przekroczeniem limitu wartości sprzedaży 10.000 euro, informując o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 4 w/w ustawy.

Podsumowując należy stwierdzić, iż w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług małżonków uzyskujących przychody z tytułu najmu, którzy wspólnie zarządzają majątkiem, limit zwolnienia podmiotowego w wysokości 10.000 euro obowiązuje każdego z nich odrębnie. Przekroczenie równowartości 10.000 euro wywołuje obowiązek zarejestrowania się przez wynajmującego jako czynnego podatnika podatku od towarów i usług, złożenia deklaracji i ewentualnie zapłaty nadwyżki podatku należnego nad naliczonym.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY