Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy organizacja pożytku publicznego może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT z tytułu wypożyczania sprzętu rehabilitacyjnego?

sygnatura: IX/443-55/HM/06

autor: Urząd Skarbowy w Przemyślu

data: 2007-02-26

słowa kluczowe:

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 8 ust. 1 pkt 3, ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 5.12.2006 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Strony w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie pożytku publicznego pośród różnych zadań prowadzi sklep ,,z drugiej ręki". W sklepie tym sprzedawane są towary nieodpłatnie otrzymywane ze Szwecji. Cały utarg sklepu przeznaczony jest na działalność statutową, czyli pomoc osobom niepełnosprawnym. W sklepie tym oprócz sprzedaży prowadzona jest również za symboliczną opłatę wypożyczalnia m.in. sprzętu rehabilitacyjnego.

Pytanie Podatnika brzmi, czy mając zapis w statucie, iż całość pozyskanych środków przeznacza się na działalność statutową (pomoc osobom niepełnosprawnym) bez jednoznacznego wskazania, że w ramach tej działalności prowadzi się sklep i wypożyczalnię, po przekroczeniu sprzedaży usług w 2006 r. na kwotę 39.200 zł przestanie być automatycznie zwolniony z podatku VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy zapis w statucie uprawnia go do korzystania ze zwolnienia podatkowego, jak też dochód jaki osiągnie w wyniku prowadzenia w ramach działalności statutowej wypożyczalni, bez względu na jego wysokość, nie spowoduje że stanie się podatnikiem podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu nie potwierdza prawidłowości stanowiska Wnioskodawcy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany odpowiednio w art. 7 i art. 8 ustawy. Przepis art. 7 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,

3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl § 8 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwolniona od podatku od towarów i usług jest dostawa towarów, z wyłączeniem towarów wymienionych w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 23.01.2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257), dokonywana przez organizacje pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 873, poz. 873 ze zm.), jeżeli towary te zostały nabyte przez te organizacje: jako darowizny rzeczowe pochodzące ze zbiórek publicznych, o których mowa w ustawie z dnia 15.03.1933 r. o zbiórkach publicznych (Dz. U. Nr 22, poz. 162 ze zm.); za środki pieniężne pozyskane ze zbiórek, o których mowa w przepisach wymienionych w lit. a); z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia, zwolnień, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie stosuje się do pozostałej działalności, niezaliczonej do działalności pożytku publicznego, wyodrębnionej na podstawie art. 21 pkt 1 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie; jeżeli organizacja pożytku publicznego narusza warunki lub zasady działania określone w ustawie wymienionej w pkt 1.

Ust. 3 § 8 tego rozporządzenia stanowi, iż zwolnienie o którym mowa w ust. 1 pkt 3 obowiązuje w odniesieniu do towarów: których wartość rynkowa uwzględniająca podatek przekracza 2000 zł - wyłącznie w przypadku, gdy organizacja pożytku publicznego posiada dokumentację pozwalającą na identyfikację darczyńcy i potwierdzającą dokonanie darowizny, a w przypadku darowizny z terytorium państwa trzeciego posiada dodatkowo dokument celny, z którego wynika, że import tych towarów nie korzystał ze zwolnień, o których mowa w art. 81 ustawy; pod warunkiem, że nabycie przez organizację pożytku publicznego zostało udokumentowane posiadaną fakturą lub dokumentem celnym potwierdzającym, że import towarów nie korzystał ze zwolnień, o których mowa w art. 81 ustawy.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi sklep, w którym zarówno dokonuje sprzedaży nieodpłatnie otrzymanych ze Szwecji towarów (dokonuje dostawy towarów), jak i wypożycza sprzęt rehabilitacyjny (czyli świadczy usługi). Na mocy ww. przepisów zwolnieniu podlega jedynie dostawa towarów, a nie świadczenie usług.

W świetle powyższego, jeżeli przedmiotowa dostawa towarów spełnia warunki określone w § 8 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 2 i ust. 3 ww. rozporządzenia, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie tego przepisu. W przeciwnym przypadku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, podobnie jak i świadczenie usług wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. W przedmiotowej sprawie bez znaczenia dla opodatkowania podatkiem od towarów i usług pozostaje fakt, iż kwoty uzyskane z tej działalności w całości przeznaczane są na cele statutowe Stowarzyszenia.

Z uwagi na to, iż Wnioskodawca aktualnie nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, zarówno realizowane dostawy towarów jak i świadczone usługi nie powodują powstania obowiązku podatkowego w tym zakresie. Obowiązek ten powstanie, gdy czynności podlegające opodatkowaniu przekroczą w danym roku limit obrotów o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, tj. kwotę odpowiadającą 10.000 euro, nie wliczając do tej wartości kwoty podatku oraz odpłatnej dostawy towarów zwolnionych od podatku, w tym także na podstawie § 8 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.

Wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu załatwił postanowieniem z dnia 5.02.2007 r. znak VII.423/1/07.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY