Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z podwyższeniem kapitału akcyjnego w drodze publicznej emisji akcji?

sygnatura: BD-P/423-12/06/Z

autor: Izba Skarbowa w Poznaniu

data: 2006-09-13

słowa kluczowe:emisja akcji, kapitał zakładowy, koszty uzyskania przychodów, podwyższenie kapitału zakładowego

Pismem z dnia 22 marca 2006r. Spółka Akcyjna zwróciła się z wnioskiem o udzielenie, w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału akcyjnego w drodze publicznej emisji akcji.

W związku z podjętymi w tym zakresie działaniami Spółka ponosi koszty przygotowania analiz prawnych, doradztwa finansowego, koszty biura maklerskiego oraz częściowo, koszty wynagrodzeń pracowników bezpośrednio zaangażowanych w przygotowywanie oferty emisji akcji. Ponadto Spółka poniesie koszty w postaci opłat skarbowych, giełdowych, wydatków związanych z wydrukowaniem dokumentacji akcyjnej, w tym prospektu emisyjnego, kosztów szkoleń giełdowych oraz kosztów badania sprawozdań finansowych.

Zdaniem Spółki, wydatki związane z pozyskaniem kapitałów w drodze emisji własnych akcji są objęte dyspozycją przepisu art. 15 ust. 1 i na jego podstawie stanową koszty uzyskania przychodów.

Postanowieniem z dnia 14 czerwca 2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald uznał za nieprawidłowy pogląd Podatnika wyrażony we wniosku z dnia 22 marca 2006r.

Organ podatkowy, na podstawie przepisów art. 12 ust. 4, art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznał, iż z uwagi na to, że wydatki poniesione przez Spółkę, dotyczące podwyższenia jej kapitału zakładowego, związane są z przychodem wyłączonym od opodatkowania, stosownie do normy wynikającej z przepisu art. 15 ust. 1 ww. ustawy nie stanowią w Spółce kosztów uzyskania przychodów.

Na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald Spółka wniosła zażalenie, w którym podtrzymała swoje stanowisko przedstawione w złożonym zapytaniu, wskazując, iż jest ono zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego oraz cyt.: "utrwaloną linią orzecznictwa sądu administracyjnego". Na tę okoliczność Spółka przytoczyła fragmenty wyroków sądu administracyjnego oraz cyt.: "interpretacje organów podatkowych wydawanych w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa zamieszczanych na internetowej stronie Ministra Finansów".

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald oraz zażalenia Podatnika, zauważam:

W opisanym stanie faktycznym spór dotyczy uznania różnych tytułów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału akcyjnego w drodze publicznej emisji własnych akcji, jako kosztów uzyskania przychodów.

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej, stosownie do regulacji zawartych w przepisach art. 430 - 454 Kodeksu spółek handlowych, może nastąpić na mocy dotychczasowych postanowień statutu spółki, jeżeli przewidziano w nim taką możliwość, albo przez zmianę statutu spółki, jeżeli statut spółki nie zawiera postanowień umożliwiających podwyższenie kapitału zakładowego bez zmiany statutu spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego i jego sposób w każdym przypadku uchwala zgromadzenie akcjonariuszy. Jednym ze sposobów pozyskania środków finansowania działalności prowadzonej przez spółkę akcyjną jest emisja akcji do obrotu publicznego.

Działaniom podejmowanym przez Wnioskującą, w celu wprowadzenia jej akcji do obrotu, poprzez przeprowadzenie publicznej oferty emisji akcji, towarzyszą określone, ponoszone przez Spółkę wydatki, związane z przygotowaniem analiz prawnych, koszty doradztwa podatkowego, koszty biura maklerskiego, a także koszty związane z wynagrodzeniem pracowników Spółki bezpośrednio zaangażowanych przy przygotowaniu oferty emisyjnej. Ponad wymienione wyżej, Spółka poniesie także koszty, które odpowiadają wydatkom związanym z wydrukowaniem dokumentacji akcyjnej, w tym prospektu emisyjnego, kosztom szkoleń giełdowych i kosztom badania sprawozdań finansowych. Ponadto, Spółka poniesie również wydatki związane z pozyskaniem konkretnego inwestora (nabywcy akcji) odpowiadające opłatom skarbowym i giełdowym warunkującym dopuszczenie do publicznego obrotu.

Kwestią zatem wymagającą rozstrzygnięcia, jest ustalenie, czy koszty wymienione wyżej, wygenerowane przez Wnioskującą w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego stanowią na podstawie przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) koszt uzyskania przychodu.

W spółce akcyjnej, w której kapitał ulega podwyższeniu w drodze publicznej oferty emisji akcji, zastosowanie znajduje przepis art. 12 ust. 4 pkt 4 wskazanej ustawy, stanowiący, iż do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, ( ... ).

Z treści tego przepisu wynika, że powiększenie kapitału zakładowego spółki nie stanowi przychodu u Wnioskującej.

Natomiast zakwalifikowanie wydatku do kosztów uzyskania przychodu, na podstawie przepisów art. 15 ust. 1 ww. ustawy, zależy od oceny charakteru określonego wydatku. W świetle powołanego wyżej przepisu, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 ustawy. Oznacza to, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Jednocześnie z przepisu art. 12 ust. 4 wskazanej wyżej ustawy wynika, iż przychód otrzymany na powiększenie kapitału zakładowego nie jest zaliczany do przychodów.

Wobec przytoczonej wyżej definicji kosztów uzyskania przychodów, wydatki, które nie są związane z przychodem podatnika, nie mogą zostać uznane za koszt podatkowy. Równocześnie należy wskazać na normę prawną wynikająca z przepisu art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z której wprost wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku.

W myśl zaś punktu 3 tego przepisu nie uwzględnia się także kosztów uzyskania tych przychodów.

Jeżeli zatem przychód na powiększenie kapitału zakładowego nie jest zaliczony do przychodu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, nie uwzględnia się także kosztów związanych z uzyskaniem tego przychodu.

Konkludując, wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego na nabycie analizy prawnej doradztwa finansowego, na rzecz biura maklerskiego, wydatki związane z wydrukowaniem dokumentacji akcyjnej, w tym prospektu emisyjnego oraz z tytułu wynagrodzeń zatrudnionych pracowników zaangażowanych w prace w ww. zakresie, kosztów szkoleń giełdowych, opłat skarbowych i giełdowych oraz kosztów badania sprawozdań finansowych nie stanowią w Spółce, na podstawie wskazanego wyżej przepisu art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy kosztów uzyskania przychodu.

Odnosząc się natomiast do stwierdzenia Podatnika, że stanowisko wyrażone przez Niego we wniosku jest zgodne z interpretacjami organów podatkowych i skarbowych, organ odwoławczy wskazuje, iż każda interpretacja, wydana na podstawie przepisu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, jest udzielana w indywidualnej sprawie podatnika. Nie jest ona wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej innych niż właściwe dla wnioskodawcy.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący w dniu jej wydania stan prawny.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY