Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy koszty sfinansowane z dotacji stanowią koszty uzyskania przychodów?

sygnatura: PD-1/42180-32/06

autor: Izba Skarbowa w Krakowie

data: 2006-06-27

słowa kluczowe:dotacja

D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając w trybie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z odwołaniem Strony od decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 18.04.2006 r. Nr PD-1/423-65/06 dotyczącej zmiany z urzędu postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z dnia 15.12.2005 r. Nr PB II 423/26/2/2005 wydanym w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego utrzymuje w mocy decyzję Dyrektora Izby Skarbowej.

U Z A S A D N I E N I E

Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:
Podatnik realizuje wspólnie z Zarządem Fundacji (...) projekt pod nazwą "...". Celem tego projektu jest zmiana wizerunku Polaków i Polski w Niemczech oraz Niemców i Republiki Niemieckiej w Polsce poprzez wzajemne poznanie się, pozbycie uprzedzeń i przełamanie stereotypów. Realizacja tych celów następuje poprzez spotkania i organizowane konferencje, seminaria, wymianę młodzieży zarówno w Niemczech jak i w Polsce, w celu przygotowania audycji radiowych, nagrania programu telewizyjnego i stworzenia strony internetowej o tematyce informacyjnej o Niemczech i Polsce. Audycje radiowe będą wykorzystywane w działalności Podatnika. Na realizację powyższego celu Podatnik otrzymało dotację od Fundacji na podstawie decyzji Zarządu Fundacji. Dotacja ta przeznaczona zostanie na opracowanie założeń projektu, kosztów zakwaterowania, wyżywienia, programu kulturalnego uczestników projektu w Polsce pod nazwą jak wyżej. Na tle powyższego Spółka zwróciła się z zapytaniem czy koszty finansowane do wysokości dotacji z Fundacji stanowią koszty uzyskania przychodu dla Spółki.

Zdaniem Spółki w związku z tym, że otrzymane środki pieniężne w ramach dotacji są wolne od podatku dochodowego od osób prawnych, koszty finansowane ze środków dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza uznał, że zaprezentowane przez Spółkę stanowisko jest prawidłowe. W uzasadnieniu postanowienia z dnia 15.12.2005 r. Nr PB II 423/26/2/2005 stwierdzono, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, jednak w myśl art. 16 ust. 1 pkt 58 w/w ustawy jeżeli poniesione koszty lub wydatki zostały bezpośrednio sfinansowane z dochodów zwolnionych od opodatkowania to nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, a to oznacza, że koszty sfinansowane z wolnej od podatku dotacji nie będą kosztem uzyskania przychodów.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej, działając w trybie art. 207 i art. 14 b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej zmienił z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, stwierdzając, iż w związku z faktem, że otrzymana dotacja w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi przychód i nie korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 w/w ustawy, to również poniesione koszty, sfinansowane z dotacji stanowią koszty uzyskania przychodów, jeżeli spełnią przesłanki określone w art. 15 ust. 1 cyt. ustawy.
Decyzji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej, Spółka zarzuca naruszenie prawa materialnego poprzez błędną wykładnię przepisu art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przepisu art. 16 ust. 1 pkt 58 tej ustawy.
Spółka argumentuje, że z literalnej treści art. 17 ust. 1 pkt 21 wynika wniosek dokładnie odwrotny od stanowiska Dyrektora Izby Skarbowej. Spółka podnosi, że w decyzji nie uzasadniono interpretacji tego przepisu, zwłaszcza wobec odmiennej interpretacji zaprezentowanej przez stronę, Urząd Skarbowy i orzecznictwo sądowe.

Zdaniem Podatnika przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy nie może być interpretowany w oderwaniu od ogólnej zasady, że koszty uzyskania przychodu są związane tylko ze źródłami przychodu podlegającymi opodatkowaniu, zgodnie z zasadą współmierności przychodów i kosztów ich uzyskania.
W wyniku analizy stanu faktycznego przedmiotowej sprawy oraz argumentacji przedstawionej w odwołaniu Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m. Z cytowanego przepisu wynika, że jedynie kwoty otrzymane na pokrycie wydatków inwestycyjnych będą wolne od podatku dochodowego od osób prawnych. Otrzymane przez Spółkę dotacje nie mają takiego charakteru, w związku z czym nie podlegają zwolnieniu od podatku na mocy tego przepisu.

Regulacje dotyczące kosztów uzyskania przychodów zawarte są przede wszystkim w art. 15 ust. 1 i art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z art. 15 ust. 1 wym. ustawy wynika zasada, że podatnik może odliczyć od przychodów te koszty ich uzyskania, które mają bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. Zasada ta ulega ograniczeniu ze względu na treść art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który to przepis określa wydatki, jakie zostały przez ustawodawcę wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.
W świetle powyższego poniesione przez Spółkę koszty, sfinansowane z dotacji stawić będą koszty uzyskania przychodów po spełnieniu przesłanek, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W zaskarżonej decyzji powołano art. 16 ust. 1 pkt 58, który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14-14b, 23-25 i 27, aby podkreślić, iż w powołanym przepisie ustawodawca nie wymienił dotacji wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy. Wobec czego wydatki sfinansowane z dotacji, o których mowa w tym przepisie stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zarzut Strony, iż w zaskarżonej decyzji zaprezentowano niepoprawny logicznie wywód, w oparciu o przepis art. 16 ust. 1 pkt 58 nie znajduje więc uzasadnienia.
Powołany przez Stronę wyrok NSA został wydany w konkretnej, indywidualnej sprawie, nie tworzy zatem prawa i nie może być uznany za wykładnię w przedmiotowej sprawie.
Biorąc powyższe pod uwagę orzeczono jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji. Stronie jeżeli uzna, że decyzja jest niezgodna z prawem, przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie - w dwóch egzemplarzach - za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY