Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy podatek od czynności cywilnoprawnych oraz wydatki poniesione na wynagrodzenie notariusza w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego należy zaliczyć do wydatków na podwyższenie kapitału zakładowego czy też bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów Strony ?

sygnatura: PB/II-2/4210-9/Int.06/AL

autor: Izba Skarbowa w Łodzi

data: 2006-05-10

słowa kluczowe:aport, koszty uzyskania przychodów, opłata notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnych, podwyższenie kapitału zakładowego

We wniosku z dnia 15.02.2006r. o udzielenie interpretacji X Spółka z o.o. przedstawiła następujący stan faktyczny.Spółka X prowadzi działalność gospodarczą polegającą min. na wydobywaniu piasków szklarskich i formierskich oraz produkcji zaprawy murarskiej, wyrobów z gipsu. W dniu 30.12.2005 roku Strona przejęła aportem środki trwałe ? jako wkład niepieniężny na podwyższenie kapitału zakładowego. Przedmiotem aportu były grunty min. zawierające złoża piasku kwarcowego, środki trwałe w postaci budynków, budowli, maszyn i urządzeń do przeróbki piasku kwarcowego oraz środki trwałe kopalni piasku kwarcowego Y. W związku z tym, że wniesienie aportu wymagało zmiany umowy Spółki i obejmowało przeniesienie prawa własności nieruchomości Jednostka zobowiązana była dokonać tych czynności w formie aktu notarialnego co wiązało się z poniesieniem kosztów opłat notarialnych oraz opłacaniem podatku od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Strony stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych istnieje związek poniesionego kosztu w postaci opłaty notarialnej dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego Spółki z jej przychodami. W ramach wniesionego aportu Jednostka powiększyła swój majątek trwały i dzięki temu będzie uzyskiwała przychody z działalności gospodarczej prowadzonej na tym majątku. Zatem zmiana umowy Spółki wpłynie na osiąganie przychodów w związku z rozszerzeniem zakresu działalności. Podniesienie kapitału jest jednym ze sposobów pozyskania środków na działalność gospodarczą, z której generowane są przychody. W opinii Strony podatek od czynności cywilnoprawnych i wynagrodzenie notariusza nie stanowią wydatków na podwyższenie kapitału zakładowego, lecz są to wydatki związane ze zmianą umowy Spółki, które stosownie do postanowień art. 15 ustawy z 15.02.1992 roku należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Strony.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi wydał w dniu 27.03.2006r. postanowienie, w którym uznał za prawidłowe stanowisko Spółki zaprezentowane w ww. wniosku.

Postanawiając jak w sentencji Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zważył, co następuje.

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm.) nie zalicza się do przychodów min. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Zakwalifikowanie wydatku do kosztów uzyskania przychodu zależy natomiast od oceny charakteru danego wydatku w oparciu o przepis art. 15 ust. 1 cytowanej ustawy. Przepis art. 15 ust. 1 stanowi zaś, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W szeregu orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego podkreślano konieczność zaistnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a osiągnięciem konkretnego przychodu w danym roku, co oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu. Chodzi o konkretne przychody osiągane w danym roku podatkowym, które będą wielkością wyjściową w obliczeniu podatku, a nie bliżej nie określone przychody, które będą osiągnięte w niewiadomym czasie lub też nie będą osiągnięte nigdy (por. wyrok z dnia 29.04.1999 r. sygn. ISA/Wr 1255/97 niepubl., wyrok z dnia 18.02.1999 r. sygn. ISA/Kr 1448/97 niepubl., wyrok z dnia 22.01.1997 r. sygn. SA/Gd 2980/95 niepubl., wyrok z dnia 17.07.1996 r. sygn. SA/Sz 2239/95 niepubl.).

Skoro zatem, jak wynika z przepisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy przychód otrzymany na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego nie zalicza się do przychodów, bowiem jego celem jest zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla funkcjonowania podatnika, nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatków związanych z powiększeniem kapitału zakładowego, a stanowiących koszty zawarcia umów notarialnych z tym związanych.

Wobec tego, jeżeli wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego Spółki nie wpłynęły na zwiększenie przychodu strony skarżącej, nie można zaliczać ich do kosztów uzyskania przychodu.

Kontynuując, jeżeli przychód na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu dla celów podatkowych, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, z mocy art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy, nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Powyżej zaprezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym: wyrok NSA z dnia 01.03.2000r. sygn. akt I S.A./Wr 2285/98 oraz z dnia 09.01.2003r. sygn. akt I S.A./Gd 715/02.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY