Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Jaki jest moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości wynikających z faktur z tytułu rozliczenia energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych?

sygnatura: Pd-1/42180-23/06

autor: Izba Skarbowa w Krakowie

data: 2006-04-19

słowa kluczowe:energia elektryczna, termin płatności, usługi telekomunikacyjne

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 10.11.2005 r. Nr PD/423-28/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż postanowienie rażąco narusza prawo i stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 05.09.2005 r. Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie zastosowania prawa podatkowego dotyczącej momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości wynikających z faktur z tytułu rozliczenia dostaw energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych.Spółka zwróciła się z zapytaniem dotyczącym momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości wynikających z faktur z tytułu rozliczenia w/w usług.

Zdaniem Spółki rozliczenia z tytułu świadczeń usług telekomunikacyjnych i dostaw energii elektrycznej powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów roku, którego te koszty dotyczą tj. 2004 r.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze powołując się na treść art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), postanowieniem z dnia 10.11.2005 r. Nr PD/423-28/05 stwierdził, iż przedstawione wyżej stanowisko jest nieprawidłowe. Według organu I instancji, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Niektóre rodzaje kosztów pozostają w pośrednim związku z przychodami. W przypadku tych kosztów nie można ich bezpośrednio i funkcjonalnie przypisać do określonego przychodu uzyskanego przez podatnika, a zatem nie można ustalić, czy odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze są to wydatki związane np. ze zużyciem energii elektrycznej jak i opłaty za usługi telekomunikacyjne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie nie akceptując stanowiska organu pierwszej instancji stwierdza co następuje:
Cytowany wyżej art. 15 ust. 4 uzależnia ściśle możliwość zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego od związku tych kosztów z przychodem uzyskanym w danym roku podatkowym. Nie można podzielić stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, iż o możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów decyduje moment dokonania wydatku, a nie osiągnięcia przychodu, dla którego wydatek poniesiono. Dla potrzeb podatkowych istotne jest, by koszt podatkowy został poniesiony w określonym celu. Tym celem jest osiągnięcie przychodu, który ma wpływ na wysokość dochodu (straty) osiągniętego przez podatnika w roku podatkowym.
W przypadku gdy koszt dotyczy danego roku podatkowego, ale nie został poniesiony i nie może być zarachowany, jest on potrącalny nie w danym roku podatkowym, ale w roku podatkowym, w którym został poniesiony.

Tak więc w świetle art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów są potrącalne w roku podatkowym którego dotyczą, tzn. za koszty uzyskania przychodów w danym roku podatkowym można uznać koszty poniesione w danym roku i wiążące się z przychodami tego roku; które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono. Przepis ten pozostaje w ścisłym związku z regułą wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, który stanowi, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy - począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.

Na powyższą decyzję przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia niniejszej decyzji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY