Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Zaliczenie do kosztów uzyskania przuchodu wydatków zwiazanych z planowanym wprowadzeniem akcji Spółki do publicznego obrotu w drodze podwyższenia kapitału akcyjnego poprzez emisje akcji serii B.

sygnatura: PD.1-4218-27/06/I

autor: Izba Skarbowa w Lublinie

data: 2006-04-24

słowa kluczowe:giełda, papier wartościowy, podwyższenie kapitału, wydatek

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 2 i § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) zmieniam z urzędu postanowienie Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 31.03.2005 r., znak PD.423-36/05 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - w sposób przedstawiony w Źuzasadnieniu.

Uzasadnienie

W dniu 04.02.2005 r. do Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z planowanym wprowadzeniem akcji Spółki do publicznego obrotu w drodze podwyższenia kapitału akcyjnego poprzez emisje akcji serii B, Spółka ponosi koszty opłat sądowych, giełdowych i skarbowych, druku dokumentów akcyjnych, koszty związane z prospektem emisyjnym, koszty kampanii reklamowej i promocyjnej, wynagrodzenie subemitentów konsorcjum dystrybucyjnego, koszty badania sprawozdań finansowych oraz koszty szkolenia. Zdaniem Spółki powyższe koszty mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, ponieważ poniesione zostały w celu uzyskania przychodu.Postanowieniem z dnia z dnia 31.03.2005 r., znak PD.423-36/05 Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie udzielił interpretacji, zgodnie z którą stanowisko zaprezentowane we wniosku z dnia 04.02.2005 r. uznał za prawidłowe. Postanowienie to w związku z nie wniesieniem zażalenia stało się ostateczne w administracyjnym toku instancji.

Organ odwoławczy po przeanalizowaniu w/w interpretacji, obowiązujących przepisów prawa podatkowego, orzecznictwa sądów administracyjnych, interpretacji udzielonych przez organy podatkowe i Ministerstwo Finansów w tożsamym stanie faktycznym i prawnym - postanowieniem z dnia 23.03.2006 r., znak: PD.1Ź418/27/06/I wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zmiany postanowienia z dnia 31.03.2005 r. Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 Ordynacji z urzędu, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów. W ocenie organu odwoławczego powyższe postanowienie w sposób rażący narusza art. 15 ust. 1 i art. 7 ust. 3 w związku z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Mając powyższe na uwadze zważono, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych warunkiem uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest jego związek z przychodem podatnika. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 tej ustawy do przychodów nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego. Również należy wskazać, że jak wynika z art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy podatkowej przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów m.in. w przypadku, gdy przychody z danego źródła nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są wolne od podatku. W ocenie organu odwoławczego koszty wymienione we wniosku Spółki mają bezpośredni związek z przychodem uzyskanym w drodze emisji akcji, podwyższającym kapitał zakładowy. Zgodnie z wymienionymi wyżej przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów ponieważ związane są z przychodem wyłączonym od opodatkowania.

Mając powyższe na uwadze orzeczono, jak na wstępie.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY