Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy stanowią koszt uzyskania przychodów składki członkowskie zwracane pracownikom, a opłacane przez pracowników indywidualnie do Izby Inżynierów Budownictwa w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

sygnatura: PB/II-1/4210-7/06/AZ

autor: Izba Skarbowa w Łodzi

data: 2006-03-29

słowa kluczowe:składka członkowska, ubezpieczenia osobowe

Na podstawie art. 14 b § 2 i § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) ? Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi z dnia 02.02.2006 r. Nr ŁUS II-2-423/16/06/JB, w którym uznano za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Jednostkę w złożonym wniosku z dnia 02.11.2005 r., w sprawie uznania za koszt uzyskania przychodów kwot z tytułu zwrotu wydatków na składki członkowskie opłacone indywidualnie przez pracowników na rzecz Izby Inżynierów Budownictwa.

Wnioskiem z dnia 02.11.2005 r. Spółka wystąpiła do Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Prezentowane przez Zakład stanowisko przedstawia się następująco.

Spółka zatrudnia pracowników posiadających uprawnienia budowlane. Ustawą z dnia 15.12.2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42 ze zm.) zostali oni zobowiązani do opłacania składek członkowskich na rzecz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa oraz ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej inżynierów budownictwa. Spółka zwraca pracownikom kwoty wydatkowane na powyższe składki i traktuje je jako przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki nie ma wątpliwości, że tego rodzaju wydatek poniesiony jest w celu osiągnięcia przychodu. Ponadto tego rodzaju świadczenia na rzecz pracowników nie zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów zawartym w art. 16. Dokonane przez pracodawcę zwroty wydatków pracownikowi stanowić będą zdaniem Spółki koszty uzyskania przychodów.

Postanowieniem z dnia 02.02.2006 r. Nr ŁUS II-2-423/16/06/JB Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi uznał stanowisko Strony za prawidłowe. W jego ocenie w/w wydatki z tytułu zwrotu pracownikom obowiązkowych składek członkowskich stanowić mogą koszt uzyskania przychodów w świetle art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej, bowiem w przypadku tych wydatków można wskazać na istnienie związku pomiędzy ich poniesieniem przez osobę prawną a prowadzoną przez nią działalnością.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez Stronę oraz z treścią w/w postanowienia - Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, iż zostało ono wydane z naruszeniem przepisów prawa, w związku z czym ? na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29.08.1997 ? Ordynacja podatkowa ? podlega ono zmianie.

Organ odwoławczy zauważa, iż przepisy ustawy z dnia 15.12.2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 42 ze zm.) określają m.in. prawa i obowiązki członków samorządów zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów. Zgodnie z art. 6 ust. 1 w/w ustawy prawo wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz samodzielnego projektowania przestrzeni w skali regionalnej i lokalnej lub kierowania zespołem prowadzącym takie projektowanie przysługuje wyłącznie osobom wpisanym na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Ponadto ustawodawca w art. 41 pkt 4 powołanej ustawy nałożył na członka izby obowiązek regularnego opłacania składki członkowskiej. Nieopłacenie składek przez okres jednego roku może spowodować skreślenie osoby z listy członków izby, co w konsekwencji oznacza zakaz wykonywania samodzielnych funkcji o których mowa w art. 6 ust. 1 cyt. ustawy.Konstatując należy stwierdzić, iż prawo wykonywania określonych wolnych zawodów uzależnione jest od uzyskania wpisu na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego (w przedmiotowej sprawie jest to okręgowa izba inżynierów budownictwa właściwa ze względu na miejsce zamieszkania uprawnionego).

Należy ponadto wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów może nastąpić jeżeli poniesione wydatki:

- pozostają w związku przyczynowo ? skutkowym z przychodami,

- nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie i zabezpieczenie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu.

W przedmiotowej sprawie sporną kwestią jednak jest prawidłowe zakwalifikowanie zwrotu na rzecz pracowników kosztów wpłaty składki członkowskiej na rzecz izby w trybie art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

Organ odwoławczy zauważa zatem, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z obowiązkową przynależnością do samorządu zawodowego pracowników Spółki a nie Spółki.

Mając zatem na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż obowiązek opłacania składek obciąża pracownika gdyż jest to jego obowiązek osobisty. Niewątpliwym bowiem jest iż bez spełnienia wymogów ustawowych określone osoby nie mogłyby wykonywać samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie zarówno na własny rachunek jak też w ramach pozostawania w stosunku pracy. A zatem zwrócenie kosztów składek pracownikom nie może stanowić dla Spółki kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie zostały spełnione warunki wynikające z przepisu art. 15 ust. 1 ustawy podatkowej.

W świetle obowiązujących przepisów prawa, mających zastosowanie w niniejszej sprawie, należało przedmiotowe postanowienie zmienić, tym samym uznając stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Ponadto informuje się, iż stosownie do art. 14b § 1 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa ? interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika.

Mając na uwadze powyższe uzasadnienie, orzeczono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY