Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Wspólnicy spółki z o.o. podjęli decyzję o jej przekształceniu w spółkę komandytową. Przekształcenie formy prawnej poprzedzone zostanie wniesieniem przedsiębiorstwa spółki z o.o. w formie wkłądu niepieniężnego (aportu) do drugiej spółki z o.o. Następnie spółka komandytowa będzie użytkowała to przedsiębiorstwo na podstawie umowy leasingu - leasingodawcą będzie ta druga spółka z o.o. Czy spółka z o.o. zanim zostanie formalnie przekształcona będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiących składniki majątkowe używane przez spółkę w ramach leasingowanego przedsiębiorstwa?

sygnatura: PD-1/4218/i-51/05

autor: Izba Skarbowa w Krakowie

data: 2006-02-28

słowa kluczowe:leasing

D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 12.12.2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 29.11.2005 r. Nr PB1/423-25/05/GB w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zmienia zaskarżone postanowienie poprzez stwierdzenie, że stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od:
- wartości firmy jest prawidłowe,
- wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 23.09.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 24.10.2005 r. Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
Wspólnicy spółki z o.o. podjęli decyzję o jej przekształceniu w spółkę komandytową, które będzie polegało jedynie na utracie przez spółkę prawa handlowego osobowości prawnej.
Spółka komandytowa będzie prawnym sukcesorem wszelkich praw i obowiązków spółki z o.o. Przekształcenie formy prawnej poprzedzone zostanie wniesieniem przedsiębiorstwa spółki z o.o. w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do spółki z o.o. X, która stanie się jego właścicielem. Następnie spółka komandytowa (leasingobiorca) będzie użytkowała to przedsiębiorstwo na podstawie umowy leasingu-leasingodawcą będzie sp. z o.o. X. Z uwagi na niepewność co do terminów dokonania czynności rejestracyjnych przez Sąd Rejestrowy prawdopodobnie przez krótki okres leasingobiorcą będzie spółka z o.o. przekształcana. W złożonym wniosku Strona zwróciła się z pytaniem czy będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowiących składniki majątkowe używane przez Spółkę w ramach leasingowanego przedsiębiorstwa. Zdaniem Spółki zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych użytkujący środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne na podstawie umowy leasingu finansowego (którego warunki zostały określone w art. 17a cyt. ustawy) jest uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zaliczania ich do kosztów podatkowych. Ponadto Spółka stwierdziła, że na podstawie art. 16b ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo jako korzystający do dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście postanowieniem z dnia 29.11.2005 r. Nr PB1/423-25/05/GB odmówił uznania za słuszne stanowiska w kwestii dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy w przedstawionym stanie faktycznym na podstawie art. 16b ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast organ pierwszej instancji podzielił pogląd Strony, iż spółka z o.o. (korzystający) będzie uprawniona do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych używanych przez nią w ramach leasingowanego przedsiębiorstwa oraz zaliczania ich do kosztów podatkowych zgodnie z art. 16a ust. 2 pkt. 3 cyt. ustawy.

Pismem z dnia 12.12.2005 r. Spółka wniosła zażalenie na w/w postanowienie zarzucając błędną interpretację przepisów prawa podatkowego, a w szczególności art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem Strony wartość firmy nie powstanie u finansującego lecz powstanie dopiero przy zawarciu umowy leasingu finansowego i będzie podlegała u korzystającego amortyzacji jako koszt podatkowy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w wyniku analizy rozpatrywanej sprawy nie uznając za zasadne zarzuty przedstawione w zażaleniu stwierdza co następuje:
Zgodnie z treścią art. 709 Kodeksu cywilnego przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Z cytowanego przepisu wynika, że w roli finansującego może wystąpić jedynie przedsiębiorca prowadzący działalność leasingową, choć nie musi to być jego działalność wyłączna.

Działalność leasingowa nie może być sporadyczna, podejmowana okazyjnie; powinna być stała, prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły. Przedmiotem umowy leasingu mogą być jedynie rzeczy. To oznacza, że leasing może dotyczyć zarówno ruchomości, jak i nieruchomości, ale nie praw ani dóbr niematerialnych np. przedsiębiorstwa czy papierów wartościowych.

Jednakże przepisy Kodeksu cywilnego oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują leasingu przedsiębiorstwa na zasadach opisanych we wniosku Spółki z dnia 23.09.2005 r. uzupełnionym pismem z dnia 24.10.2005 r. W prawdzie istnieją poglądy dotyczące leasingu przedsiębiorstwa ale w odniesieniu do przedsiębiorstwa zbudowanego na zamówienie finansującego przez osobę trzecią na podstawie umowy o budowę kompletnego obiektu pod klucz. Wobec powyższego, rozstrzygnięcie dotyczące słuszności dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości firmy i wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w sytuacji przedstawionej we wniosku jest bezprzedmiotowe.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Od tej decyzji służy Stronie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w dwóch egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY