Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy przychody uzyskane ze sprzedaży praw i roszczeń do fragmentu nieruchomości nabytych w drodze w drodze darowizny i spadku podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) updof?

sygnatura: 1401/FA/4117-14/42/05/AP

autor: Izba Skarbowa w Warszawie

data: 2005-12-01

słowa kluczowe:darowizna, nabycie prawa, roszczenia, spadek, sprzedaż praw

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 oraz z art. 233 § 1pkt 1 w związku z art. 239 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 17 października 2005 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola z dnia 17 września 2005 r. nr US40/DFS2/4111/275/05 w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka

odmówić zmiany lub uchylenia postanowienia pierwszej instancji.


UZASADNIENIE

Pan W. P., pismem z dnia 28 lipca 2005 r., uzupełnionym w dniu 16 sierpnia 2005 r. wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w drodze darowizny i spadku Pan W. P. nabył prawa i roszczenie do fragmentu nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. B, które w dniu 26 kwietnia 2005 r. zbył zgodnie z aktem notarialnym rep. A nr 5524/2005.

W ocenie podatnika przychody uzyskane ze sprzedaży w/w praw i roszczeń podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na fakt, że ich nabycie nastąpiło w drodze darowizny i spadku.

Postanowieniem z dnia 17 września 2005 r. nr US40/DFS2/4111/275/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola uznał stanowisko strony, w sprawie zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych ze sprzedaży praw i roszczeń, za nieprawidłowe.

Na powyższe postanowienie Pan W. P. złożył zażalenie, w którym nie podzielił stanowiska Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola zarzucając organowi podatkowemu, iż uznając stanowisko za błędne nie pouczył jakie źródło przychodu stanowi przychód uzyskany ze sprzedaży praw i roszczeń, jakie to są to prawa i czy uzyskanie przychodu z powyższego tytułu spowoduje konieczność uiszczenia podatku dochodowego, 10% zryczałtowanego czy na zasadach ogólnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po zapoznaniu się z zarzutami zażalenia zauważa, co następuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w całości - jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku i darowizny.

Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) określający źródła przychodów nie wspomina o prawach i roszczeniach do nieruchomości.

Jak wynika natomiast z zebranych w sprawie dokumentów Pan W. P., następca prawny byłych właścicieli nieruchomości położonej w Warszawie przy ul. B, dokonał zbycia przysługującego mu udziału w prawach i roszczeniach do w/w nieruchomości. Powyższe prawa i roszczenia, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, zostały nabyte w drodze darowizny i spadku.

W świetle powyższego oraz mając na uwadze zebrany w sprawie materiał dowodowy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie może znaleźć zastosowania w opisanym stanie faktycznym i prawnym.

Sprzedaż praw i roszczeń do nieruchomości należy do źródeł przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 7 w związku z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych oraz kumulacji w zeznaniu rocznym.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie powołany w zażaleniu zarzut nie poinformowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola jakiego rodzaju źródło przychodu stanowi sprzedaż praw i roszczeń oraz jakiemu podlega podatkowi nie zasługuje na uwzględnienie.

Wydane bowiem przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola postanowienie z dnia 17 września 2005 r. nr US40/DFS2/4111/275/05 w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, wydane na podstawie art. 14 a-d ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy konkretnego stanu faktycznego oraz konkretnego pytania i odnosi się stanowiska przedstawionego przez Pana W. P.

Interpretacja organu podatkowego nie może mieć charakteru ogólnego pouczenia zawierającego informacje wykraczające poza zakres pytania oraz własnego stanowiska podatnika. W związku z powyższym organ podatkowy wydał interpretację odpowiadającą ściśle na pytanie, zawierającą ocenę prawną przedstawionego we wniosku stanowiska, z przytoczeniem przepisów prawa-zgodnie z art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa.

Ponadto Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, iż opisane w zażaleniu trudności związane z odzyskaniem nieruchomości oraz jej zagospodarowaniem nie stanowią przesłanek do zwolnienia przychodu ze sprzedaży praw i roszczeń od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedmiotowa decyzja wydana została na podstawie stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku przez podatnika i jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY