Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Podatnik zapytuje jaką stawką podatku VAT należy opodatkować dostawę części zamiennych do tablicy układu regulacji poziomu wody montowanej na statku.

sygnatura: PI/005-820/05/P/08

autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

data: 2005-11-24

słowa kluczowe:części, statek, stawka preferencyjna podatku, wyposażenie

Decyzja

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku działając na podstawie:

  • art. 14 b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.);

w związku z rażącym naruszeniem prawa, zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie znak PP/443-62/05 z dnia 22 czerwca 2005r. w ten sposób, iż uznaje stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług do dostawy części zamiennych do tablicy układu regulacji poziomu wody montowanej na statku, za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30 maja 2005r. Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług do dostawy części zamiennych do tablicy układu regulacji poziomu wody montowanej na statku.

W złożonym zapytaniu Podatnik wskazał następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje dostawy części zamiennych, tj. reduktora z filtrem i przetwornika różnicy ciśnień, przeznaczonych do tablicy układu regulacji poziomu wody montowanej na statku. Odbiorca w/w towarów jednoznacznie wskazał, iż zostaną one wykorzystane do wykonania urządzenia, które zostanie zainstalowane na statku zaklasyfikowanym do grupowania PKWiU 35.11.24-10.1 jako jednostka pływająca pełnomorska.

Jednocześnie Podatnik przedstawił własne stanowisko zgodnie z którym dostawa reduktora z filtrem i przetwornika różnicy ciśnień, przeznaczonych do tablicy układu regulacji poziomu wody montowanej na statku zaklasyfikowanym do grupowania PKWiU 35.11.24-10.1 podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie postanowieniem znak PP/443-62/05 z dnia 22 czerwca 2005r. uznał, iż w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego stanowisko zawarte w przedmiotowym wniosku, zgodnie z którym Wnioskujący uważa, iż dostawa reduktora z filtrem i przetwornika różnicy ciśnień, przeznaczonych do tablicy układu regulacji poziomu wody montowanej na statku zaklasyfikowanym do grupowania PKWiU 35.11.24-10.1 podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

W uzasadnieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie wskazał, iż zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług korzysta dostawa części i wyposażenia statków. W związku z tym, że przedmiotem dokonywanej przez Spółkę dostawy jest reduktor z filtrem i przetwornik różnicy ciśnień, przeznaczone do tablicy układu regulacji poziomu wody montowanej na statku zaklasyfikowanym do grupowania PKWiU 35.11.24-10.1, dostawa podlega opodatkowaniu 0% stawką podatku VAT na podstawie przywołanego przepisu ustawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku, biorąc pod uwagę przedstawiony w sprawie stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostawy części do środków transportu morskiego i rybołówstwa morskiego, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu. Przywołany pkt 1 wymienia:

  1. statki wycieczkowe i tym podobne, przeznaczone głównie do przewozu osób; promy wszelkiego typu (PKWiU 35.11.21), z wyłączeniem liniowców pasażerskich pozostałych, statków (łodzi) wycieczkowych itp. pozostałych promów (PKWiU 35.11.21-90.00),
  2. tankowce (PKWiU 35.11.22), z wyłączeniem tankowców pozostałych (PKWiU 35.11.22-90.00),
  3. statki chłodnicze (PKWiU 35.11.23), z wyłączeniem statków chłodniczych pozostałych, innych niż tankowce (PKWiU 35.11.23-90),
  4. statki przeznaczone do przewozu towarów oraz statki przeznaczone do przewozu zarówno osób jak i towarów (PKWiU 35.11.24), z wyłączeniem barek morskich bez napędu (PKWiU 35.11.24-20.3) oraz jednostek pływających wymienionych w podkategorii PKWiU 35.11.24-80 i 35.11.24-90.00,
  5. statki rybackie itp. pełnomorskie (PKWiU 35.11.31-30),
  6. pchacze pełnomorskie (PKWiU 35.11.32-50.00), statki szkolne rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.30) i statki badawcze rybołówstwa morskiego (PKWiU ex 35.11.33-93.40).

Warunkiem zastosowania 0% stawki podatku od towarów i usług w świetle przywołanego przepisu ustawy jest dostawa części lub wyposażenia do jednostek pływających wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy.

W związku z brakiem definicji ustawowej ?części? i ?wyposażenia? w przepisach cyt. ustawy należy odnieść się do powszechnie przyjętego rozumienia tych pojęć. Według Słownika języka polskiego PWN częścią jest przedmiot stanowiący jakiś dający się samodzielnie wyodrębnić element większej całości, a wyposażeniem urządzenie dodatkowe do danej maszyny lub do urządzenia uważanego za główne.

Mając na uwadze powyższe należy wskazać, iż reduktor z filtrem i przetwornik różnicy ciśnień, przeznaczone do tablicy układu regulacji poziomu wody, będące przedmiotem dokonywanej przez Spółkę dostawy, nie odpowiadają pojęciu ?części? ani ?wyposażenia? w rozumieniu art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy. Towary te są przeznaczone do wykonania urządzenia, które zostanie zainstalowane na statku, będą elementami urządzenia wykorzystywanego na jednostkach pływających, natomiast z całą pewnością nie stanowią ?części? lub ?wyposażenia? do statku.

W związku zatem z niespełnieniem przesłanek przywołanego przepisu ustawy, Podatnik dokonując dostawy w/w towarów, nie ma prawa skorzystać z preferencji podatkowej. Dostawa reduktora z filtrem i przetwornika różnicy ciśnień, przeznaczonych do tablicy układu regulacji poziomu wody podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla przedmiotowej dostawy.

W świetle powyższego, w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Gdańsku, rozstrzygnięcie zawarte w przedmiotowym postanowieniu jest rażąco sprzeczne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Takie działanie obliguje organ II instancji do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie bowiem z art. 14b § 2 w/w ustawy interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 cyt. ustawy organ odwoławczy z urzędu w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY