Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa i nabycia samochodu (Ford Focus- samochód ciężarowy), gdy w karcie pojazdu widnieje ładowność 512 kg i liczba osób 2 lub 3?.

sygnatura: PP-3/i/4407/285/05

autor: Izba Skarbowa w Krakowie

data: 2005-11-24

słowa kluczowe:odliczenia od podatku, paliwo, samochód ciężarowy

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 i art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) z urzędu uchylam postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 13 lipca 2005 r., Nr PP.005/36/2005, w którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

Stosownie do art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa organ odwoławczy w drodze decyzji uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 z urzędu, jeżeli niezgodność z prawem tego postanowienia jest wynikiem zmiany przepisów.
Przepisy art. 88 ust. 1 pkt 3 oraz art. 86 ust. 3 - 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zostały zmienione ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756 ).
Nowe przepisy weszły w życie z dniem 22 sierpnia 2005 r.

Mając na uwadze treść art. 14b § 5 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa oraz fakt zmiany przepisów, których interpretacji dokonano w postanowieniu Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie z dnia 13 lipca 2005 r., Nr PP.005/36/2005 istnieje konieczność uchylenia przedmiotowego postanowienia z urzędu.
Informuje się, że uchylone postanowienie organu podatkowego jest wiążące w stosunku do zdarzeń, które miały miejsce przed datą wejścia w życie zmienionego przepisu.
Na niniejszą decyzję służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Treść postanowienia:

Jak wynika z treści złożonego wniosku w dniu 6 czerwca 2005 r. zakupiła Pani samochód ciężarowy FORD Focus o ładowności 512 kg i liczbie osób 2 lub 5 - dane z karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego. Pani wątpliwość dotyczy zastosowania właściwych danych do wzoru określonego w art. 86 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwana dalej ustawą. Pani zdaniem w związku z tym, iż ww. samochód jest samochodem ciężarowym oraz mając na względzie założenie podstawienia do wzoru (określonego w art. 86 ust. 3 ustawy) 2 osób będzie Pani przysługiwało prawo pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu samochodu i paliw. Swoją opinię popiera Pani przeczytanym artykułem prasowym w tym przedmiocie.

Zgodnie z art. 86 ust. 3 ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej na fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego lub innego pojazdu samochodowego o dopuszczalnej ładowności niższej niż wynika ze wzoru: dopuszczalna ładowność (DŁ) = 357 kg + ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem kierowcy (n) x 68 kg. Prawidłowe obliczanie dopuszczalnej ładowności według powyższego wzoru wymaga zastosowania przy wyliczeniu tej ładowności maksymalnej liczby siedzeń przewidzianej w homologacji dla tego typu pojazdu, albowiem taka ilość miejsc jest przewidziana dla tegoż pojazdu.

W opisanym przypadku do wzoru jako liczbę (siedzeń) należy wstawić cyfrę 5 zatem:
Dopuszczalna ładowność ww. pojazdu wynosi 357+5 x 68 = 697 kg i jest większa od dopuszczalnej ładowności określonej w dokumentach pojazdu tj. 512 kg., stąd też nie będzie Pani przysługiwać pełne ?odliczenie" podatku naliczonego z tytułu nabycia pojazdu. Ponadto w związku z zapisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy.

Nadmienia się, iż w związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dnia kwietnia 2005 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 756) której część zapisów wchodzi w życie 22 sierpnia 2005 r. ulegają zmianie uregulowania prawne dotyczące odliczeń i zwrotu podatku m.in. w stosunku do nabywanych pojazdów i odliczeń podatku naliczonego od paliw (vide - zmieniony art. 86 ust. 3-7a oraz art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT).

Mając na względzie powyższe Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,-nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izbuy Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Tarnowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY