Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Podatnik wystąpił o potwierdzenie, iż w przypadku zlecenia druku książek na papierze własnym drukarni dla odbiorcy wewnątrzunijnego stawka VAT wynosi 0% oraz w przypadku druku książek (PKWiU 22.11) dla odbiorcy krajowego do dnia 31 grudnia 2007 roku stawka ta także wynosi 0%.

sygnatura: 1401/HTI/4407/14-97/05/BT

autor: Izba Skarbowa w Warszawie

data: 2005-11-30

słowa kluczowe:dostawa towarów, dostawa wewnątrzwspólnotowa, książka, stawki podatku


DECYZJA


Na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a) w związku z art. 239, art. 14a § 4, art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /tj. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm./, art. 5 ust 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 13 ust. 1, art. 42, art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 08 lipca 2005 r., złożonego przez E na postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 29 czerwca 2005 r., znak: 1473/WV/443/97/59/2005/GS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia:


- zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 23 marca 2005 r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. /.

Strona wyjaśniła, iż jest drukarnią realizująca zlecenia klientów zarówno krajowych, jak i unijnych. Do realizacji zawartych kontraktów Strona używa surowców własnych, ale zdarzają się także zamówienia realizowane na papierze klienta.

W związku z powyższym Strona wystąpiła o potwierdzenie, iż w przypadku zlecenia druku książek na papierze własnym drukarni dla odbiorcy wewnątrzunijnego stawka VAT wynosi 0% oraz w przypadku druku książek (PKWiU 22.11) dla odbiorcy krajowego do dnia 31 grudnia 2007 r. stawka ta także wynosi 0%.

Postanowieniem z dnia 29 czerwca 2005 r., znak: 1473/WV/443/97/59/2005/GS Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu uznał, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

W uzasadnieniu postanowienia podano, iż zgodnie z art. 27 ust. 1 usługi te wykonywane są w kraju, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 22.22.31-00.00 "usługi drukowania książek", a w związku z tym bez względu na to czy są one wykonywane na papierze własnym drukarni, czy na papierze powierzonym przez klienta należą do tego grupowania i jako nie objęte żadnymi przepisami odnoszącymi się do preferencyjnego opodatkowania lub zwolnień podlegają opodatkowaniu wg stawki 22%.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie, zaskarżonemu postanowieniu zarzucając dokonanie błędnej interpretacji art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 i art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, poprzez przyjęcie, że wydrukowanie książek a następnie przeniesienie prawa do rozporządzania nimi na zleceniodawcę stanowi usługę, a nie dostawę.

Strona podniosła, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego oparł swoją interpretację na klasyfikacji statystycznej PKWiU, jednak jej zdaniem było to działanie nieuprawnione, gdyż żaden przepis ustawy o VAT nie czyni delegacji do korzystania z klasyfikacji statystycznej przy zaliczaniu danej działalności do usług albo dostawy.

Strona podnosi, iż z ustawowej definicji usługi zawartej w art. 8 ustawy wynika, iż jest to każda czynność, która nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7 tej ustawy. Z przepisów tych wprost wynika, że przesądzającym czy dana czynność jest dostawą, czy usługą, jest odpowiedź na pytanie, czy w jej wykonaniu doszło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel czy nie.

Strona podkreśliła, iż w przypadku druku książek jest ich właścicielem do momentu wydania ich zleceniodawcy. Skoro wydanie książek jest dostawą to nie może być usługą.

Reasumując Strona prosi o potwierdzenie, "że druk książek, a następnie wysłanie ich do unijnego zleceniodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 41 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług jest dostawą wewnątrzwspólnotową opodatkowaną 0% stawką podatku. Podobnie, zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 powołanej ustawy dostawy wydrukowanych książek w Polsce są do 31.12.2007 r. obłożone stawką 0%".

Po zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdza, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm./, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do art. 13 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.

W myśl art. 42 ust. 1 wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowe dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Stosownie do wyżej wskazanych regulacji, mając na uwadze przedstawiony przez Stronę stan faktyczny, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie podziela stanowiska Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyrażonego w zaskarżonym postanowieniu.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, iż w przypadku gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez Stronę jest wykonanie /na zlecenie/ produktu w postaci książek, który został wykonany na własnym materiale drukarni, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towaru w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jeżeli Strona przenosi prawo do rozporządzania tym produktem jak właściciel na nabywcę.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w opisanym we wniosku z dnia 29 marca 2005 r. pierwszym ze stanów faktycznych /zlecenie od kontrahenta unijnego/, Strona dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz unijnego kontrahenta, a w związku z tym przy spełnieniu warunków przewidzianych w art. 42 ustawy o VAT ma prawo do opodatkowania przedmiotowej dostawy stawką 0%.

Rozpatrując drugi z opisanych stanów faktycznych /zlecenie od kontrahenta krajowego/, Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż w myśl art. 146 ust. 1 pkt 3a) powołanej ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) (...).

Tak więc w przypadku, gdy Strona działa na rzecz kontrahenta krajowego, przy założeniu, iż przedstawiona przez Stronę klasyfikacja jest prawidłowa, ma Ona również prawo do zastosowania stawki 0% do dostawy przedmiotowych książek.

W tym miejscu Dyrektor Izby Skarbowej zauważą, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego, dokonując zaskarżonej interpretacji przepisów prawa podatkowego wyszedł poza zakres swoich uprawnień

Należy bowiem zauważyć, iż do zaklasyfikowania danych czynności do odpowiedniej grupy usług nie są kompetentne organy skarbowe.

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej uznaje za prawidłowe stanowisko Strony zaprezentowane we wniosku z dnia 29 marca 2005 r.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak sentencji decyzji

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY