Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Jakie są obowiązki związane ze sprzedażą zniczy jedynie w okresie Wszystkich świętych

sygnatura: IBPBI/1/415-916/13/WRz

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2013-12-09

słowa kluczowe:sprzedaż, źródła przychodu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 5 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 9 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • konieczności opodatkowania tym podatkiem dochodów uzyskanych ze sprzedaży zniczy - jest prawidłowe,
  • obowiązków ciążących na Wnioskodawcy w związku z ww. sprzedażą - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 września 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności opodatkowania tym podatkiem dochodów uzyskanych ze sprzedaży zniczy oraz obowiązków związanych z tą sprzedażą.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca nie pracuje i nie prowadzi działalności gospodarczej. Pomaga ojcu w gospodarstwie rolnym i domowym. Zamierza (pod koniec października i na początku listopada 2013 r.) handlować zniczami pod kościołem, aby raz w roku uzyskać jednorazowy dochód. Wnioskodawca nie chciałby w związku z tym rejestrować na kilka dni działalności gospodarczej, bo nie zamierza prowadzić tej działalności w sposób zorganizowany i ciągły. Jego celem jest tylko sprzedaż zniczy przez okres 2-3 dni (przed dniem Wszystkich Świętych). Później Wnioskodawca nie zamierza prowadzić działalności w tym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy należy zapłacić podatek dochodowy, gdy uzyskany dochod przekroczy kwotę wolną od podatku, przewidzianą w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Czy i jakie obowiązki ciąża na mnie z ww. tytułu...

(pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 3)

Zdaniem Wnioskodawcy, gdy uzyskany dochód przekroczy kwotę 3.091,00 zł ma obowiązek uiścić podatek dochodowy do urzędu skarbowego. Ponadto powinien zaprowadzić ewidencję sprzedaży, a inne obowiązki na nim nie ciążą.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 8 lit.d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), źródłami przychodów są m.in.:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie (...).

W myśl art. 5a pkt 6 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Jak wynika z ww. definicji, jeżeli ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony dochód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, to dochód ten stanowi dochód z tego źródła, a nie ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. W tym też zakresie zauważyć należy, iż art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wymienia m.in. źródło dochodów jakim jest określona w art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy - sprzedaż innych rzeczy.

Aby przychód uzyskany z prowadzonej działalności mógł być uznany za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, działalność ta musi spełniać następujące przesłanki:

  • musi być działalnością zarobkową,
  • musi być działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, działalnością polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub działalnością polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • musi być działalnością prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły;
  • działalność ta nie może polegać na wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 5b ust. 1 ww. ustawy,
  • przychody z niej uzyskane nie mogą być zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4-9 tej ustawy.

Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia ,,zorganizowany" przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z Nowym Słownikiem Poprawnej Polszczyzny (Wydawnictwo Naukowe PWN pod redakcją Andrzeja Markowskiego Warszawa 2000), organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, bądź w znaczeniu drugim nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 7 maja 2008 r. I SA/Op 18/08). Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności gospodarczej, to jego wprowadzenie przez ustawodawcę miało na celu wyeliminowanie z pojęcia działalności gospodarczej przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego przez dany podmiot celu i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Przez powtarzalność rozumie się natomiast cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, nie powiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej, podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

Z przestawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca chciałby pod koniec października i na początku listopada 2013 r. (w okresie Wszystkich Świętych) handlować zniczami. Nie zamierza w związku z tym rejestrować na kilka dni działalności gospodarczej. Nie zamierza też prowadzić tej działalności w sposób zorganizowany i ciągły. Wnioskodawca później nie zamierza prowadzić działalności w tym zakresie.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że działania, jaką będzie podejmował Wnioskodawca, w celu sprzedaży zniczy, chociaż będą miały charakter handlowy (sprzedaż zniczy), zarobkowy (w celu uzyskania dochodu), zorganizowany (Wnioskodawca musi najpierw zakupić znicze, przygotować miejsce sprzedaży, dokonać samej sprzedaży) i będą podejmowane we własnym imieniu, to działalnia te nie będą miały charakteru ciągłego (częstotliwego).

Z tej też przyczyny jednorazowa sprzedaż zniczy prowadzona przez 2-3 dni w roku, nie stanowi działalności gospodarczej, o ile Wnioskodawca poza ww. sprzedażą nie będzie dokonywał innych czynności noszących znamiona tej działalności.

W konsekwencji dochód, jaki Wnioskodawca uzyska ze sprzedaży zniczy będzie stanowił dochód ze sprzedaży innych rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z zastrzeżeniem dopełnienia określonych w tym przepisie obowiązków).

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Stosownie natomiast do treści art. 24 ust. 6 ww. ustawy, dochodem z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d, jeżeli przychód z odpłatnego zbycia nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia rzeczy a kosztem ich nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy.

W świetle ww. przepisów, dochód (będący różnicą między uzyskanym przychodem, a kosztami jego uzyskania), będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg określonej w art. 27 ust. 1 tej ustawy skali podatkowej, o ile dochód ten przekroczy (wynikającą z tej skali) kwotę wolną od opodatkowania, która w 2013 r. wynosi 3.091,00 zł.

W powyższym zakresie stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Odnosząc się do obowiązków związanych ze wskazaną powyżej sprzedażą zniczy, zauważyć należy, że Wnioskodawca obowiązany jest do prawidłowego udokumentowania uzyskanego z tej sprzedaży dochodu. Powinien więc posiadać i przechowywać dowody (faktury, rachunki) wskazujące wysokość wydatków poniesionych na nabycie zniczy oraz dowody wskazujące wysokość uzyskanych z ich sprzedaży przychodów, co umożliwi mu ustalenie dochodu podatkowego.

Zauważyć przy tym należy, że jeżeli w świetle odrębnych przepisów, tj. przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.) oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy - nie będących przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej - Wnioskodawca nie jest zobowiązany do prowadzenia ( w związku ze sprzedażą zniczy, jaką zamierza prowadzić) kasy rejestrującej (,,fiskalnej"), może dla potrzeb podatku dochodowego (ewidencjonowania przychodu podatkowego) prowadzić ewidencję sprzedaży, bowiem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają w tym względzie szczegółowych regulacji.

Uzyskane z ww. tytułu przychody, poniesione koszty oraz ustalony w oparciu o ww. wartości dochód podatkowy, Wnioskodawca obowiązany jest wykazać w składanym za rok podatkowy zaznaniu podatkowym, niezależnie od tego, czy wysokość uzyskanego dochodu rodzić będzie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. W myśl bowiem art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy dotyczące ciążących na nim obowiązków związanych ze sprzedażą zniczy, sprowadzające się do twierdzenia, że ,,powinna być prowadzona ewidencja sprzedaży, a inne obowiązki na nim nie ciążą", uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że odnośnie do możliwości sprzedaży zniczy bez rejestracji działalności w tym zakresie (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) wydano odrębne rozstrzygniecie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35 - 016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY