Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

dot. opodatkowania przychodu z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego, którego nabycie nastąpiło na mocy spadku oraz działu spadku i zniesienia współwłasności

sygnatura: 1401/BF-I/418-14/9/132/05/06/JC

autor: Izba Skarbowa w Warszawie

data: 2006-11-20

słowa kluczowe:dział spadku, nabycie, nabycie nieruchomości, sprzedaż nieruchomości, zniesienie współwłasności

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, z uwagi na rażące naruszenie prawa, zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów z dnia 23.11.2005r. nr 1438/DF2/415-149/05/ES w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie i uznaje stanowisko zawarte we wniosku z dnia 30.08.2005r. za prawidłowe.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 30.08.2005r. wystąpiła Pani z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu osiągniętego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeśli nabycie tego prawa nastąpiło na podstawie spadku oraz działu spadku i zniesienia współwłasności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że sprzedała Pani spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, którego nabycie nastąpiło na mocy spadku oraz działu spadku i zniesienia współwłasności. Zdaniem Pani cały przychód osiągnięty z tej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Postanowieniem z dnia 23.11.2005r. nr 1438/DF/415-149/05/ES Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia powołano zapis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.) i na jego podstawie stwierdzono, że wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Natomiast pozostała część przychodu, uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabytego na podstawie umowy zniesienia współwłasności i działu spadku (zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 24.11.2004r. repetytorium nr 6070.2004) stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu 10-cio procentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Na powyższe postanowienie nie złożyła Pani zażalenia, tym samym stało się ono prawomocne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym zaprezentowanym we wniosku Strony oraz postanowieniem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów z dnia 23.11.2005r. nr 1438/DF2/415-149/05/ES stwierdził, że postanowienie narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest sprzedaż nieruchomości lub prawa majątkowego, jeżeli została dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) powołanej ustawy stanowi, że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny. Należy jednak podkreślić, że w powołanym przepisie nie ma wyraźnego odesłania do ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Natomiast przepisy dotyczące spadku ujęte zostały w Kodeksie cywilnym, gdzie uregulowano kwestie nabycia spadku, działu spadku i spadkobrania. Z całokształtu tych przepisów, wynika że nie można zakładać, jak to zostało przyjęte w postanowieniu organu podatkowego pierwszej instancji, że nabycie przedmiotów należących do spadku przez jednego ze spadkobierców w drodze działu spadku (umownego lub sądowego) nie nastąpiło w drodze spadku.

W orzecznictwie sądu obowiązuje aktualnie stanowisko, że pod pojęciem ?nabycie w drodze spadku? mieści się zarówno nabycie na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku jak i nabycie nieruchomości lub prawa majątkowego w drodze działu spadku.

W związku z tym dokonana przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów interpretacja przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mając bezpośredniego umocowania w przepisach prawa, ma charakter zawężający.

Dla zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego przychodu uzyskanego ze sprzedaży prawa majątkowego, ważne jest wykazanie nabycia całości tego prawa w drodze działu spadku, w miejsce określonej dotąd części ułamkowej.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY