Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy wniesienie aportem do sp. z o.o. wykorzystywanego obecnie do celów działalności opodatkowanej budynku, powoduje konieczność dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego ?

sygnatura: 1401/PV-I/4407-14/115/06/MCz

autor: Izba Skarbowa w Warszawie

data: 2006-11-20

słowa kluczowe:aport, korekta podatku naliczonego

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt. 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005r. , poz. 60 ) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 29.09.2006r. uzupełnionego pismem z dnia 11.11.2006r. wraz z załącznikami wniesionych przez sp. jawną ?M.? na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek z dnia 19.09.2006r. znak 1437/ZI/443/301/DJW/06 uznającego za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 13.06.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanawia

- zmienić postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek i uznać za prawidłowe stanowisko Strony.

Uzasadnienie

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 26.07.2006r. wynika, że Strona prowadzi działalność gospodarczą m. in. pod adresem <...>. Znajdujący się tam pawilon handlowy został wybudowany przez Stronę w celu wykonywania w nim czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług . Wobec powyższego wszelkie zakupy inwestycyjne dokonywane były przez Stronę na faktury VAT, zaś podatek naliczony wynikający z nich w całości obniżał podatek należny. Budynek pomimo braku formalnego odbioru (nie został jeszcze wpisany do ewidencji środków trwałych) jest już wykorzystywany do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Strona dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jedynie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

W ocenie Strony wniesienie aportem do sp. z o.o. wykorzystywanego obecnie do celów działalności opodatkowanej budynku, nie spowoduje konieczności dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego

Postanowieniem z dnia 19.09.2006r. znak 1437/ZI/443/301/DJW/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek uznał stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 26.07.2006r. za nieprawidłowe .

W uzasadnieniu postanowienia organ pierwszej instancji zauważył, iż na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług wniesienie do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkładu niepieniężnego, którego przedmiotem są nieruchomości , objęte jest definicją sprzedaży zawartą w art. 2 pkt. 22 tej ustawy i jako odpłatna dostawa towarów , o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, podlega na podstawie art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem . Jednocześnie zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione od podatku są wkłady niepieniężne wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 w/w ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114 , art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 . Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług przysługuje podatnikowi wyłącznie w tym zakresie, w jakim zakupy związane są ze sprzedażą opodatkowaną.

W przedstawionym stanie faktycznym , przedmiotowa nieruchomość wykorzystywana była do wykonywania czynności opodatkowanych, w związku z czym przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w wydatkach , poniesionych na zakup. Jednakże ostatecznie w/w nieruchomość stała się przedmiotem czynności zwolnionej z opodatkowania , jaką jest wniesienie aportu do spółki z ograniczona odpowiedzialnością

W uzasadnieniu postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważył , że przepisy art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczą korekty podatku naliczonego i odnoszą się do podatników dokonujących zakupów służących czynnościom, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego, a także innym czynnościom . Jednakże stosownie do art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi. Ponadto zgodnie z art. 163 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek dokonania korekty, o której mowa powyżej dotyczy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych po 30 kwietnia 2004r. i ma zastosowanie w okresie 5 lat (10 lat w przypadku nieruchomości) począwszy od roku ,w którym zostały one oddane do użytkowania .

W przedstawionym stanie faktycznym nieruchomość stała się przedmiotem czynności zwolnionej od podatku, a tym samym w okresie 5 lat od nabycia, przestała służyć prowadzonej przez spółkę sprzedaży opodatkowanej. W świetle powyższego w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego uległo zmianie prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowej nieruchomości, a w konsekwencji Strona jest zobligowana do skorygowania podatku naliczonego, który został odliczony z tytułu tego nabycia . Korekty należy dokonać przy odpowiednim zastosowaniu art. 91 ust. 1 - 5 ustawy o podatku od towarów i usług w rozliczeniu za okres, w którym nastąpiło wniesienie aportu .

Na wyżej wymienione postanowienie Strona złożyła zażalenie uzupełnione pismem z dnia 11.11.2006r. wraz z załącznikami do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie .

W ocenie Strony pomimo tego, iż ostatecznie przedmiotowa nieruchomość zostanie przekazana w ramach czynności zwolnionej z podatku od towarów i usług nie powstanie obowiązek dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Strona wybudowała bowiem budynek z przeznaczeniem do wykorzystywania dla celów czynności opodatkowanych w/w podatkiem, a następnie do celów tych faktycznie go używała .Ponadto Strona stoi na stanowisku, iż skoro w przedmiotowym przypadku zakupy dotyczące nieruchomości służyły wyłącznie dla potrzeb działalności opodatkowanej VAT, zasady korekty podatku naliczonego wynikające z art. 91 ustawy nie znajdują zastosowania .

W ocenie Strony przepisy art. 90 i 91 ustawy o podatku od towarów i usług należy odczytywać łącznie, a zatem wszelkie korekty, o których mowa w art. 91 mogą być stosowane tylko w przypadku, gdy podatnik wykonuje zarówno czynności, w związku z którymi przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności które takiego prawa nie dają ( co w przedmiotowej sprawie nie miało miejsca ) . Reasumując Strona stwierdziła, że w przedmiotowej sprawie wniesienie aportem do spółki z o.o. wykorzystywanego do celów działalności opodatkowanej budynku, nie spowoduje konieczności dokonania korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego. Tym samym w ocenie Strony niezbędne jest dokonanie weryfikacji przedstawionej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego wykładni przepisów prawa podatkowego .

Po rozpatrzeniu zażalenia uzupełnionego pismem z dnia 11.11.2006r.oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, co następuje :

Zgodnie z zapisem § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego zwalnia się od podatku od towarów i usług .

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 .

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny niniejszej sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej podziela stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 26.07.2006r.

Organ odwoławczy zauważa, iż realizacja prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić wówczas, gdy dokonany zakup jest związany ze sprzedażą opodatkowaną . Jeżeli zatem w chwili nabycia nieruchomości przysługiwało Stronie prawo do odliczenia podatku naliczonego ze względu na związek ze sprzedażą opodatkowaną, to należy uznać, że późniejsze przekazanie nieruchomości jako aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tej nieruchomości .

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że dokonanie czynności wniesienia aportem do spółki z o.o. nieruchomości, przy zakupie której odliczono podatek naliczony, nie rodzi obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, o który został pomniejszony podatek należny z tytułu zakupu tej nieruchomości w poprzednich okresach rozliczeniowych .

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, iż rozliczenia podatku od towarów i usług podatnik dokonuje w zamkniętych cyklach miesięcznych, w których bada związek nabytych towarów z czynnościami opodatkowanymi. Dlatego też bez wpływu na odliczenie dotyczące danego okresu rozliczeniowego pozostaje fakt wniesienia wkładu niepieniężnego w późniejszych okresach rozliczeniowych .

Reasumując Dyrektor Izby Skarbowej stwierdza, że w świetle obecnie obowiązujących regulacji prawnych w zakresie podatku od towarów i usług podatnik dokonujący czynności polegającej na wniesieniu w formie aportu do spółki prawa handlowego, który służył czynnościom opodatkowanym, nie jest zobowiązany do korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego .

Decyzja ta stanowi pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę.

W tym stanie rzeczy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanawia jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY