Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy podatniczka od dochodów osiągniętych w ramach działalności może skorzystać ze zwolnienia dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet?

sygnatura: BI/415-1208/06

autor: Izba Skarbowa w Gdańsku

data: 2006-11-24

słowa kluczowe:diety, podróż służbowa (delegacja), przedsiębiorcy

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 w związku z art. 14b §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 31 października 2006 r. Nr BI/415-208/06 postanawia się z urzędu zmienić stanowisko zawarte we wniosku z dnia 6 marca 2006 r. o interpretację przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 6 marca 2006 r. podatniczka zwróciła się do organów podatkowych o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatniczka jest lekarzem prowadzącym indywidualną praktykę lekarską. W 2005 r. podpisała kontrakt z angielską firmą na osobiste świadczenie usług medycznych. Co pewien okres czasu podatniczka wyjeżdża do Anglii i świadczy usługi lekarskie dla różnych zakładów opieki zdrowotnej. Wszelkie koszty związane z przejazdami i pobytem zagranicą ponosi z własnych środków. Wnioskodawczyni twierdzi, że ma prawo odliczyć od dochodów osiągniętych w Anglii 30 diet.

Wniosek podatniczki dotyczył również interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i w tym zakresie został rozpatrzony przez Ministra Finansów postanowieniem z dnia 4 września 2006 r. Nr DD4/PB6/033-0699-mk/JG/06/1053, DD4/PB6/033-0566-SM6-3392/06/MM. Natomiast w części dotyczącej zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet nie został załatwiony ? zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej ? w ustawowym terminie trzech miesięcy od jego wpływu do organu podatkowego. Doszło więc do ?milczącego akceptu? stanowiska podatnika na skutek niewydania przez organ podatkowy postanowienia, o którym mowa w treści art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej. W tej sytuacji organ podatkowy został związany zawartym we wniosku stanowiskiem podatnika.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po dokonaniu weryfikacji stanowiska przedstawionego we wniosku w części dotyczącej zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet stwierdza, co następuje:

Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy (...) w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15.

Z powyższego wynika zatem, że wolne od opodatkowania są dochody osób przebywających czasowo za granicą do wysokości nieprzekraczającej rocznie równowartości trzydziestu diet, ale uzyskiwane wyłącznie ze stosunku pracy. W przedstawionym stanie faktycznym podatniczka osiąga zaś przychody w ramach prowadzonej na terytoriom Polski działalności z tytułu świadczenia usług lekarskich w Anglii. Tym samym powoływane przez podatniczkę zwolnienie przedmiotowe nie będzie miało w niniejszym przypadku zastosowania.

Mając powyższe na względzie nie podziela się stanowiska podatniczki przedstawionego we wniosku o interpretację.

Z uwagi na wystąpienie w rozpatrywanej sprawie przesłanek określonych w treści art. 14b §5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej zmienił z urzędu stanowisko podatniczki przedstawione we wniosku z dnia 6 marca 2006 r.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY