Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Dot. stawki podatku od towarów i usług, która ma być zastosowana przy leasingu finansowym, jeżeli przedmiotem umowy jest nieruchomość oraz pozostałe towary zakupione ze stawką zwolnioną z art. 43 ust. 1 pkt 2.

sygnatura: PPB1-4407/I/77/05

autor: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej

data: 2005-12-08

słowa kluczowe:leasing, nieruchomości, stawki podatku, środek trwały, towar używany

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) ? Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, po rozpoznaniu zażalenia z dnia 31 sierpnia 2005r. Spółki z o.o. X na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach z dnia 25 sierpnia 2005r., znak: PPI/443-104/05 wydane w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dot. stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do towarów będących przedmiotem leasingu finansowego

- zmienia zaskarżone postanowienie w ten sposób, że uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy nieruchomości w ramach umowy leasingu finansowego oraz uznaje za nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy autobusu jako przedmiotu umowy leasingu finansowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 25 maja 2005r., uzupełnionym pismami z dnia 15.06.2005r., 27.06.2005r., 21.07.2005r., 26.07.2005r. i 02.08.2005r. Spółka z o.o. X, w trybie przepisów art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej stawki podatku od towarów i usług, która ma być zastosowana przy leasingu finansowym, jeżeli przedmiotem umowy jest nieruchomość oraz pozostałe towary zakupione ze stawką zwolnioną z art. 43 ust. 1 pkt 2.

Przedstawiając swoje stanowisko Podatnik wskazał, że na podstawie aktu notarialnego nabył od osoby fizycznej nieruchomość spełniającą warunki określone w art. 43 ust. 2 pkt 1, którą to nieruchomość przekazał w leasing finansowy stosując, zgodnie z art. 43, stawkę zwolnioną. Ponadto na podstawie umowy kupna sprzedaży nabył autobus ze stawką zwolnioną, który następnie przekazano w leasing finansowy, stosując zwolnienie od podatku.

Postanowieniem z dnia 25 sierpnia 2005r. Nr PPI/443-104/05 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Katowicach uznał za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w sprawie będącej przedmiotem ww. wniosku z dnia 25 maja 2005r.

Na powyższe postanowienie Strona złożyła zażalenie z dnia 31 sierpnia 2005r. L.dz. 231/2005, w którym wnosi o ponowną interpretację z uwzględnieniem jego uwag.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 pkt 2, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione, przy czym, stosownie do ust. 9 ww. artykułu, przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się umowy w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty.

Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ww. ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, natomiast kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W myśl art. 29 ust. 5 ww. ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy gruntu związanego z budynkiem obowiązuje stawka właściwa dla tego budynku. Zgodnie bowiem z art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.) budynek stanowi część składową gruntu. Zaś częścią składową jest wszystko, co nie może być od niego odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego (art. 47 § 2 ustawy Kodeks cywilny).

Jednocześnie ustawodawca w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwolnił od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się budynki i budowle lub ich części ? jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Ponadto przepisem art. 43 ust. 6 tej ustawy postanowiono, że zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wynika z przedstawionego w sprawie stanu faktycznego przedmiotem umowy leasingu finansowego jest nieruchomość, na którą składają się działka o powierzchni 0,0292 ha wraz z częścią składową, którą stanowią, jak oświadczył to wnioskodawca, wybudowane w latach 30-tych, samodzielny budynek mieszkalny oraz odrębny budynek użytkowy. A zatem mamy tu do czynienia z nieruchomością gruntową zabudowaną.

Mając zatem na uwadze przywołane wyżej przepisy, należy stwierdzić, że przy jej dostawie (w tym przypadku wydaniu na podstawie umowy leasingu) w odniesieniu do gruntu właściwa będzie ta sama stawka podatku, która będzie właściwa dla dostawy budynków na nim się znajdujących.

W konsekwencji zatem koniecznym jest przede wszystkim ustalenie jaka stawka podatku będzie miała zastosowanie przy dostawie ww. budynków.Przedstawiony w sprawie stan faktyczny wskazuje, że ww. budynki są towarem używanym w rozumieniu przepisów ustawy, co czyni zasadnym stwierdzenie, że ich dostawa korzysta ze zwolnienia przewidzianego przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o VAT, o ile w sprawie nie będzie miało zastosowanie wyłączenie tegoż zwolnienia wynikające z przywołanego wyżej art. 43 ust. 6.

Ponieważ ani w ww. wniosku Podatnika czy też pismach go uzupełniających, ani w postępowaniu przed organem I instancji nie wyjaśniono, czy w przedmiotowej sprawie nie zaistniały, wskazane w art. 43 ust. 6, okoliczności powodujące wyłączenie zwolnienia przewidzianego przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, organ odwoławczy pismem z dnia 14 listopada 2005r. nr PPB1-4407/I/77/2005 wystąpił do Spółki z o.o. X o dokładne wyjaśnienie czy Spółka ponosiła nakłady na modernizację lub ulepszenie ww. budynków, a jeżeli tak, to czy poniesione nakłady stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej tych budynków. W piśmie z dnia 16 listopada 2005r. Ldz. 322/2005 Spółka wyjaśniła, że nie ponosiła żadnych nakładów na modernizację lub ulepszenie nieruchomości będącej przedmiotem umowy leasingu finansowego.

W świetle tych wyjaśnień należy stwierdzić, że przepis art. 43 ust. 6 ustawy o VAT nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Zatem dostawa (a w tym konkretnym przypadku oddanie w leasing finansowy) ww. budynków korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, a w konsekwencji dostawa gruntu stanowiącego z tymi budynkami nieruchomość będącą przedmiotem leasingu finansowego, też będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.Tym samym organ odwoławczy nie podziela stanowiska organu pierwszej instancji, iż w przedmiotowej sprawie w odniesieniu do gruntu zastosowanie będzie miała podstawowa stawka podatku od towarów i usług. Brak jest bowiem przesłanek do przyjęcia, że grunt oraz budynki, o których mowa w przedmiotowej sprawie, nie są ze sobą związane.

Organ odwoławczy podziela natomiast stanowisko organu pierwszej instancji uznające, że w przypadku umowy leasingu autobusu, o którym mowa we wniosku, zwolnienie przewidziane przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie może mieć zastosowania, ponieważ nie może być on uznany za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Zgodnie z ww. przepisem przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 tego artykułu rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Jak wynika z akt sprawy zakupiony na podstawie umowy kupna-sprzedaży w dniu 14.07.2004r. autobus w dniu następnym tj. w dniu 15.07.2004r. został oddany w leasing na podstawie umowy nr 1131/2004 LK. A zatem okres użytkowania ww. autobusu przez Podatnika był krótszy niż wskazany w ww. przepisie art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy.

Organ odwoławczy zauważa, że w tym zakresie Podatnik nie wniósł zarzutu w przedmiotowym zażaleniu.

Zatem postanowiono orzec jak w sentencji decyzji.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, niniejsza decyzja wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach ? Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała), w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY