Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Wnioskodawca w 2007r. zawarł umowę o pracę z firmą zagraniczną. Zgodnie z postanowieniami tej umowy pracę wykonuje na terenie Polski. Czy, zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczając ww. dochód ze stosunku pracy, wnioskodawca może odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 (tj. określone zarówno w lit. a) i b) tego punktu)?

sygnatura: IBPB2/415-1664/08/HK

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-12-30

słowa kluczowe:odliczenie od dochodu, pracodawca, składki na ubezpieczenia społeczne, zaliczka na podatek

Wniosek ORD-IN: [ 786 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana U. przedstawione we wniosku z dnia 09 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura - 16 października 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu kwoty składek na ubezpieczenie społeczne - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości odliczenia od dochodu kwoty składek na ubezpieczenie społeczne.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 01 października 2007r. zawarł umowę o pracę z firmą zagraniczną. Zgodnie z postanowieniami tej umowy pracę wykonuje na terenie Polski.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy, zgodnie z art. 44a ust. 3 (winno być art. 44 ust. 3a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczając ww. dochód ze stosunku pracy, wnioskodawca może odliczyć składki określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 tj. określone zarówno w lit. a) i b) tego punktu...

Zdaniem wnioskodawcy składki może on odliczyć w całości, gdyż tak stanowi norma art. 44a ust. 3 (winno być art. 44 ust. 3a), mówiąca o odliczeniu składek określonych w art. 26 ust. 1 pkt 2. Podobnie stanowi zapis w poz. 31 deklaracji PIT-53, a nie jak rozlicza obsługujące wnioskodawcę Biuro, odliczając tylko składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a). W ocenie wnioskodawcy takie stanowisko jest sprzeczne z przywołaną normą art. 44a ust. 3 (winno być art. 44 ust. 3a), a poza tym odnosi się do wynagrodzeń uzyskiwanych od pracodawcy krajowego; nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy przychody pochodzą ze stosunku pracy z zagranicy.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 44 ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

  1. ze stosunku pracy z zagranicy,
  2. z emerytur i rent z zagranicy,
  3. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3a.

W myśl art. 44 ust. 3a powyższej ustawy podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Według postanowień art. 26 ust. 1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c oraz art. 30e, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, ze zm.):

  1. zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
  2. potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu,

- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) zwolniony od podatku na podstawie ustawy, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca osiąga przychody pochodzące ze stosunku pracy z zagranicy. W związku z tym jest obowiązany w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, zgodnie z treścią cytowanego art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym podstawą obliczenia zaliczki na podatek dochodowy będzie dochód rozumiany jako przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 oraz składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika.

Podkreślić bowiem należy, iż zapis art. 44 ust. 3a powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odsyłając do treści art. 26 ust. 1 pkt 2 tejże ustawy wyraźnie wskazuje na odliczenie składek zapłaconych, czyli tych o których mowa w treści lit. a) art. 26 ust. 1 pkt 2, bowiem tylko treść tegoż przepisu stanowi o składkach zapłaconych (treść art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b) mówi o składkach potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika).

Zatem czytając literalnie powołane przepisy - a do tego zobowiązuje zasada, zgodnie z którą wszelkie ulgi i zwolnienia należy stosować ściśle, zgodnie z ich brzmieniem - stwierdzić należy, iż postanowienia art. 44 ust. 3a powołanej ustawy zezwalają na odliczenie tylko tych składek na ubezpieczenie społeczne, których zapłaty podatnik dokonał osobiście (nie dotyczy składek potrąconych przez płatnika).

Niezależnie od powyższego dodać należy, iż w sytuacji, gdyby - w opisanym stanie faktycznym - wnioskodawca przejął na podstawie dodatkowej umowy zawartej z pracodawcą zagranicznym - obowiązki płatnika składek , to wówczas na mocy art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonując płatności składek w jego imieniu (składek potrąconych przez płatnika ze środków podatnika) byłby uprawniony przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy odliczyć ww. składki.

Wnioskodawca jest zobowiązany od dochodu po odliczeniach obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy stosując 19% stawkę podatku, jak również może zastosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zaznaczyć należy, iż podatnicy samodzielnie płacący w latach 2007/2008 miesięczne zaliczki na podatek dochodowy, nie składają miesięcznych deklaracji. Natomiast po zakończeniu roku podatkowego zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy podatnicy ci składają zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym na formularzu PIT-36 w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Jednocześnie tutejszy organ informuje, iż obowiązek składania miesięcznych deklaracji PIT-53 istniał do dnia 31 grudnia 2006r. na podstawie art. 44 ust. 3a zd. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r.).

Z powyższych względów w przedmiotowej sprawie stanowisko wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY