Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy prowizja ze sprzedaży dekoderów i opłat aktywacyjnych może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%?

sygnatura: IBPB1/415-460/08/WRz

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-09-01

słowa kluczowe:ryczałt ewidencjonowany, stawki podatku, usługi telekomunikacyjne

Wniosek ORD-IN: [ 462 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko P. G. przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 4 czerwca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych z tytułu prowizji ze sprzedaży dekoderów oraz pobierania opłat aktywacyjnych w wysokości 8,5% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2008 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpre-tacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakre-sie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych z tytułu prowizji ze sprzedaży dekoderów oraz pobierania opłat aktywacyjnych w wysokości 8,5%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi serwis radiowo-telewizyjny. Rozszerzyła prowadzoną działal-ność o sprzedaż usług (pakietów) cyfrowej telewizji typu CANAL+, Polsat, ,,N. Jej zada-niem jest przedstawienie oferty programowej, prezentacja działania dekodera danej te-lewizji klientowi, który zdecyduje się na zakup pakietu usług (określonych programów). Jeśli klient zdecyduje się na zakup, to wnioskodawczyni podpisuje z nim umowę w imie-niu swojego dostawcy i wydaje dekoder do odbioru telewizji oraz pobiera ewentualną opłatę aktywizacyjną, którą przekazuje wraz z umową do swojego dostawcy. Klient nie otrzymuje od ww. żadnej faktury. Wynagrodzeniem ww. jest określona stawka od każdej zawartej umowy, w wysokości która zależy od ilości pakietów telewizyjnych i rodzaju dekoderów, które wybrał klient. Faktura wystawiana jest na dostawcę w kwocie prowizji od zawartej umowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przychód uzyskany w związku z ww. czynnościami podlega opodatkowaniu zryczał-towanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych i według jakiej stawki procentowej.

Zdaniem wnioskodawczyni przychód z przedstawionej działalność podlega opodat-kowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, zgodnie z klasyfikacją PKWiU - określoną przez Urząd Statystyczny w Łodzi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne( Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.) działalnością usługową jest pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze zm.) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439 ze zm.) z zastrzeżeniem pkt 2 i 3, które definiują odpowiednio działalność gastronomiczną i działalność usługową w zakresie handlu. W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ww. ustawy - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, wynosi 8,5 % z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika Nr 2 do ustawy. Usługi polegające na pośrednictwie w sprzedaży usług telewizji cyfrowej w imieniu i na rzecz zleceniodawcy, mieszczące się, zgodnie z klasyfikacją dokonaną przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, pod symbolem PKWiU 64.20.27-00.00, nie są wymienione jako podlegające opodatkowaniu wg stawek określonych w art. 12 pkt 1, 2, 4 i 5, ani też nie są wymienione w załączniku do ww. ustawy, jako nie podlegające opodatkowaniu na zasadach tej ustawy. Przeto przychody wnioskodawczyni z tytułu prowizji uzyskanej za pośrednictwo w sprze-daży dekoderów do odbioru telewizji satelitarnej oraz pobieraniu opłat aktywacyjnych, mieszczące się pod symbolem 64.20.27-00.00 PKWiU, mogą podlegać opodatkowaniu wg stawki 8,5 %, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku do-chodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przy spełnieniu pozostałych warunków przewidzianych ww. ustawą.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY