Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym i garażu nabytym w drodze spadku będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32lit. d)?

sygnatura: IBPB2/415-581/07/CJS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-03-20

słowa kluczowe:sprzedaż, ulga meldunkowa, zwolnienia przedmiotowe

Wniosek ORD-IN: [ 690 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura 20 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziału we własności lokalu mieszkalnego i garażu nabytego w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziału we własności lokalu mieszkalnego i garażu nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni nabyła w drodze spadku w 2004r. po zmarłym ojcu udział wynoszący 1/6 we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego oraz we własnościowym spółdzielczym prawie do garażu. Oba prawa były współwłasnością rodziców wnioskodawczyni. W grudniu 2005r. przedmiotowe mieszkanie i garaż zostały przekształcone aktem notarialnym w odrębną własność (ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych art. 42 i 43). W 2007r. wnioskodawczyni sprzedała osobie trzeciej swój udział w mieszkaniu i garażu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z tytułu sprzedaży udziału w mieszkaniu i garażu nabytego w drodze spadku powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawczyni, obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych nie powstaje. Swój udział w obu nieruchomościach nabyła przed 1 stycznia 2007r., a ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r. przewidywała, iż wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości lub ich części jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku (art. 21 ust. 1 pkt 32d). Jednocześnie zmiana statusu nieruchomości ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na odrębna własność, zdaniem podatniczki nie wpływa na możliwość skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. Równocześnie dla skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. nie jest konieczne składanie prze wnioskodawczynię jakichkolwiek zeznań czy oświadczeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007r.

Z treści wniosku wynika, że wnioskodawczyni nabyła udział w spółdzielczych własnościowych prawach tj. do mieszkania i garażu w drodze spadku w 2004r. po swoim ojcu. Następnie została ustanowiona odrębna własność lokalu mieszkalnego i garażu, należy zaznaczyć, że przekształcenie to nie miało w opisywanym stanie faktycznym wpływu na moment nabycia ww. praw. Przekształcenie to stanowi jedynie inną formę władania. Wobec tego w niniejszej sprawie będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieskaniowej - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie natomiast do art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały zatem objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze działu spadku. Nie można bowiem utożsamiać nabycia w drodze działu spadku z nabyciem w drodze spadku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

Nie zmienia to jednak faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Nabycie nieruchomości i praw majątkowych w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy, nie stanowi zatem nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w części nabytej w drodze działu spadku.

Zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d powołanej ustawy, znajdzie natomiast zastosowanie do całości przychodu ze sprzedaży nieruchomości w sytuacji, w której sprzedaży nieruchomości dokonają wszyscy współspadkobiercy przed dokonaniem działu spadku. W odmiennym przypadku zwolnieniem objęte będą wyłącznie przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, które odpowiadają udziałowi w spadku.

W związku z powyższym skoro podatniczka zbyła udział w nieruchomości nabyty w drodze spadku to przychód uzyskany ze sprzedaży będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. do skorzystania z tego zwolnienia nie jest wymagane złożenie oświadczenia ani deklaracji.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY