Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy przychody uzyskane ze sprzedaży udziałów w prawie do lokalu mieszkalnego i garażu nabytych w części w ramach wspólności ustawowej małżeńskiej, a w części w drodze spadku po mężu będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

sygnatura: IBPB2/415-580/07/CJS

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-03-20

słowa kluczowe:spadek, sprzedaż nieruchomości, udział, współwłasność, zwolnienia przedmiotowe

Wniosek ORD-IN: [ 717 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura 20 grudnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów we własności lokalu mieszkalnego i garażu nabytych w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej oraz w drodze spadku- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego przychodów uzyskanych ze sprzedaży udziałów we własności lokalu mieszkalnego i garażu nabytych w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej oraz w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w 1992r. nabyła wraz z mężem w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, z którym związane było własnościowe spółdzielcze prawo do garażu. W 2004r. zmarł mąż. Spadek po nim wnioskodawczyni nabyła wprost wraz z dziećmi (synem i córką) w częściach równych. W efekcie od 2004 r. posiada 4/6 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego oraz 4/6 udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do garażu. W 2005r. oba spółdzielcze prawa zostały przekształcone na: odrębną własność lokalu mieszkalnego oraz odrębną własność lokalu użytkowego - garażu. W 2007 r. wnioskodawczyni sprzedała osobie trzeciej 4/6 udziału w odrębnej własności lokalu mieszkalnego i 4/6 udziału w odrębnej własności lokalu użytkowego - garażu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z przedmiotową sprzedażą ciążą na wnioskodawczyni obowiązki podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem wnioskodawczyni, nie ciążą na niej żadne obowiązki podatkowe, ponieważ mieszkanie wraz garażem zostało nabyte przed 1 stycznia 2007r. W związku z czym mają do tej sprzedaży zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. Zgodnie z art. 10 ust. 8 tej ustawy wyłącza się z przychodów odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego, prawa wieczystego użytkowania gruntu jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Zatem w odniesieniu do 3/6 udziałów w mieszkaniu oraz 3/6 udziałów w garażu, które wnioskodawczyni posiada od 1992r. warunki powyższe zostają spełnione. W związku z tym przychód ze sprzedaży 3/6 udziału w mieszkaniu i 3/6 udziału w garażu nie jest opodatkowany. Co do pozostałych udziałów: 1/6 w mieszkaniu i 1/6 w garażu nabytych w drodze dziedziczenia, przychody z tej sprzedaży są wolne od podatku dochodowego w całości, ponieważ zostały nabyte w spadku (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit d). Równocześnie dla skorzystania ze zwolnienia z art. 10 ust. 8 oraz art. 21 ust. 1 pkt 32 lit d, nie jest konieczne składanie jakichkolwiek deklaracji czy oświadczeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części albo udziału w nieruchomości (w tym lokalu stanowiącego odrębną własność) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż udziały w przedmiotowym lokalu mieszkalnym i lokalu użytkowym wnioskodawczyni nabyła w następujący sposób:

  • w 1992r. wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego i użytkowego (garaż). Ww. prawa zostały nabyte w trakcie trwania związku małżeńskiego, co oznacza, iż każdy ze współmałżonków był współwłaścicielem i posiadał prawo własności do 1/2 przedmiotowej nieruchomości,
  • w 2004r. zmarł maż wnioskodawczyni, z związku czym #189; część nieruchomości należąca pierwotnie do męża przypadła po 1/3 wnioskodawczyni oraz dwojgu pozostałym spadkobiercom - dzieciom,

Wobec powyższego nabycie udziałów w prawie do lokalu i garażu nastąpiło odpowiednio w części w 1992r. oraz w 2004r. W odniesieniu do #189; części prawa do lokalu i garażu nabytej w 1992r. należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży w 2007r. tej części nieruchomości nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jako że od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie udziału w nieruchomości minęło pięć lat (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Tym samym odpłatne zbycie tych udziałów w nieruchomościach nie stanowi podlegającego opodatkowaniu źródła przychodu.

Natomiast w odniesieniu do udziału nabytego w 2004r. w drodze spadku wynoszącego 1/3 części lokalu mieszkalnego i garażu wyjaśnia się, że w myśl art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, co oznacza, iż dniem nabycia przez wnioskodawczynię i pozostałych spadkobierców spadku w postaci przedmiotowego lokalu mieszkalnego i użytkowego jest data śmierci spadkodawcy. Zgodnie natomiast art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r., przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), są wolne od opodatkowania w całości jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Przedmiotowym zwolnieniem nie zostały zatem objęte przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nabytych uprzednio w drodze działu spadku. Nie można bowiem utożsamiać nabycia w drodze działu spadku z nabyciem w drodze spadku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. Może on nastąpić na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu, na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Nie zmienia to jednak faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Nabycie nieruchomości i praw majątkowych w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy, nie stanowi zatem nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego w części nabytej w drodze działu spadku. Zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) powołanej ustawy, znajdzie natomiast zastosowanie do całości przychodu ze sprzedaży nieruchomości w sytuacji, w której sprzedaży nieruchomości dokonają wszyscy współspadkobiercy przed dokonaniem działu spadku. W odmiennym przypadku zwolnieniem objęte będą wyłącznie przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, które odpowiadają udziałowi w spadku.

W związku z powyższym skoro podatniczka zbyła udział w nieruchomościach nabyty w drodze spadku to przychód uzyskany ze sprzedaży tych udziałów będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy podatkowej w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. do skorzystania z tego zwolnienia nie jest wymagane złożenie oświadczenia ani deklaracji.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego i garażu w #189; część nabytych w 1992r. na zasadzie wspólności ustawowej nie będzie w ogóle podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym z uwagi na fakt, iż okres pięcioletni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy już upłynął, a przychód uzyskany ze sprzedaży 1/3 części lokalu mieszkalnego i garażu nabytej w 2004r. w drodze spadku zgodnie z regulacją wynikającą z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. będzie wolny od podatku dochodowego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY