Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

1. Czy wniesienie przez wspólnika nieruchomości i praw autorskich tytułem wkładu do spółki osobowej będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie pozostałych wspólników spółki?2. Jaką wartość początkową wniesionej Nieruchomości i praw autorskich należy przyjąć dla potrzeb ewidencji środków trwałych oraz jaką proporcję należy zastosować dla ustalenia wielkości odpisów amortyzacyjnych dla poszczególnych wspólników?3. Jaki będzie koszt uzyskania przychodu w przypadku zbycia nieruchomości wniesionej do spółki komandytowej według wartości wyższej niż wartość kwot wydatkowanych przez wspólnika na jej nabycie lub wytworzenie? Czy koszt uzyskania przychodu przy zbyciu nieruchomości zostanie uwzględniony zgodnie z udziałem w zyskach i stratach spółki, wynikających z umowy spółki?

sygnatura: ILPB1/415-250/07-5/GM

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2008-02-29

słowa kluczowe:aport, koszty uzyskania przychodów, nieruchomości, przychód, spółka komandytowa, spółka osobowa

Wniosek ORD-IN: [ 1277 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana A. Ś., przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2007 r. (data wpływu 5 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania przychodu z tytułu wniesienia do spółki nieruchomości i praw autorskich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uzyskania przychodu z tytułu wniesienia do spółki nieruchomości i praw autorskich.

W związku ze stwierdzeniem braków formalnych, pismem z dnia 15 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-250/07-2/GM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

Wezwanie prawidłowo doręczono w dniu 18 lutego 2008 r., wniosek uzupełniono w dniu 21 lutego 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej - spółki komandytowej (dalej: Spółka), w której wspólnikami są zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne.

Trzej Wspólnicy (dwie osoby fizyczne oraz jedna spółka akcyjna) tytułem wkładu do Spółki wniosły gotówkę.

Czwarty wspólnik - spółka akcyjna z siedzibą w Polsce, która jest właścicielem zabudowanej nieruchomości oraz praw autorskich do projektu budowlanego na tej nieruchomości, wniosła tę nieruchomość oraz prawa autorskie tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki.

Nieruchomość została wniesiona do Spółki wg wartości rynkowej, która została wskazana w umowie spółki osobowej i jest inna niż koszt jej nabycia, natomiast prawa autorskie zostały wniesione wg wartości odpowiadającej koszom ich nabycia. Formalne przeniesienie ich własności na Spółkę, nastąpi w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Ponieważ przedmiotem działalności spółki komandytowej będzie m.in. obrót nieruchomościami, w przyszłości nieruchomość zostanie sprzedana.

Udział w zyskach i stratach poszczególnych wspólników Spółki nie będzie proporcjonalny do wartości wnoszonych wkładów i będzie określony w umowie Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez wspólnika nieruchomości i praw autorskich tytułem wkładu do spółki osobowej, będzie skutkowało powstaniem przychodu po stronie pozostałych wspólników spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym wyżej stanie faktycznym, wniesienie przez czwartego wspólnika nieruchomości i praw autorskich na poczet wkładu do spółki osobowej nie skutkuje powstaniem przychodu dla żadnego ze wspólników spółki osobowej.

Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej. Stąd z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami na gruncie podatków dochodowych są poszczególni wspólnicy spółki, a nie spółka komandytowa.

W świetle art. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnej do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Wnioskodawca wskazał, że w świetle przepisów Kodeksu spółek handlowych w części dotyczącej spółek osobowych, rzeczy i prawa wniesione tytułem wkładu, a także nabyte lub uzyskane dla spółki w inny sposób w czasie jej istnienia, są majątkiem spółki. Majątek spółki przez czas jej trwania jest traktowany jako majątek odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników. Wspólnik ma w nim tylko udział, i to nieoznaczony żadnym ułamkiem. Dla stosunków własności oznacza to współwłasność łączną.

Zdaniem Wnioskodawcy oznacza to, że wniesienie nieruchomości przez wspólnika tytułem wkładu do spółki komandytowej nie spowoduje przysporzenia po stronie wspólników spółki osobowej, co za tym idzie - nie będzie skutkowało powstaniem przychodu dla żadnego ze wspólników.

Wnioskodawca uważa, że brak jest przepisu, który opodatkowałby ww. zdarzenia tj. wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej. W przypadku analogicznych sytuacji - wniesienia aportu do spółki kapitałowej - ustawy o podatkach dochodowych zawierają bowiem wyraźne przepisy: art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są m.in. przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż wspólnik zamierza wnieść do spółki nieruchomość i prawa autorskie na poczet wkładu do spółki osobowej.

Wniesienie aportu w postaci nieruchomości i praw autorskich do spółki komandytowej w zamian za udziały tej spółki, nie powoduje w tym momencie powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie rodzi skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż wniesienie aportu nie wiąże się z odpłatnym zbyciem składnika majątku w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy.

Ponadto, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości i praw autorskich jest wyłączone ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, obejmującego odpłatne zbycie rzeczy i praw.

Wniesienie wkładów niepieniężnych do spółki komandytowej nie mieści się również w przychodach z kapitałów pieniężnych, gdyż art. 17 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji), objętych w zamian za wkład niepieniężny, w spółkach mających osobowość prawną. Literalne brzmienie przytoczonego przepisu wskazuje, że odnosi się on wyłącznie do udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną, nie dotyczy więc spółki komandytowej.

Zatem należy uznać, iż wniesienie przez Wspólnika nieruchomości i praw autorskich do spółki komandytowej jako aport rzeczowy, w zamian za udział w zyskach spółki, nie skutkuje powstaniem u Wnioskodawcy przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek w zakresie ustalenia wartości początkowej wniesionej nieruchomości i praw autorskich oraz proporcji jaką należy zastosować dla ustalenia wielkości odpisów amortyzacyjnych dla poszczególnych wspólników został rozstrzygnięty pismem z dnia 29 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-250/07-7/GM, natomiast w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia nieruchomości i uwzględnienia tego kosztu u poszczególnych wspólników został rozstrzygnięty pismem z dnia 29 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-250/07-6/GM.

Pismem z dnia 15 lutego 2008 r. nr ILPB1/415-250/07-3/GM odmówiono wszczęcia postępowania o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów uzyskanych przez spółki akcyjne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY