Czy na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 updop wolne od podatku dochodowego są przychody takie jak:
sygnatura: II-2/4218-0025/07/Int./AB
autor: Izba Skarbowa w Łodzi
data: 2007-11-26
słowa kluczowe: | przychód, wspólnota mieszkaniowa |
Wnioskiem z dnia 28.06.2007 r., uzupełnionym o podpis członka zarządu w dniu 08.08.2007 r., Strona zwróciła się z prośbą do Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew o interpretację przepisów prawa podatkowego, tj. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z przedstawionym przez Jednostkę stanem faktycznym ogół właścicieli lokali wchodzących w skład nieruchomości tworzy Wspólnotę Mieszkaniową. Wspólnota z racji generowanych dochodów zwróciła się z zapytaniem do organu podatkowego, czy na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 updop wolne od podatku dochodowego są przychody takie jak::
Zdaniem Jednostki wszystkie ww. przysporzenia, poza odsetkami zgromadzonymi na rachunku bankowym Strony, podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew w postanowieniu z dn. 05.09.2007 r. uznał stanowisko Podatnika za nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia z opodatkowania odszkodowań otrzymanych od ubezpieczyciela (za szkody powstałe w części wspólnej nieruchomości) oraz odsetek otrzymanych od kontrahentów Strony (nie będących jej członkami).
Z rozstrzygnięciem organu podatkowego nie zgodziła się Strona i w dniu 14.09.2007 r. wniosła do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi zażalenie na ww. postanowienie z dnia 05.09.2007 r. Nr II/423/21/07. Strona podniosła w nim, iż otrzymane odszkodowanie zawiera się pod pojęciem ?gospodarki zasobami mieszkaniowymi? i z tego też względu korzysta, na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto Jednostka zauważyła, że stanowisko tożsame z zaprezentowanym zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w decyzji z dnia 06.06.2007 r. Nr II-2/4218-0007/07/Int/AL.
Po przeanalizowaniu stanowiska Strony zamieszczonego we wniosku, odpowiedzi udzielonej przez organ podatkowy, a także zażalenia Podatnika z dnia 14.09.2007 r., działając na podstawie art. 14b § 2 i § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej w brzmieniu sprzed 01.07.2007 roku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza co następuje:
Stosownie do brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Jak wynika z treści tego przepisu, aby dochód podmiotów, o których w nim mowa, korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:
Podkreślenia wymaga fakt, iż oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Powyższe oznacza, iż nie podlegają zwolnieniu dochody inne niż uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, niezależnie od ich przeznaczenia oraz dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, w części nie przeznaczonej na utrzymanie tych zasobów.
Z uwagi na brak legalnej definicji pojęć ?gospodarka zasobami mieszkaniowymi? oraz ?zasoby mieszkaniowe? należy odwołać się w tej kwestii do definicji słownikowych oraz wykorzystać dostępne tezy z piśmiennictwa oraz orzecznictwo sądowe. Rozstrzygając o zakresie znaczeniowym ww. terminów posiłkować się również trzeba, jak słusznie zauważyła Strona, pismem Ministerstwa Finansów z dnia 22.12.2006 roku (znak: DD6-8213-438/WK/06/339/391). Zatem przez ?zasoby mieszkaniowe?, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych należy rozumieć:
Związane z w/w budowlami (pomieszczeniami), obiektami i urządzeniami opłaty oraz sfinansowane z nich koszty, stanowią przychody i koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, uwzględniane w przychodach i kosztach podatkowych w rozumieniu przepisów w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód powstały z tego tytułu, o ile zostanie przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, w myśl powołanego wyżej art. 17 ust 1 pkt 44 ustawy podatkowej, wolny będzie od podatku dochodowego.
W kontekście powyższego organ odwoławczy zauważa, iż odszkodowanie jakie otrzymuje od ubezpieczyciela Strona z tytułu szkód w części wspólnej nieruchomości można zakwalifikować do dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i w związku z tym wolne jest ono od podatku dochodowego od osób prawnych o ile zostanie przeznaczone na utrzymanie tych zasobów. Decydujące znaczenie ma tutaj fakt, iż odszkodowanie powyższe ma związek ze szkodą, jaka powstała w lokalu mieszkalnym członka Wspólnoty, a nie np. w lokalu użytkowym (który notabene nie mieści się pod pojęciem zasobów mieszkaniowych).
Odnosząc się do pozostałych kwestii, które nie były przedmiotem zażalenia Strony, a które podlegają jednak weryfikacji przez organ II instancji, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi podtrzymuje stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew wyrażone w postanowieniu z dnia 05.09.2007 r., a mianowicie:
Zwraca się uwagę na treść art. 14b § 5 pkt 2 zdanie drugie ustawy Ordynacja podatkowa (w brzmieniu obowiązującym przed 01.07.2007 r.), który stanowi, że zmiana albo uchylenie postanowienia wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za miesiąc następujący po miesiącu, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi, a gdy zmiana lub uchylenie postanowienia dotyczy podatków rozliczanych za rok podatkowy ? począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku, w którym decyzja została doręczona podatnikowi, płatnikowi lub inkasentowi.
Ponadto nadmienia się, iż stosownie do art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.