Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy wniesienie nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej spowoduje u Wnioskodawcy konieczność zwrotu VAT naliczonego, który odliczył pod rządami starej ustawy?

sygnatura: IBPP2/443-969/08/BW

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

data: 2008-12-30

słowa kluczowe:aport, korekta podatku, podatek naliczony, przedsiębiorstwa

Wniosek ORD-IN: [ 589 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2008r. (data wpływu 14 października 2008r.), uzupełnionym pismem - data wpływu 29 grudnia 2008r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy wniesienie nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej spowoduje u Wnioskodawcy konieczność zwrotu VAT naliczonego, który odliczył pod rządami starej ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czy wniesienie nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej spowoduje u Wnioskodawcy konieczność zwrotu VAT naliczonego, który odliczył pod rządami starej ustawy.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem, który wpłynął do tut. organu w dniu 29 grudnia 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W 1997 roku zakupił ziemię wraz z elementami hali produkcyjnej dla celów tej działalności. Obecnie będąc wspólnikiem spółki jawnej zamierza wnieść tę nieruchomość do spółki jako wkład niepieniężny. Wniesiona aportem nieruchomość będzie wprowadzona jako środek trwały.

Wnioskodawca wskazał, że VAT od budowanego środka trwałego (całkowite zakończenie budowy nastąpiło w 2004r.) odliczał pod rządami starej ustawy VAT, a zamierza wnieść go aportem po rządami nowej ustawy.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku (data wpływu 29 grudnia 2008r.) Wnioskodawca poprosił o dokonanie interpretacji w oparciu o stan prawny obowiązujący od dnia 1 grudnia 2008r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zgodnie z zapisami ustawy o podatku od towarów i usług wniesienie przez Wnioskodawcę nieruchomości jako wkładu do spółki jawnej spowoduje u niego konieczność zwrotu VAT naliczonego, który odliczył pod rządami starej ustawy...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zapisami ustawy o podatku od towarów i usług nie ma obowiązku zwracać VAT naliczonego, który odliczył po rządami starej ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., ostatnia zmiana Dz. U. z 2008r. Nr 209, poz. 1320), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ilekroć w ustawie o podatku od towarów i usług jest mowa o sprzedaży należy przez to rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (art. 2 pkt 22 ww. ustawy).

Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem tym należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Wniesienie aportu (wkładu niepieniężnego) do spółek prawa handlowego lub cywilnego spełnia definicję dostawy towarów - następuje tutaj przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W art. 82 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zawarto delegację, iż Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić inne niż określone w art. 43-81 zwolnienia od podatku, a także określić szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień uwzględniając:

  1. specyfikę wykonywania niektórych czynności oraz uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami,
  2. przebieg realizacji budżetu państwa,
  3. potrzebę uzyskania dostatecznej informacji o towarach będących przedmiotem zwolnienia
  4. przepisy Wspólnoty Europejskiej.

W oparciu o wyżej powołaną delegację zostało wydane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336).

Stosownie do § 38 ww. rozporządzenia w okresie do dnia 31 marca 2008r., w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego może być stosowane zwolnienie od podatku.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jedynie w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak zaś stanowi art. 91 ust. 7 ww. ustawy w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi zobowiązany jest dokonać korekty kwoty podatku odliczonego podatku .

Mając na względzie powyższe przepisy należy stwierdzić, iż wniesienie wkładów niepieniężnych do spółek prawa handlowego i cywilnego co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem gdy podatnik skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego od towarów, które następnie wniesie jako wkład do spółki prawa handlowego lub cywilnego i nie zastosuje zwolnienia od podatku w myśl cyt. wyżej § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r., to, co do zasady, nie ma obowiązku dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że nie ma obowiązku zwracać VAT naliczonego, który odliczył należało uznać za prawidłowe.

Zauważyć jednakże należy, iż gdyby Wnioskodawca w przypadku wnoszenia wkładu niepieniężnego (o którym mowa we wniosku), na podstawie ww. § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zastosował zwolnienie od podatku to stosownie do ww. art. 86 ust. 1 oraz art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług zobowiązany jest dokonać korekty odliczonego podatku od towarów będących przedmiotem wnoszonego wkładu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji, tj. stanu prawnego obowiązującego od dnia 1 grudnia 2008r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY