Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy sprzedając rzecz ruchomą użytkowaną ponad 6 miesięcy można zastosować zwolnienie z podatku VAT ?

sygnatura: PP/443-17/07/HM

autor: Urząd Skarbowy w Nysie

data: 2007-09-25

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E Działając na podstawie art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw / Dz.U z 2006 Nr. 217 poz. 1590 / oraz na podstawie art. 216 § 1 , art. 217 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa tekst jednolity / Dz.U Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia23 czerwca 2007 r./ wpływ 28.06.2007 r. / o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług / Dz.U z 2004 r. Nr. 54 poz. 535 ze zm./ czy sprzedając rzecz ruchomą użytkowaną ponad 6 miesięcy można zastosować zwolnienie z podatku VAT ?.

Uznaje stanowisko Strony za prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego .

U Z A S A D N I E N I E Jak stanowił art. 14 a § 1 cyt. wyżej ustawy Ordynacja podatkowa , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika jest obowiązany do udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach , w których nie toczy się postępowanie podatkowe , kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym .W myśl art. 14 a § 4 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie .

W dniu 28 czerwca 2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego .

Zgodnie z art. 4 .1 cyt. wyżej ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 , w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy .

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku. Podatnik zawarł z dłużnikiem umowę zastawu rejestrowego rzeczy ruchomej w celu zabezpieczenia spłaty długu przez dłużnika. Zarówno podatnik jak i dłużnik są podatnikami podatku od towarów i usług . W związku z niespłaceniem długu przez dłużnika w ustalonym terminie , podatnik w oparciu o zapis w umowie zastawu rejestrowego przejął na podstawie jednostronnego oświadczenia złożonego zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów / Dz.U Nr. 149 poz. 703 z późn.zm./ na własność przedmiot zastawu .

Przedmiot zastawu został wydany podatnikowi przez dłużnika . Dłużnik nie wstawił faktury VAT z tytułu przejęcia przez podatnika rzeczy ruchomej na własność w zamian za dług . Podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatniku naliczonego ponieważ nie posiadał faktury VAT i użytkował tę rzecz przez okres ponad 6 miesięcy i zamierza sprzedać powyższą rzecz ruchomą innemu podmiotowi .

Czy sprzedając w przedstawionej sytuacji powyższą rzecz ruchomą innemu podmiotowi można na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. / Dz.U Nr. 54 poz. 535 z 2004 r. ze zm./ zastosować zwolnienie od podatku VAT

Stanowisko podatnika. Podatnik uważa , że art. 43 ust.1 pkt. 2 cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. może być zastosowany przez podatnika przy sprzedaży rzeczy ruchomej innemu podmiotowi w przedstawionej sytuacji z uwagi na to , że rzecz była używana przez podatnika pół roku , jest więc towarem używanym , a podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wyjaśnia co następuje.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54 poz. 535 z późn. zm.), przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej,a także grunty.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.Ustawodawca przewidział jednak dla pewnej kategorii czynności zwolnienia od tego podatku

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zwolnienie od podatku od towarów i usług, z tytułu dostawy towarów używanych, uzależnione jest zatem od spełnienia określonych przez ustawodawcę warunków, mianowicie:

  • - dostawa powinna dotyczyć towarów używanych,dokonującemu dostawy nie przysługiwało, w stosunku do tych towarów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Przez towary używane rozumie się zgodnie art. 43 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług:
  • - budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  • - pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Powyższe oznacza , że używanie towarów pozostałych przez ostatniego użytkownika przez okres co najmniej sześciu miesięcy powoduje możliwość skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. To nie wiek towaru ma znaczenie, ale czas przez jaki towar ten używany jest przez podatnika dokonującego jego dostawy. Jak wynika z powyższego zwolnienie ma zastosowanie jedynie do sytuacji gdy dostawy dokonuje podatnik, który je używał, przy czym okres używania towaru przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Drugim zastrzeżeniem warunkującym możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy jest to, że dokonującemu dostawy towarów używanych nie przysługiwało, w stosunku do tych towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w momencie nabycia tego towaru. W związku z powyższym w/w warunek będzie spełniony, gdy podatnik nie miał w świetle obowiązujących przepisów prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w momencie zakupu towaru, co następuje w sytuacjach wskazanych w art. 86 i 88 ustawy o podatku od towarów i usług. W sytuacji gdyby podatnik mając takie prawo, z uprawnienia tego nie skorzystał sprzedaż wymienionego w zapytaniu towaru, mimo, że był używany w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 przez podatnika przez okres co najmniej pół roku, nie może korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy. Zgodnie z art.86 ust. 1 i 2 cyt. wyżej ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na podstawie faktury VAT otrzymanej od podatnika z tytułu nabycia towarów i usług zawierającą kwotę podatku naliczonego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nie dokonał odliczenia podatku naliczonego , albowiem nie otrzymał faktury VAT . Brak faktury VAT daje brak możliwości dokonania takiego odliczenia zatem skutkuje spełnieniem drugiej przesłanki warunkującej zwolnienie czynności z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Strony przedstawione w piśmie należy uznać za prawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego .

Jednocześnie tut organ podatkowy informuje , że powyższa interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień obowiązywania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług . Zmiana przepisów w zakresie podatku od towarów i usług może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika .

Zgodnie z art. 14 b § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5 .

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14 a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia .

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY