Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy koszty ponoszone na : zakup usług gastronomicznych, zakup napojów i alkoholi, wynajem sal w celu organizowania spotkań, zakup kwiatów należy traktować jako koszty związane z działalnością statutową Stowarzyszenia, które w myśl art. 16 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów ?

sygnatura: II/423/40/07/JW

autor: Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

data: 2007-08-16

słowa kluczowe:

W dniu 07.08.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek z dnia 03.08.2006 r. o udzielenie interpretacji odnośnie zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od gier w przedstawionej indywidualnej sprawie.

Stan faktyczny tej sprawy:

Celem działalności pytającego Stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju regionu centralnej Polski i integracji przedstawicieli środowisk gospodarczych tego regionu. Cel Stowarzyszenia jest realizowany między innymi poprzez integrowanie przedstawicieli środowisk gospodarczych celem wymiany doświadczeń i nawiązywanie kontaktów pomiędzy nimi poprzez organizowanie spotkań z przedstawicielami życia polityczno- gospodarczego oraz z przedstawicielami nauki.

W związku z powyższym Stowarzyszenie organizuje spotkania mające na celu realizację wymienionych wyżej celów. Spotkania takie wiążą się z zakupem przez Stowarzyszenie między innymi usług gastronomicznych, napojów, alkoholi oraz ponoszeniem kosztów związanych z wynajmowaniem sal do organizowania spotkań oraz okazjonalnie zakupu kwiatów dla zaproszonych gości w celu uhonorowania osobistości ze świata biznesu, polityki czy nauki. W związku z powyższym Stowarzyszenie zwraca się z pytaniem czy wymienione koszty ponoszone na:

  • zakup usług gastronomicznych,
  • zakup napojów i alkoholi
  • wynajem sal w celu organizowania spotkań,
  • zakup kwiatów

należy traktować jako koszty związane z działalnością statutową stowarzyszenia, które w myśl art. 16 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Pytającego powyższe koszty ponoszone przez Stowarzyszenie związane są z działalnością statutową Stowarzyszenia, a więc bezpośrednio z realizacją celów, dla których członkowie stowarzyszenia wpłacają składki członkowskie są kosztami bezpośrednio związanymi i niezbędnymi w celu uzyskiwania przez Stowarzyszenie przychodów ze składek członkowskich, będących źródłem przychodu Stowarzyszenia.

Bez wydatków związanych z organizowaniem spotkań nie ma możliwości realizowania celów statutowych, co doprowadziłoby Stowarzyszenie do sytuacji, w której straciłoby ono członków, a co za tym idzie również przychody. Organizowanie opisanych powyżej spotkań poza realizacją celów statutowych ma również na celu zdobywanie nowych członków dla stowarzyszenia, poprzez promocję stowarzyszenia w świecie gospodarki, polityki i nauki tak więc jest również związane ze zwiększeniem przychodów stowarzyszenia. Bez ponoszenia w/w wydatków Stowarzyszenie nie ma możliwości realizowania celów statutowych.

W związku z powyższym Stowarzyszenie stoi na stanowisku, że wydatki będące przedmiotem niniejszego zapytania są nie tylko niezbędne dla realizowania celów zawartych w statucie ale również niezbędne dla utrzymania, a nawet zwiększania przychodów stowarzyszenia, trudno więc mówić, iż są to wydatki związane z kosztami reprezentacji, co zgodnie z art.16 pkt. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyłączałoby je z kosztów uzyskania przychodu.

Przedstawiony stan faktyczny reguluje:

- art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. opodatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Interpretacja pojęcia "koszty uzyskania przychodów" zawartego w/w art. 15 ust.1 ustawy prowadzi do wniosku, że podatnik ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem że:

  • są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów,
  • są to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródla przychodów,
  • nie są kosztami wymienionymi w art. 16 ust. 1 ustawy.

Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Warunkiem więc uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Jednocześnie wydatek taki nie może być wymieniony pośród kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 powołanej ustawy.

Od 1 stycznia 2007r. przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy w nowym brzmieniu stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

W związku z tym, że przepisy w/w ustawy podatkowej nie zawierają definicji pojęcia reprezentacja dlatego też stosując wykładnię językową przepisu, należy posiłkować się definicjami zawartymi w słownikach języka polskiego. Zgodnie z definicją przyjętą w Słowniku języka polskiego pod redakcją prof. M. Szymczaka (PWN, Warszawa 2002) "reprezentacja" to okazałość, wystawność w czyimś sposobie życia, związana ze stanowiskiem lub pozycją społeczną.

W praktyce podatkowej utrwalił się pogląd, iż reprezentacją są takie działania, które polegają na kontaktach oficjalnych i handlowych z innymi podmiotami gospodarczymi, związane w szczególności z przyjmowaniem i utrzymywaniem delegacji lub kontrahentów, uczestnictwem w przyjęciach związanych z pobytem tych podmiotów, zakupy kwiatów wręczanych z okazji uroczystości itp. Zachowywać się reprezentacyjnie to postępować w sposób okazały, wytwornie, wystawnie. Reprezentacja zmierza do wykreowania pozytywnego wizerunku danego podmiotu.

Wydatki na reprezentację to wydatki, jakie podatnik ponosi w celu wywołania jak najkorzystniejszego wrażenia, a w efekcie promowania danego podmiotu gospodarczego.

Opisane we wniosku spotkania integracyjne z przedstawicielami życia polityczno-gospodarczego oraz z przedstawicielami nauki mające na celu działanie na rzecz rozwoju regionu centralnej Polski wiążące się z zakupem przez Stowarzyszenie usług gastronomicznych, napojów, alkoholi oraz wynajmowaniem sal, zakupu kwiatów dla zaproszonych gości zdaniem tut. Organu mają charakter reprezentacyjny a poniesione w związku z nimi wydatki mieszczą się w znaczeniu działań reprezentacji.

Należy uznać, iż w analizowanej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy, w myśl którego kosztu uzyskania przychodu nie stanowią koszty reprezentacji, a w szczególności koszty poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

W świetle przytoczonych przepisów prawa stanowisko zaprezentowane przez Państwa w rozpatrywanym wniosku tut. Organ uznał - za nieprawidłowe.

Podkreślić należy, iż podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 30.06.2007r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY