Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych będzie nie zamortyzowana wartość nabytych częściowo nieodpłatnie oraz częściowo odpłatnie budynków i budowli w momencie sprzedaży nieruchomości, w przypadku gdy sprzedaż ta nastąpi: a) w roku bieżącym, b) w latach następnych ?

sygnatura: II/423/39/07/DM

autor: Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

data: 2007-08-16

słowa kluczowe:

Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1, § 2 i § 4, art. 216, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 12 ust. 5a, art. 15 ust. 6, art. 16 ust. 1, art. 16a - 16m, art. 17a pkt 1, art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.),

po rozpatrzeniu Wniosku z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczącego pytania czy kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych będzie nie zamortyzowana wartość nabytych częściowo nieodpłatnie oraz częściowo odpłatnie budynków i budowli w momencie sprzedaży nieruchomości, w przypadku gdy sprzedaż ta nastąpi: a) w roku bieżącym, b) w latach następnych ? Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Śródmieście uznaje stanowisko przedstawione we Wniosku - za prawidłowe.

Stan faktyczny:

W wyniku zakończonego, toczącego się od kilku lat postępowania administracyjnego w zakresie uwłaszczenia Podmiotu X na nieruchomości położonej w Łodzi, Prezydent wydał decyzję w sprawie stwierdzenia nabycia przez Podmiot X prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego własność Miasta Łodzi i prawa własności budynków znajdujących się na tym gruncie.

Prawo własności budynków i budowli Podmiot X otrzymał częściowo nieodpłatnie oraz częściowo odpłatnie. Podmiot X zwiększył wartość brutto znajdujących się w ewidencji, umorzonych już budynków i budowli o zapłaconą kwotę i rozpoczął naliczanie amortyzacji stosując roczną stawkę amortyzacyjną 2,5 %.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się z następującym pytaniem:

Czy kosztem uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych będzie nie zamortyzowana wartość tych budynków i budowli w momencie sprzedaży nieruchomości, w przypadku gdy sprzedaż ta nastąpi:

  1. w roku bieżącym,
  2. w latach następnych?

Jednocześnie przedstawiając własne stanowisko w sprawie, iż odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodów.

Mając na uwadze powyższe tutejszy Organ stwierdza, co następuję:

Stosownie do regulacji art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tj. odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w art. 16 cytowanej ustawy.

Na podstawie przepisu art. 16a ust. 1 ww. ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  • budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  • maszyny, urządzenia i środki transportu
  • inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Wobec przytoczonego przepisu art. 16a ust. 1 cytowanej ustawy, stwierdzić należy, iż amortyzacji podlega taki składnik, który:

  • jest własnością (współwłasnością) podatnika,
  • jest nabyty i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • jego przewidywany okres używania przekracza rok,
  • jest wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo jest oddany do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Składnik spełniający łącznie powyższe warunki zwany jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych środkiem trwałym i podlega amortyzacji podatkowej.

Mając na uwadze treść zapytania podatnika należy zauważyć, iż jednym z warunków jakie składnik majątku musi spełnić by uznać go za środek trwały jest okres używania. Jeżeli przewidywany okres używania będzie dłuższy niż rok, wówczas dany składnik majątku, wymieniony w art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie uznany za środek trwały podlegający amortyzacji. Decyzja o tym, jak długo dany składnik majątku będzie wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą należy do podatnika. Przepisy art. 16e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przewidują możliwość niezaliczania składników majątku wymienionych w art. 16a ust. 1 i art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych. Dotyczy to składników spełniających, co do zasady, warunki zaliczenia do środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 3500,00 zł, ale których okres używania przewidywany przez podatnika ma być równy bądź krótszy niż rok.

Podatnik może wydatki na nabycie lub wytworzenie danego składnika majątku, o przewidywanym przez niego okresie używania równym lub krótszym niż rok zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia lub oddania składnika do używania.

Gdyby faktyczny okres używania składników majątku wymienionych w art. 16a ust. 1 i art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o wartości początkowej przekraczającej 3500,00 zł, które ze względu na przewidywany przez podatnika okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, przekroczy rok, wówczas podatnik, na podstawie art. 16e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest obowiązany w pierwszym miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten rok upłynął, zaliczyć te składniki do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych, przyjmując je do ewidencji w cenie nabycia albo koszcie wytworzenia. Kolejnym obowiązkiem podatnika jest zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów o różnicę między ceną nabycia lub kosztem wytworzenia a kwotą odpisów amortyzacyjnych, przypadającą na okres ich dotychczasowego używania. Kwotę tych odpisów amortyzacyjnych dla środków trwałych należy obliczyć przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a dla wartości niematerialnych i prawnych - przy zastosowaniu zasad określonych w art. 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepisy art. 16e ust. 1 pkt 2 i 3 tej ustawy jednoznacznie wyznaczają stawkę i metodę amortyzacji dla opisywanych składników majątku. Może to być jedynie metoda liniowa przy zastosowaniu stawek podstawowych, bez możliwości jakichkolwiek zmian w całym okresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów nie zawsze będzie jednorazowe. W sytuacji gdy wysokość korekty będzie wyższa od kosztów danego miesiąca wówczas zgodnie z art. 16e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nierozliczona nadwyżka pomniejsza koszty w następnych miesiącach. Ponadto, podatnik musi wpłacić, w terminie do 20 dnia tego miesiąca, do urzędu skarbowego kwotę odsetek naliczonych od dnia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku do dnia, w którym okres ich używania przekroczył rok, i naliczoną kwotę odsetek wykazać w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1; odsetki obliczone od różnicy, o której mowa w pkt 2, wynoszą 0,1 % za każdy dzień.

Ze złożonego przez Państwa Wniosku wynika, iż zdecydowali się Państwo przyjąć do ewidencji środków trwałych zakupione częściowo odpłatnie budynki i budowle i dokonywać od nich odpisów amortyzacyjnych. Tym samym moment dokonania przez Państwa sprzedaży wskazanych we Wniosku składników majątku nie ma znaczenia. W sytuacji gdy sprzedaż nastąpi w roku bieżącym jak i w sytuacji gdy sprzedaż nastąpi w latach następnych zastosowanie będzie miał art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zgodnie, z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

  • nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  • nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione powyżej środki trwałe oraz wartość niematerialne i prawne, w tym również wchodzące w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części,
  • ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16 g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiących podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Mając na uwadze powyższe, gdy postanowią Państwo dokonać odpłatnego zbycia nabytych częściowo odpłatnie budynków i budowli, w związku z którymi został określony przychód - zgodnie z art. 12 ust. 5a oraz gdy ustalono wartość początkową tych składników majątku zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku częściowo odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia powiększoną o różnicę między wartością rynkową danego składnika majątku a odpłatnością ponoszoną przez jednostkę - kosztem uzyskania przychodów będzie wartość tego przychodu, powiększona o wydatki poniesione na nabycie częściowo odpłatnie wskazanych we Wniosku budynków i budowli pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonywanych zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem tutejszego Organu po spełnieniu wskazanych powyżej przesłanek nie zamortyzowana wartość zakupionych przez Państwa częściowo odpłatnie budynków i budowli w momencie sprzedaży zarówno w roku bieżącym jak i w latach następnych będzie stanowiła koszty uzyskania przychodu.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione przez Państwa we Wniosku z dnia 27 czerwca 2007 r. tutejszy Organ uznał - za prawidłowe.

Podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we Wniosku z dnia 27 czerwca 2007 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY