Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy koszty podróży służbowych pracowników i członków zarządu odbywane do Chinach w celu konsultacji do ustalenia strategii Spółki, które mają ewidentny wpływ na osiąganie przychodów Spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ?

sygnatura: I/423-41.2-418/07/ZDB

autor: Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

data: 2007-08-09

słowa kluczowe:

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06.06.2007r., w części dotyczącej zaliczania wydatków związanych z podróżami do Chin do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 06.06.2007r.wynika, iż udziałowcami Spółki są dwie firmy chińskie. Członkowie zarządu Spółki są zobowiązani utrzymywać stały kontakt z udziałowcami w celu ustalania strategii działania zakładu. W tym celu komunikują się poprzez łącza elektroniczne, telefoniczne oraz osobiście. Powstaje pytanie czy koszty podróży służbowych pracowników i członków zarządu odbywane do Chinach w celu konsultacji do ustalenia strategii Spółki, które mają ewidentny wpływ na osiąganie przychodów Spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Zdaniem Spółki wydatki te wyczerpują wymogi zawarte w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i stanowią koszty przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 15. ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, które określają katalog wydatków nie będących kosztem podatkowym.

Z powyższego należy wnioskować, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, bądź funkcjonowanie źródła przychodów.

Niewątpliwie takim kosztem jest wydatek poniesiony na podróż służbową pracowników oraz przejazdy członków zarządu do Chin w celu odbycia konsultacji co do ustalenia strategii Spółki, a które to konsultacje mają ewidentny wpływ na osiąganie przychodów przez Spółkę.

Zgodnie z § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. (Dz. U. Nr 236, poz. 1991) z tytułu podróży odbywanej poza granicami kraju pracownikowi przysługuje zwrot m. in. kosztów przejazdów i dojazdów, diet i innych należności.

Wydatek ten należy uwzględnić w rozliczeniu kosztów podróży służbowej. Nie spowoduje to dla pracownika lub członka zarządu podwyższenia przychodu podlegającego opodatkowaniu. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a, b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej poza granicami kraju pracownika oraz osoby niebędącej pracownikiem.

Reasumując, wydatki dot. podróży do Chin, związanych z realizacją kontaktów pracowników i członków zarządu Spółki z jej udziałowcami, które są niezbędne do zachowania źródła przychodów Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów przedsiębiorstwa oraz nie będą stanowiły przychodu dla pracownika lub członka zarządu odbywającego podróż.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki - za prawidłowe

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY