Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w drugiej połowi roku kalendarzowego oraz wybraniu roku pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, należy złożyć zawiadomienie o trwaniu pierwszego roku podatkowego do końca roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia działalności?

sygnatura: DO/423-1/07

autor: Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie

data: 2007-07-26

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.05.2007 r. (data wpływu 23.05.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

... Sp. z o.o. w dniu 15.05.2007 r. (data wpływu 23.05.2007 r.) wystąpiła do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w drugiej połowie roku kalendarzowego oraz wybraniu roku podatkowego pokrywającego sie z rokiem kalendarzowym, należy złożyć zawiadomienie o trwaniu pierwszego roku podatkowego do końca roku kalendarzowego następującego po roku rozpoczęcia działalności.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że rozpoczęła ona działalność gospodarczą w drugiej połowie roku kalendarzowego i na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) podjęła decyzję o przyjęciu roku podatkowego pokrywającego sięz rokiem kalendarzowym. Stosowny zapis zawarto w umowie Spółki. W momencie rejestracji

Spółka przekazała kopię umowy do urzędu skarbowego.

Spółka stoi na stanowisku, że wybierając rok podatkowy zgodny z rokiem kalendarzowym nie dokonała zmiany i dlatego nie ma obowiązku zawiadamiania organu podatkowego odrębnym pismem o przyjętym roku podatkowym. Według podatnika zawiadomienie konieczne jest w przypadku, gdy podatnik postanowi inaczej w statucie lub umowie spółki i przyjmie rok podatkowy różny od roku kalendarzowego zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zdaniem spółki w jej sytuacji nie nastąpiła taka zmiana, jedynie zgodnie z art. 8 ust. 2a przedłużono rok podatkowy powyżej 12 miesięcy i poniżej 18 miesięcy

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w niniejszej sprawie, jak również obowiązujący w 2007 r. stan prawny, tutejszy organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.

Przepis ust.5 powołanego artykułu stanowi, że w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych, które nie były dotychczas podatnikami w rozumieniu ustawy, zawiadomienie o przyjęciu innego roku niż kalendarzowy winno być dokonane w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.

Długość pierwszego roku

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY