Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Dotyczączy zachowania warunków niezbędnych do zaliczenia umowy najmu długoterminowego do podatkowej umowy leasingu operacyjnego, w przypadku wynajmu leasingowanych samochodów pracownikom Spółki.

sygnatura: PD II 423/1/177/07/RJ

autor: Dolnośląski Urząd Skarbowy

data: 2007-07-25

słowa kluczowe:

W dniu 14.05.2007 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w §1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy- Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie ustawy zmieniającej tj. przed 01.07.2007 r. podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów dotychczasowych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła z firmą leasingową umowę najmu długoterminowego pojazdów osobowych na okres trzech lat. Umowa spełnia warunki leasingu operacyjnego. Dodatkowo Spółka zamierza zawrzeć umowę najmu na dwa samochody osobowe, których część miesięcznych rat zostanie refakturowana na pracowników, będących użytkownikami pojazdów.

Podatnik prosi o potwierdzenie, iż w opisanej sytuacji zawarta umowa najmu długoterminowego zachowa warunki niezbędne do zakwalifikowania jej do podatkowej umowy leasingu operacyjnego regulowanej art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 z poźn. zm.).

Oceniając stan faktyczny przedstawiony we wniosku Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe.

Dla celów podatkowych umowy leasingu dzieli się na dwa typy określane jako:

leasing operacyjny, przy którym odpisów amortyzacyjnych od wartości przedmiotu leasingu dokonuje finansujący,

leasing finansowy, gdy przedmiot umowy amortyzuje korzystający.

Zgodnie z art. 17b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 poz. 654 z poźn. zm.) umowa leasingu operacyjnego powinna spełniać łącznie następujące warunki:

1.została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2.suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Umowa leasingu operacyjnego zakłada pełne rozliczenie podatkowe, w ramach którego opłaty leasingowe ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy, stanowią w całej wysokości dla korzystającego koszty uzyskania przychodów, a dla finansującego odpowiednio przychód podatkowy. Przy opłatach leasingowych zasadniczym warunkiem zaliczenia do kosztów podatkowych korzystającego jest ich poniesienie przez korzystającego, a nie przez finansującego.

Ustawodawca nie przewidział przepisów regulujących skutki podatkowe w przypadku wydzierżawienia lub wynajęcia przedmiotu leasingu przez korzystającego. Natomiast przepis art. 709 tiret 12 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) dopuszcza możliwość oddania przedmiotu leasingu do używania innej osobie trzeciej, jednakże finansujący musi wyrazić na to zgodę. W przeciwnym razie finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu ze skutkiem natychmiastowym, chyba że strony uzgodniły termin wypowiedzenia.

Zatem, fakt wynajęcia leasingowanych samochodów pracownikom oraz refakturowania na nich części miesięcznych opłat, nie spowoduje podatkowej zmiany kwalifikacji podstawowej umowy długoterminowego najmu pojazdów jako leasingu operacyjnego, stosownie do unormowań zawartych w art. 17 b ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie zauważyć należy, iż w myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kwalifikacja wydatków do kosztów uzyskania przychodów powinna brać pod uwagę:

- przeznaczenie wydatku (jego celowość, zasadność dla funkcjonowania podmiotu) oraz - potencjalną możliwość (analizowaną w dacie poniesienia wydatku na podstawie obiektywnych przesłanek) - przyczynienia się danego wydatku do osiągnięcia przychodu.

W przypadku samochodów wykorzystywanych przez pracowników na podstawie umowy najmu takim przychodem Podatnika może być czynsz z tytułu wynajmu leasingowanych samochodów.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY