Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochdów osiągniętych przez Wspólnote Mieszkaniową z niektóych źródeł przychodów.

sygnatura: I USB II-423/4/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

data: 2007-07-13

słowa kluczowe:

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty w Łodzi, działając na podstawie przepisów:

  • art. 216, art. 217 i art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w piśmie Wspólnoty z dnia 9 kwietnia 2007r., bez numeru, złożonym 13 kwietnia 2007r., o wydanie pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów osiągniętych przez Wspólnotę Mieszkaniową przy ul. Franciszkńskiej 139/145 Łodzi z niektórych źródeł przychodów.

Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej w Ł... złożył w dniu 13 kwietnia 2007r. pismo z 9 kwietnia 2007r., bez numeru, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w trybie art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej. Organ pismem z dnia 20 kwietnia 2007r., Nr IUSBII/420/31/07 wezwał o uzupełnienie wniosku poprzez podanie , na jakie cele wynajmowane są dodatkowe komórki, jakiego rodzaju rachunkiem bankowym jest rachunek wymieniony w punkcie 3 wniosku oraz o przedstawienie kserokopii umów zawartych na wynajem dodatkowych komórek lokatorom lokali będących własnością Gminy. Zarząd Wspólnoty uzupełnił przedmiotowy wniosek pismem z dnia 26 kwietnia 2007r., złożonym w tutejszym Organie w dniu 30 kwietnia br.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wspólnota wynajmuje dodatkowe komórki w piwnicach budynku właścicielom poszczególnych lokali mieszkalnych w tym budynku oraz lokatorom zamieszkującym lokale, których właścicielem jest Gmina (punkt 1 i 2 wniosku). Dochód z tych źródeł powiększa fundusz remontowy Wspólnoty i jest przeznaczony na kolejne remonty budynku. Komórki te nie są wynajmowane na cele związane z działalnością gospodarczą właścicieli i lokatorów, lecz są używane w takich samych celach jak nieodpłatnie przydzielane komórki piwniczne.Wspólnota posiada konto bankowe (punkt 3 wniosku Wspólnoty), które, jak wynika z pisma Wspólnoty złożonego 30.04.2007r., jest rachunkiem bieżącym, a oprocentowanie środków pieniężnych na tym rachunku powiększa fundusz remontowy Wspólnoty przeznaczony na kolejne remonty budynku. Część funduszy Wspólnoty ulokowana jest na oprocentowanych lokatach bankowych (punkt 4 wniosku), a uzyskane oprocentowanie z tych lokat powiększa fundusz remontowy Wspólnoty i jest przeznaczony na kolejne remonty budynku.

Za nieterminowe wpłaty czynszu przez właścicieli lokali naliczane są przez Wspólnotę odsetki (punkt 5 wniosku), które również powiększają fundusz remontowy Wspólnoty i przeznaczane są na kolejne remonty budynku.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) obowiązującym od 1 stycznia 2007r. wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlegają jedynie dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz dochody uzyskane z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez wspólnoty mieszkaniowe składają się wpływy z opłat pobieranych od właścicieli oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te skalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno koszty utrzymania lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z art. 13 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000r., nr 80, poz. 903 z późniejszymi zmianami), zgodnie z którym właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Przedstawiając własne stanowisko Wspólnota uważa, że dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych są dochody wymienione w punktach 2 i 4 przedmiotowego wniosku o interpretację czyli dochody uzyskane z wynajmu dodatkowych komórek lokatorom lokali (mieszczących się w budynku Wspólnoty), których właścicielem jest Gmina Łódź (punkt 2) oraz dochody uzyskane z oprocentowania lokat bankowych (punkt 4 wniosku).Pozostałe dochody wymienione w pismie Wspólnoty - jako uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczone na cele związane z utrzymaniem tych zasobów - są zdaniem Wspólnoty wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.

Oceniając - w świetle przepisów podatkowych - stan faktyczny opisany przez Wspólnotę - Organ uznaje za nieprawidłowe stanowisko Wspólnoty w zakresie punktu 2, to jest w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych dochodów uzyskanych z wynajmu dodatkowych komórek wynajmowanych lokatorom mieszkań, których właścicielem jest Gmina Łódź z tego względu, że - zdaniem Organu - jest to dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, który w całości przeznaczony jest na potrzeby remontowe Wspólnoty, co powoduje, że jest dochodem zwolnionym od opodatkowania w świetle art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ został uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczony na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

W pozostałej części Organ uznaje stanowisko Podatnika jako prawidłowe. Dochód uzyskany z wynajmu dodatkowych komórek w piwnicach budynku Wspólnoty właścicielom lokali w tym budynku, oprocentowania bieżącego rachunku bankowego Wspólnoty, dochód uzyskany z odsetek za nieterminowe wpłaty czynszu od właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych jako uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w przypadku jego przeznaczenia na cele związane z utrzymaniem tych zasobów korzysta ze zwolnienia na mocy wymienionego art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód uzyskany z oprocentowania lokat bankowych - jako nieuzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - nie podlega zwolnieniu na mocy wymienionego art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę (Administrację) i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Zgodnie z treścią art. 14 b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja , o której mowa w art. 14 a § 1 nie jest wiążąca dla Podatnika. Jeżeli jednak Podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14 a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14 a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY