Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy zakup ubrań firmowych dla pracowników stanowi koszt uzyskania przychodu ?

sygnatura: II-423/28/07/JW

autor: Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście

data: 2007-07-13

słowa kluczowe:

Stan faktyczny tej sprawy:

Pytająca Spółka z o.o. posiada punkty sprzedaży telefonów komórkowych operatora sieci P... . Ma podpisaną umowę Franchisingową z firmą M.., na podstawie której zobowiązana jest aby pracownicy obsługujący klientów ubrani byli w stroje firmowe. Ubrania te obowiązują w 200 punktach sprzedaży należących do M.... Choć nie są to stroje ochronne, to są to jednak typowo stroje robocze używane tylko na terenie zakładu pracy. Komplet takiego stroju to: koszula i krawat dla mężczyzn; koszula i apaszka dla kobiet. Koszule są wykonane na zamówienie z określonego materiału (tkanina dość gruba w prążki) i w jednakowym niebieskim kolorze. Posiadają charakterystyczną szlufkę na identyfikator sprzedawcy. Wzorem krawatów i apaszek jest logo M... .

Zdaniem pytającego w/w koszty zakupu są kosztem uzyskania przychodu ponieważ są ściśle związane z prowadzoną działalnością. 85% przychodów Spółki to przychody ze sprzedaży usług P... . Możliwość uzyskiwania w/w przychodów jest uwarunkowana Umową Franchisingową. W § 13 pkt 1.3 okazanej umowy jest zawarty zapis odnośnie ubioru pracowników obsługujących klientów P... , który brzmi: "W trakcie całego okresu obowiązywania umowy, Franchingobiorca wprowadzi jednolity ubiór dla pracowników Punktu Sprzedaży P... wg wytycznych Franchingodawcy, który Franchingobiorca jest zobowiązany zakupić u Franchingodawcy przed Datą Otwarcia". Jako Franchingobiorca jest zobligowany do wywiązywania się z każdego punktu Umowy, w przeciwnym razie Umowa uległaby rozwiązaniu co byłoby równoznaczne z likwidacją firmy.

Przedstawiony stan faktyczny reguluje:

- art. 15 ust .1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Zgodnie z tą regułą, aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być łącznie spełnione dwa warunki:

- celem wydatku powinno być osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów,

- wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 16 ust. 1 tej ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Wyłączone z kosztów uzyskania przychodów są natomiast, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 w/w ustawy, koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów alkoholowych. W katalogu tych wyłączeń nie wymieniono wydatków związanych z reklamą produktów lub usług. Z tego względu wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w pełnej wysokości pod warunkiem, że spełnione są przesłanki wymienione w art. 15 ust. 1 w/w ustawy.

Wobec braku w przepisach podatkowych definicji pojęcia " reprezentacja" należy przyjąć wykładnię językową, zgodnie z którą reprezentacja określana jest jako: okazałość, wytworność w czyimś sposobie życia związaną ze stanowiskiem lub pozycją społeczną.

Przekazanie pracownikom odzieży posiadającej charakterystyczne cechy firmy takie jak barwa, krój i zawierającej logo znaku firmowego nie kwalifikuje się zdaniem tut. Organu do tak zdefiniowanego pojęcia reprezentacji, lecz jest działaniem marketingowym zmierzającym do osiągnięcia przychodów ze sprzedaży towarów i realizując warunki zawarte w przepisie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi koszt uzyskania przychodu.

Ponadto z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że obowiązek wprowadzenia dla pracowników jednolitego ubioru wg wytycznych ma charakter obligatoryjny, gdyż stanowi spełnienie warunku zawartego w Umowie Franchinsingowej.

W świetle przytoczonych przepisów prawa stanowisko zaprezentowane przez Państwa w rozpatrywanym wniosku należy uznać - za prawidłowe.

Podkreślić należy, iż podana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 18.04.2007r. (uzupełnionego pismem w dniu 31.05.2007r. ) i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY