Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów diety i inne należności za czas podróży służbowej wypłaconych kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę?

sygnatura: OP/423-5/2007

autor: Urząd Skarbowy w Wadowicach

data: 2007-07-04

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.06.2007 r. (wpł. 18.06.2007) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet i innych należności za czas podróży służbowej wypłaconych kierowcy zatrudnionemu na umowę o pracę stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18.06.2007 r. Spółka z o.o. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka ponosi koszty delegacji zagranicznej pracownika zatrudnionego na umowę o pracę na stanowisku kierowcy, któremu wypłaca diety i ryczałty za nocleg w wysokości określonej rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządnej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju. Stałe miejsce pracy kierowcy określone zostało w umowie o pracę i jest to miejsce zakładu produkcyjnego spółki - miasto Cieszyn. Zakres obowiązków kierowcy obejmuje m.in. przewóz wyrobów, materiałów i załatwianie innych spraw spółki zarówno w kraju jak i poza granicami kraju. Spółka w ramach działalności dodatkowo będzie świadczyć usługi transportowe na rzecz obcych podmiotów i w związku z tym ponosić będzie koszty delegacji krajowych i zagranicznych kierowcy, który będzie odbywał podróż służbową w celu wykonania usługi.

Zdaniem Spółki kierowca odbywa podróż służbową. W tej sytuacji diety i inne należności za czas podróży służbowej wypłacone kierowcy zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Po analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stwierdza:

Ocena czy kierowca odbywa podróż służbową może być dokonana na podstawie analizy przepisów ustawy z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.). Na podstawie art. 29 § 1 Kodeksu pracy umowa o pracę określa strony tej umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności m.in. miejsce wykonywania pracy. Zgodnie natomiast z treścią art. 77/5 §1 powołanej ustawy pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Porównanie zatem treści mowy o pracę oraz przepisu art. 77/5 § 1 Kodeksu pracy przesądza o tym czy pracownik, także kierowca, odbywa podróż służbową.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Diety i inne należności za czas podróży służbowej nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 tym samym stanowią koszt uzyskania przychodów pod warunkiem, że podróż służbowa pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami podatnika.

W świetle powyższych przepisów należy uznać iż stanowisko spółki opisane w złożonym wniosku jest prawidłowe.

Z posiadanych przez tut. organ podatkowy danych wynika, iż w dacie złożenia przedmiotowego wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Z posiadanych przez tut. organ podatkowy danych wynika, iż w dacie złożenia przedmiotowego wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie: Na podstawie art. 236 § 1, w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY