Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wstępną opłatę leasingową?

sygnatura: OP/423-4/2007

autor: Urząd Skarbowy w Wadowicach

data: 2007-07-03

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.06.2007 r. (wpł. 18.06.2007) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej wstępnej opłaty leasingowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 18.06.2007 r. Spółka z o.o. wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka w 2007 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego na obrabiarkę i samochód dostawczy na okres powyżej jednego roku. Z tytułu zawartych umów przed wydaniem przedmiotu leasingu zapłacono wstępne opłaty leasingowe. Opłaty leasingowe jako koszt pośredni zostały ujęte w księgach rachunkowych jednorazowo w momencie poniesienia kosztu tj. zaksięgowane na podstawie otrzymanej faktury bez proporcjonalnego rozliczania w czasie do długości trwania umowy.

Zdaniem Spółki czynsz inicjalny jako koszt pośredni jest jednorazowym kosztem uzyskania przychodu w dacie jego poniesienia. Czynsz inicjalny nie jest kosztem, który dotyczy okresu przekraczającego rok podatkowy, gdyż jest czynnością jednorazową ( wydanie przedmiotu leasingu) umożliwiającą realizację innej czynności - korzystanie z przedmiotu leasingu. Zatem powinien być zaliczony w koszty podatkowe jednorazowo w dacie poniesienia.

Po analizie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach stwierdza:

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadziły podział kosztów na koszty uzyskania przychodów bezpośrednio oraz pośrednio związane z przychodami. Wstępnej opłaty leasingowej nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika, gdyż jest ona na ogół uiszczana jednorazowo przy podpisywaniu umowy leasingowej przed wydaniem przedmiotu leasingu, a jej zapłata jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu. Opłata ta pomimo, iż ponoszona jest jednorazowo, dotyczy całego okresu umowy leasingu. Tak więc znajdzie tu zastosowanie przepis art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W świetle tego artykułu koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Opierając się na powyższym przepisie uzasadnione jest, aby wstępna opłatę leasingową dotyczącą ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu zawartej na czas oznaczony, rozliczyć proporcjonalnie do długości trwania umowy.

W świetle powyższych przepisów należy uznać iż stanowisko spółki opisane w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.

Z posiadanych przez tut. organ podatkowy danych wynika, iż w dacie złożenia przedmiotowego wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Z posiadanych przez tut. organ podatkowy danych wynika, iż w dacie złożenia przedmiotowego wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie: Na podstawie art. 236 § 1, w związku z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY