Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego należy księgować w dacie ich poniesienia, czy w dacie uprawomocnienia się wyroku ?

sygnatura: I/415-34-404/07/ZDB

autor: Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

data: 2007-06-19

słowa kluczowe:

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art.216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatkach dochodowych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17.04.2007r., w części dotyczącej zaliczenia kosztów sądowych do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 17.04.2007r. wynika, iż Spółka poniosła koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego w następujących sprawach:

1) Spółka sprzedała towar, który jak się okazało pochodził z nielegalnego źródła (kradzieży). Kupujący musiał ww. towar zwrócić policji. Sąd prawomocnym wyrokiem w 2007r. zasądził na rzecz Spółki należność za towar. Spółka poniosła koszty sądowe i zastępstwa procesowego w latach 2005-2006.
2) Spółka skierowała do sądu skargę na decyzję Urzędu Kontroli Skarbowej dotyczącą kosztów uzyskania przychodów. Poniesiono koszty sądowe i zastępstwa procesowego. Sprawa w toku.
3) Spółka skierowała do sądu sprawę dotyczącą zabezpieczenia wekslowego przyszłych zobowiązań. Poniesiono koszty sądowe i zastępstwa procesowego. Sprawa w toku.
4) Poniesiono koszty sądowe dotyczące przegranych spraw skierowanych do sądu przez wierzycieli Spółki. Sprawy dotyczyły zakupu materiałów i usług.

Pytanie Spółki sprowadza się do ustalenia czy ww. koszty stanowią koszty uzyskania przychodu? Czy należy je księgować w dacie poniesienia, czy w dacie uprawomocnienia się wyroku? Zdaniem Spółki poniesione koszty sądowe i koszty zastępstwa procesowego w wymienionych sprawach stanowią koszt uzyskania przychodu Spółki i winny być zaksięgowane w momencie ich powstania. Z tego powodu Spółka winna dokonać korekty zeznań rocznych wg wzoru CIT-8 za lata 2005-2006.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r., Nr 54 poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 16 ust.1 ustawy, które określają katalog wydatków nie będących kosztem podatkowym.

Zwrot ,,w celu" użyty w przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, podlegają zaliczeniu w poczet kosztów.

Aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów należy ocenić jego związek z prowadzona działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia dzięki niemu przychodu. W takim ujęciu kosztami będą zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim jak i pośrednim związku z uzyskiwanymi przychodami. Z uwagi na to, że przepisy ww. ustawy nie zawierają szczegółowych uregulowań zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów procesowych dot. przedstawionych spraw - zastosowanie do tych kosztów znajdą ogólne zasady zaliczania wydatków do kosztów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podejmowane przez Spółkę działania takie jak: odzyskanie należności za towar, utrzymanie w kosztach przedsiębiorstwa poniesionych wydatków wykluczonych przez UKS, zabezpieczenie wekslowego przyszłych zobowiązań oraz obrona prawna przed wierzycielami będącymi odbiorcami zakupionych materiałów i usług, są działaniami uzasadnionymi i celowymi. Koszty sądowe i procesowe zostały poniesione dla ochrony interesów prawnych Spółki i sprawnego jej funkcjonowania.

Wobec powyższego przedstawione koszty sądowe i zastępstwa procesowego poniesione przez Spółkę będą w dacie ich poniesienia stanowiły koszt uzyskania przychodów. Spółka winna skorygować z tego tytułu zeznania podatkowe.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Spółki - za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podmiotu.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY