Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

zastosowanie zwolnienia dla usług pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczonych na rzecz zakładów ubezpieczeń.

sygnatura: IPPP1/443-1394/11-2/PR

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2011-12-12

słowa kluczowe:pośrednictwo, ubezpieczenia, zwolnienia podatkowe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09.09.2011 r. (data wpływu 16.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczonych na rzecz zakładów ubezpieczeń - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.09.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla usług pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczonych na rzecz zakładów ubezpieczeń.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka lub Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT w związku z wykonywaną na terytorium Polski działalnością gospodarczą. W ramach prowadzonej podstawowej działalności gospodarczej Spółka świadczy na rzecz swoich klientów usługi leasingu. Na podstawie zawieranych z klientami umów leasingu, Spółka przekazuje do używania i pobierania pożytków środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne .

Przez okres trwania umowy leasingu, Korzystający, jako podmiot rzeczywiście używający przedmiot leasingu, jest odpowiedzialny za wykonywanie szeregu określonych czynności związanych z poprawnym użytkowaniem przedmiotów leasingu oraz pobieraniem z tego tytułu korzyści. W tym zakresie, Korzystający jest zobowiązany m.in. do ubezpieczenia przedmiotów leasingu. W szczególności, Korzystający jest zobowiązany do zawarcia we własnym imieniu umowy ubezpieczenia z wybranym zakładem ubezpieczeń i jest stroną takiej umowy (ubezpieczającym). Ponadto, zgodnie z ogólnymi warunkami umów leasingu, wszelkie koszty związane z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu przez cały czas trwania umowy leasingu ponosi Korzystający.

W celu dostarczenia Korzystającym kompleksowej obsługi oraz usprawnienia procesu obejmowania przez Korzystających ochroną ubezpieczeniową przedmiotów leasingu, Spółka zamierza podjąć współpracę z zakładem ubezpieczeń oraz poszerzyć zakres wykonywanej działalności o pośrednictwo ubezpieczeniowe. Działania Spółki w tym zakresie będą miały na celu doprowadzenie do powiązania dwóch stron i zawarcia umowy ubezpieczeniowej pomiędzy zakładem ubezpieczeń oraz Korzystającym (jako osobą poszukującą ochrony ubezpieczeniowej), występującym jako ubezpieczający, tj. podmiot zawierający z zakładem ubezpieczeń umowę ubezpieczenia.

Przed zawarciem umowy z zakładem ubezpieczeń o świadczenie usług pośrednictwa, Wnioskodawca zamierza uzyskać status agenta ubezpieczeniowego w rozumieniu art. 7 ustawy z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym . W tym celu Spółka spełni warunki wskazane w art. 9 UoPU, w szczególności co najmniej połowa członków zarządu Spółki będzie posiadać wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych (tj. posiadać licencję agenta ubezpieczeniowego). Ponadto, czynności agencyjne świadczone przez Spółkę będą wykonywane wyłącznie przez osoby fizyczne, które uzyskały wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Wreszcie, Spółka uzyska wpis do rejestru pośredników ubezpieczeniowych w rozumieniu UoPU. W chwili obecnej działania w tym zakresie są już bardzo zaawansowane, w szczególności, pracownicy, którzy wykonywać będą czynności agencyjne uczestniczą w wymaganych w tym zakresie przez UoPU szkoleniach, zaś w sierpniu 2011 część z nich przystąpi do egzaminów na agentów ubezpieczeniowych.

Po uzyskaniu statusu agenta ubezpieczeniowego Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę o współpracy z zakładem ubezpieczeń. Na podstawie zawartej umowy Spółka będzie świadczyć na rzecz zakładu ubezpieczeń usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego. W szczególności, Spółka będzie wykonywać bezpośrednio na rzecz zakładu ubezpieczeń następujące czynności kwalifikowane na gruncie U0PU jako czynności agencyjne:

  • pozyskiwanie klientów poprzez:
    • prowadzenie działań nakierowanych na pozyskiwanie wśród Korzystających klientów zakładu ubezpieczeń, popularyzowanie oraz promowanie zakupu polis tego zakładu,
    • udzielanie Korzystającym szczegółowych wyjaśnień i informacji o warunkach polis ubezpieczeniowych oferowanych przez dany zakład ubezpieczeń, w celu doprowadzenia do zawarcia umowy o ochronę ubezpieczeniową,
  • wykonywanie czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia pomiędzy zakładem ubezpieczeń a Korzystającym (występującym w umowie ubezpieczenia jako ubezpieczający), w tym:
    • przekazywanie Korzystającym wyjaśnień o sposobnie realizacji świadczeń z tytułu umów ubezpieczenia,
    • dostarczanie Korzystającym Szczególnych bądź Ogólnych Warunków Ubezpieczenia w zależności od rodzaju polisy,
    • udzielanie Korzystającym pomocy w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów,
    • udzielanie Korzystającym pomocy w wypełnieniu formularzy i wniosków niezbędnych do zawarcia umowy ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeń,
  • uczestniczenie w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia poprzez:
    • prezentację wysokości należnej składki ubezpieczeniowej,
    • przyjmowanie należności z tytułu składek ubezpieczeniowych, stosownie do zakresu ochrony ubezpieczeniowej i postanowień umowy ubezpieczenia,
    • wydawanie Korzystającym (ubezpieczającym) dokumentów księgowych umożliwiających dokonanie płatności składki ubezpieczeniowej,
    • terminowe wpłacanie na właściwe konto składek ubezpieczeniowych pobranych od Korzystających na rzecz zakładu ubezpieczeń.

Wnioskodawca będzie pośredniczył pomiędzy zakładem ubezpieczeń a Korzystającym w celu doprowadzenia do zawarcia umowy ubezpieczenia. Stronami umowy będą zakład ubezpieczeń (jako ubezpieczyciel) oraz Korzystający (jako ubezpieczający). Korzystający będzie zawierać umowę z zakładem ubezpieczeń działając we własnym imieniu i będzie podmiotem zobowiązanym do zapłaty składki na rzecz zakładu ubezpieczeń. Umowa będzie spełniać definicję umowy ubezpieczenia według art. 805 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz.U.64.16.93, ze zm.), zgodnie z którą ,,przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę." Spółka nie będzie stroną umowy o ochronę ubezpieczeniową, tj. nie będzie występowała ani jako ubezpieczyciel ani ubezpieczający.

Z tytułu świadczenia przedmiotowych usług Wnioskodawca będzie otrzymywał od zakładu ubezpieczeń prowizję, obliczaną jako określony procent wynagrodzenia otrzymywanego przez zakład ubezpieczeń w związku z zawartymi polisami ubezpieczeniowymi. Podstawą dla ustalania wynagrodzenia Spółki będą więc bezpośrednio wyniki finansowe zakładu ubezpieczeń (w postaci składek ubezpieczeniowych) związane z pozyskaniem wśród Korzystających klientów zakładu. Wynagrodzenie będzie zatem zależne wyłącznie od efektywności działań Spółki, w szczególności od efektywnego pozyskiwania klientów i przeprowadzania czynności zmierzających do zawarcia przez Korzystających umów ubezpieczeń.

Zakład ubezpieczeń, w celu pozyskania jak największej liczby klientów oraz usprawnienia procesu zawierania umów ubezpieczenia współpracuje z wieloma pośrednikami (agentami), przy czym umowy o współpracę mogą się różnić co do zakresu czynności wykonywanych przez danego pośrednika. Z tego względu, w ramach planowej umowy o świadczenie usług, która zawarta zostanie z zakładem ubezpieczeń, Spółka nie będzie zobowiązana do zawierania umów o ochronę ubezpieczeniową z Korzystającymi w imieniu zakładu ubezpieczeń. Techniczna czynność zawarcia umowy z Korzystającym może być wykonywana bezpośrednio przez zakład ubezpieczeń bądź, na przykład, przez innego agenta ubezpieczeniowego działającego w imieniu tego zakładu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na mocy art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT usługi opisane w stanie faktycznym, które świadczone będą bezpośrednio na rzecz zakładu ubezpieczeniowego przez Spółkę działającą w charakterze agenta ubezpieczeniowego, będą podlegać zwolnieniu od podatku VAT ...

Spółka stoi na stanowisku, że usługi jakie zamierza świadczyć na rzecz zakładu ubezpieczeń będą podlegać zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT. Usługi świadczone przez Spółkę mieszczą się bowiem w pojęciu usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych w rozumieniu ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji, podlegają zwolnieniu od podatku VAT.

Ustawa o VAT nie zawiera jednak definicji pojęcia ,,usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych". W celu określenia zakresu tego rodzaju usług można odwołać się do innych aktów prawnych, w szczególności do UoPU. W art. 2 ust. 1 tej ustawy wskazano, iż pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia. W doktrynie prawa ubezpieczeniowego podkreśla się, że UoPU zawiera bardzo szeroką definicję pośrednictwa ubezpieczeniowego. Jak wynika z jej treści, pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na (odpłatnym) wykonywaniu przez pośrednika wszelkich czynności faktycznych lub prawnych związanych z zawarciem lub wykonaniem umowy ubezpieczenia. W doktrynie zaznacza się także, że kryterium decydującym o tym, czy występuje pośrednictwo ubezpieczeniowe, czy też nie, jest cel podejmowanych czynności, a mianowicie, czynności te zmierzają do nakłonienia klienta do zawarcia umowy ubezpieczenia czy też nie. Tylko czynności zmierzające do nakłonienia klienta do zawarcia ubezpieczenia stanowią czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego (Bałasz P., Szaniawski K., Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Komentarz. Zakamycze 2005).

Należy w tym miejscu podkreślić, że istotą usług jakie Spółka zamierza świadczyć bezpośrednio na rzecz zakładu ubezpieczeń jest właśnie pozyskanie wśród Korzystających klientów zakładu ubezpieczeń (tj. zachęcenie i nakłonienie Korzystających do zawarcia we własnym imieniu polis z tym zakładem). Celem działań podejmowanych przez Spółkę będzie zatem połączenie dwóch stron transakcji ubezpieczeniowej, tj. zakładu ubezpieczeń oraz Korzystających (czyli osób poszukujących ochrony ubezpieczeniowej). Korzystający będą przystępować do umów ubezpieczenia w roli ubezpieczającego. Również formuła wynagrodzenia, które należne będzie Spółce potwierdza bezpośredni wpływ jej działań na doprowadzenie do zawarcia umowy ubezpieczenia - jeśli bowiem działania Spółki nie przyniosą efektu w postaci zawarcia umowy pomiędzy Korzystającym a zakładem ubezpieczeń, Spółka nie będzie uprawniona do otrzymania prowizji (a więc nie otrzyma wynagrodzenia). Usługi świadczone przez Spółkę będą więc uznane za wykonane wyłącznie w przypadku, gdy, dzięki jej działaniom, dojdzie do zawarcia umowy ubezpieczenia. Usługi Spółki mieszczą się zatem w pojęciu ,,usług pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych" zastosowanym przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Należy przy tym zaznaczyć, iż ustawa o VAT nie ogranicza zwolnienia w zakresie usług ubezpieczeniowych oraz usług pośrednictwa w świadczeniu tych usług jedynie do określonego kręgu podmiotów. Wprowadzenie przez ustawodawcę w art. 43 ust. 1 pkt 37 zwolnienia od podatku VAT ma bowiem jedynie przedmiotowy charakter i nie odwołuje się do podmiotu świadczącego dany rodzaj usług. Wydaje się zatem, iż zwolnienie to nie powinno być ograniczane jedynie do towarzystw ubezpieczeniowych czy też pośredników spełniających szczegółowe kryteria wynikające z odrębnych przepisów. Niemniej jednak, pośrednictwo ubezpieczeniowe sensu stricto, w rozumieniu UoPU, może być wykonywane jedynie przez agentów ubezpieczeniowych (jeżeli są to tzw. czynności agencyjne) lub brokerów ubezpieczeniowych (jeżeli są to tzw. czynności brokerskie), przy czym agent ubezpieczeniowy to pośrednik wykonujący czynności w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń, natomiast broker ubezpieczeniowy działa na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej.

Odnosząc się do powyższej kwestii należy jednak podkreślić, iż Spółka uzyska status agenta ubezpieczeniowego w rozumieniu UoPU, czemu towarzyszyć będzie wpis Spółki na listę pośredników ubezpieczeniowych. W szczególności, Spółka spełni wymagania wskazane w art. 9 UoPU, tj. połowa członków jej zarządu będzie posiadać wpis w rejestrze agentów ubezpieczeniowych (czyli posiadać licencję agenta ubezpieczeniowego), natomiast czynności faktyczne w zakresie oferowania polis ubezpieczeniowych będą wykonywane wyłącznie poprzez osoby fizyczne posiadające wpis w rejestrze agentów ubezpieczeniowych. Spółka będzie także wypełniać obowiązki wskazane w art. 13 UoPU, do których wypełniania zobowiązani są agenci ubezpieczeniowi np.:

  • obowiązki w zakresie zachowania w tajemnicy wszystkich informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych,
  • powiadamiania klienta, czy Spółka działa na rzecz jednego, czy wielu zakładów ubezpieczeń,
  • informowania o firmie, pod którą wykonuje działalność agencyjną, oraz o adresie siedziby i wpisie do rejestru pośredników ubezpieczeniowych.

Świadczenie usług oraz składających się na nie czynności faktycznych kwalifikowanych jako czynności agencyjne w rozumieniu UoPU, zostanie rozpoczęte dopiero po uzyskaniu przez Spółkę statusu agenta ubezpieczeniowego.

Odnosząc się do czynności faktycznych, które wykonywane będą przez Spółkę wskazać należy, iż zgodnie z art. 4 UoPU, pośrednik wykonuje w imieniu lub na rzecz zakładu ubezpieczeń czynności, zwane dalej ,,czynnościami agencyjnymi", polegające przede wszystkim na:

  • pozyskiwaniu klientów,
  • wykonywaniu czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia,
  • zawieraniu umów ubezpieczenia,
  • uczestniczeniu w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia.

Jak wskazują przedstawiciele doktryny, czynności agencyjne zostały wymienione taksatywnie, z czego wynika, że katalog ten ma charakter zamknięty, natomiast zakres czynności agencyjnych zależy od treści konkretnej umowy zawartej z zakładem ubezpieczeń. (komentarz Wieczorek E. w: M. Adamowicz, A. Broclecka-Chamera i inni. Prawo ubezpieczeń gospodarczych. Tom I. Komentarz.) Oznacza to, iż wykonywanie pośrednictwa ubezpieczeniowego może sprowadzać się do wykonywania jedynie niektórych czynności wskazanych w art. 4 UoPU, nie jest natomiast konieczne wykonywanie wszystkich z tych czynności. W doktrynie wskazuje się także, że dwa pierwsze rodzaje czynności to czynności faktyczne, do których należą w szczególności bezpośrednia reklama zakładu ubezpieczeń, na rzecz którego działa agent ubezpieczeniowy, wyszukiwanie i selekcja klientów, nakłanianie do zawarcia umowy ubezpieczenia, negocjowanie jej warunków, wyjaśnianie poszczególnych klauzul zawartych w tej umowie oraz we wzorcu umowy towarzyszącym danej umowie czy pomoc przy wypełnianiu stosownych formularzy. Natomiast czynność zawarcia umowy jest czynnością o charakterze wyłącznie prawnym, podczas gdy uczestniczenie w administrowaniu i wykonywaniu umów są czynnościami mieszanymi.

Spółka, w zakresie usług jakie zamierza świadczyć bezpośrednio na rzecz zakładu ubezpieczeń, będzie wykonywać większość z czynności wskazanych w art. 4 UoPU. W szczególności, Spółka będzie:

  • pozyskiwać klientów poprzez popularyzowanie oraz promowanie zakupu polis danego zakładu,
  • wykonywać czynności przygotowawcze zmierzające do zawierania umów ubezpieczenia, poprzez udzielanie Korzystającym szczegółowych wyjaśnień i informacji o warunkach polis oraz o sposobie realizacji świadczeń z tytułu umów ubezpieczenia, dostarczanie warunków ubezpieczenia, udzielanie pomocy Korzystającym w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów oraz udzielanie pomocy przy wypełnianiu formularzy i wniosków niezbędnych do zawarcia umowy ubezpieczenia,
  • uczestniczyć w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia poprzez prezentację wysokości należnej składki ubezpieczeniowej oraz przyjmowanie oraz przekazywanie należności z tytułu składek ubezpieczeniowych.

W związku z powyższym usługi jakie Spółka zamierza świadczyć zawierają się w katalogu czynności agencyjnych sformułowanym w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym, przy czym wykonywane będą bezpośrednio na rzecz zakładu ubezpieczeń. Czynności te będą więc wprost zmierzać do doprowadzenia dwóch stron, tj. zakładu ubezpieczeń i osoby poszukującej ochrony ubezpieczeniowej (ubezpieczającego), do zawarcia stosownej umowy ubezpieczenia. Ponadto, Spółka wykonywać będzie również szereg czynności związanych z administracją polis ubezpieczeniowych zawartych dzięki jej działaniom. Wykonanie wszystkich opisanych czynności przez Spółkę nastąpi bezpośrednio na rzecz zakładu ubezpieczeń, w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności agencyjnej, zgodnie z uzyskaną licencją agenta ubezpieczeniowego. Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, iż dla celów podatku VAT świadczone przez Spółkę usługi powinny być klasyfikowane jako usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Bez znaczenia dla powyższej klasyfikacji usług świadczonych przez Spółkę pozostaje fakt, iż niektóre inne czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego (np. zawieranie umów, inne czynności polegające na administrowaniu umów ubezpieczenia bądź czynności związane z likwidacją szkód) zakład ubezpieczeń zamierza wykonywać samodzielnie lub powierzyć innemu pośrednikowi.

Spółka będzie świadczyć wskazane powyżej usługi wyłącznie na rzecz zakładu ubezpieczeń w zamian za otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie, które uzależnione będzie bezpośrednio od efektów działań Spółki jako agenta. Zakład ubezpieczeń będzie wykonywać na rzecz Korzystających, bezpośrednio bądź przez wyznaczonych pośredników, usługi ubezpieczeniowe sensu stricto, obejmujące w szczególności zawieranie umów ubezpieczenia, ocenę ryzyka, wypłacanie odszkodowań i innych świadczeń. Taki podział funkcji również potwierdza, iż usługi jakie Spółka zamierza wykonywać na rzecz zakładu ubezpieczeń mają charakter czynności pośrednictwa - to działania Spółki prowadzić będą bowiem do porozumienia się obu stron umowy ubezpieczeniowej (tj. zakładu ubezpieczeń i Korzystającego) co do warunków zawarcia tej umowy.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż brak dokonywania przez Spółkę technicznej czynności zawarcia umowy ubezpieczenia w ramach świadczonych usług pośrednictwa nie ma wpływu na uznanie usług Spółki za usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych w rozumieniu ustawy o VAT. Stanowisko to znajduje jasne potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej . Dla przykładu w orzeczeniu z 21 czerwca 2007 r. w sprawie C-453/05 Volker Ludwig TSUE uznał, iż ,,pośrednictwo stanowi działalność polegającą na pośredniczeniu, która może obejmować między innymi wskazywanie stronie danej umowy okazji do zawarcia takiej umowy, przy czym celem takiej działalności jest uczynienie wszystkiego, co niezbędne, aby dwie strony zawarły umowę, a sam pośrednik nie ma żadnego interesu w zakresie treści umowy. (...)" TSUE zaznaczył również, że ,,podmioty gospodarcze powinny mieć możliwość wyboru modelu organizacyjnego, który z czysto gospodarczego punktu widzenia byłby dla nich najbardziej odpowiedni, nie narażając się na to, że dokonane przez nie czynności nie będą objęte zwolnieniem z opodatkowania". Natomiast w orzeczeniu z 13 grudnia 2001 r. w sprawie C-235/00 CSC Financial Services Ltd TSUE stwierdził, że czynności pośrednictwa w. zakresie usług finansowych mogą polegać, między innymi, na ,,wskazywaniu na dogodne okazje zawarcia umowy, opracowywaniu kontraktu z drugą stroną lub negocjowaniu, w imieniu i na rzecz klienta, szczegółów płatności jakie mają być wykonane przez drugą stronę. Celem negocjacji jest uczynienie wszystkiego, co niezbędne, aby dwie strony zawarły umowę, (...)" . Podobne wnioski wynikają również z wyroku TSUE z 3 kwietnia 2008 r. w sprawie C-124/07 J.C.M. Beheer BV.

Należy przy tym zauważyć, iż Wnioskodawca będzie pozostawać w związku umownym z zakładem ubezpieczeniowym, tj. jedną ze stron ewentualnej umowy ubezpieczenia, oraz będzie miał bezpośredni kontakt z drugą stroną umowy ubezpieczenia, czyli Korzystającym (ubezpieczającym). Zgodnie z wskazanymi powyższej wyrokami TSUE usługi Spółki zmierzać więc będą do tego ,,aby dwie strony zawarły umowę".

Mając na względzie, istotę usług świadczonych przez Spółkę, czyli pozyskiwanie klientów zakładu ubezpieczeń, możliwość swobodnego wyboru modelu współpracy między zakładem ubezpieczeń a Spółką, a także, uzyskanie przez Spółkę statusu agenta ubezpieczeniowego oraz konstrukcję definicji pojęcia ,,czynności agencyjne" na gruncie U0PU, należy uznać, iż czynności wykonywane przez Spółkę będą podlegać zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Charakter usług Spółki jako usług pośrednictwa jest również potwierdzony sposobem ustalania wynagrodzenia Spółki należnego od zakładu ubezpieczeń. Wynagrodzenie Spółki będzie oparte na prowizji naliczanej od wartości umowy ubezpieczenia, czyli należnych zakładowi ubezpieczeń składek. Ustalenie wynagrodzenia w postaci prowizji jest sposobem określania wynagrodzenia typowym dla pośredników ubezpieczeniowych i ich zleceniodawców. Z tej perspektywy, działania Spółki ukierunkowane będą na to ,,aby dwie strony zawarły umowę". W efekcie, usługi Spółki wypełniać będą warunki określone przez TSUE dla uznania ich za zwolnione od podatku VAT.

Należy również wskazać, że zgodnie z art. 6 UoPU za pośrednictwo ubezpieczeniowe ,,nie uznaje się działalności polegającej na dostarczaniu osobom zainteresowanym ochroną ubezpieczeniową ogólnych informacji o możliwości zawierania umów ubezpieczenia oraz o warunkach i skutkach takich umów, jeżeli informacje takie są dostarczane przez podmiot wykonujący działalność inną niż pośrednictwo ubezpieczeniowe, pozostają w związku z tą działalnością i nie mają na celu doprowadzenia do zawarcia lub wykonania umowy ubezpieczenia". Nie ulega wątpliwości, że w przypadku Spółki powyższa regulacja nie będzie mieć zastosowania. Przede wszystkim, celem Spółki oraz istotą świadczonych przez Spółkę usług będzie zawarcie umowy ubezpieczenia pomiędzy Korzystającym (ubezpieczający) a zakładem ubezpieczeń. Ponadto, informacje dostarczane przez Spółkę Korzystającym nie będą ogólne, lecz będą mieć charakter kompleksowy, szczegółowo i wyczerpująco przedstawiać będą warunki polis i zasady ich realizacji, a także wysokość należnych składek. Co więcej, Spółka będzie wykonywać szereg czynności poza dostarczaniem informacji, np. dostarczanie Ogólnych lub Szczególnych Warunków Ubezpieczenia, udzielanie pomocy w zgromadzeniu i przygotowaniu dokumentów oraz udzielanie pomocy w wypełnianiu formularzy i wniosków niezbędnych do zawarcia umowy ubezpieczenia, prezentacja wysokości należnej składki ubezpieczeniowej, przyjmowanie oraz przekazywanie należności z tytułu składek ubezpieczeniowych.

W świetle powyższych uwag, Spółka stoi na stanowisku, iż usługi świadczone przez Spółkę w charakterze agenta ubezpieczeniowego, których bezpośrednim beneficjentem będzie zakład ubezpieczeń, i których celem będzie doprowadzenie do zawarcia umowy ubezpieczenia pomiędzy zakładem a ubezpieczającym, stanowią usługi zwolnione od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY