Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

zasady ujmowania w rachunku podatkowym różnic kursowych przy zmianie metody ich ustalania z podatkowej na metodę wg przepisów o rachunkowości

sygnatura: IPPB5/423-927/11-2/IŚ

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

data: 2011-12-13

słowa kluczowe:bilans, metoda rachunkowa ustalania różnic kursowych, różnice kursowe, różnice kursowe zrealizowane

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13.09.2011 r. (data wpływu 19.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ujmowania w rachunku podatkowym różnic kursowych przy zmianie metody ich ustalania z podatkowej na metodę wg przepisów o rachunkowości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ujmowania w rachunku podatkowym różnic kursowych przy zmianie metody ich ustalania z podatkowej na metodę wg przepisów o rachunkowości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka - Wnioskodawca (dalej ,,Spółka" lub ,,Wnioskodawca") w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje operacji gospodarczych w walutach obcych. Spółka posiada m.in. zobowiązania walutowe (rozrachunki walutowe, długoterminowe zobowiązania z tytułu zaciągniętych kredytów), a także środki pieniężne w walutach obcych. Obecnie Spółka odrębnie rozlicza różnice kursowe dla celów podatkowych i dla celów księgowych. Dla celów podatkowych Spółka ustala różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy o PDOP.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości Spółka dokonywała w latach poprzednich wyceny wskazanych składników pasywów i aktywów w walutach obcych. W wyniku tych czynności Spółka rozpoznawała w poprzednich latach dla celów bilansowych ujemne i dodatnie różnice kursowe. Różnice kursowe ewidencjonowane były na stosownych kontach wynikowych i odnoszone na rachunek zysków i strat (RZiS) w wysokości ich sald (tj. salda kont, na których księgowane są różnice kursowe dodatnie wykazywane w RZiS jako przychody finansowe, a salda kont, na których księgowane są różnice kursowe ujemne wykazywane są w RZiS jako koszty finansowe). Na dzień 31 grudnia 2011 r. Spółka dokona kolejnej wyceny bilansowej składników aktywów i pasywów, wykazując w księgach różnice kursowe od przedmiotowych pozycji wyrażonych w walutach obcych naliczone na dzień 31 grudnia 2011 r. za rok 2011 (rok obrotowy Spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym).

Na podstawie art. 9b ustawy o PDOP Spółka rozważa zmianę dotychczasowego sposobu rozliczania różnic kursowych i od 1 stycznia 2012 r. planuje rozliczanie różnic kursowych dla celów podatkowych na podstawie przepisów o rachunkowości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z planowaną zmianą podatkowego sposobu rozliczania różnic kursowych zgodnie z przepisami o rachunkowości (dalej: ,,metoda rachunkowa"), Spółka zobowiązana będzie (na podstawie art. 9b ust. 5 ustawy o PDOP) na dzień 1 stycznia 2012 r. do jednorazowego rozpoznania podatkowo różnic kursowych wynikających z wyceny pozycji aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, a także pozabilansowych pozycji wyrażonych w walutach obcych, ustalonych na dzień 31 grudnia 2011 r. i ujętych w rachunku zysków i strat za rok 2011, czy też na ten dzień Spółka powinna rozpoznać podatkowo skumulowaną wartość różnic kursowych ustalonych również dla lat wcześniejszych...

Zdaniem Spółki:

W przypadku zmiany od dnia 1 stycznia 2012 r. metody ustalania różnic kursowych i wyboru metody rachunkowej dla celów podatkowych należy jednorazowo rozpoznać różnice kursowe, jakie będą wynikać z wyceny pozycji aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych, a także pozabilansowych pozycji wyrażonych w walutach obcych, które zostaną ustalone na dzień 31 grudnia 2011 r. i ujęte w rachunku zysków i strat za rok 2011.

W opinii Spółki (w przypadku przejścia na metodę rachunkową) rozpoznane na dzień 1 stycznia 2012 r. przychody i koszty z tytułu różnic kursowych naliczonych na dzień 31 grudnia 2011 r. nie powinny obejmować różnic kursowych naliczonych na ostatni dzień lat wcześniejszych (tj. odpowiednio roku 2010, 2009 itd.).

Zgodnie z art. 9b ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: ustawa o PDOP), w przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych według przepisów o rachunkowości, podatnicy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym wybrali tą metodę, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego.

Powyższy przepis wprowadza szczególną regulację wobec podatników, którzy zdecydowali się na rozpoczęcie rozliczania różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości - w konsekwencji na pierwszy dzień roku podatkowego, od którego podatnik rozpoczyna rozliczanie różnic kursowych metodą rachunkową, powinien on rozpoznać podatkowo różnice kursowe ustalone dla potrzeb bilansowych na ostatni dzień roku poprzedniego. Z brzmienia powyższego przepisu jednoznacznie wynika, iż zaliczeniu do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów podlegają naliczone różnice kursowe ustalone na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego, z wyłączeniem różnic kursowych ustalonych na koniec wcześniejszych lat podatkowych.

Art. 9b ust. 5 ustawy o PDOP, nakładający na podatnika obowiązek rozliczenia różnic kursowych z poprzedniego roku, w swojej treści odwołuje, się do czynności ustalenia różnic kursowych na ostatni dzień roku poprzedzającego dzień rozpoczęcia rozliczania różnic kursowych według metody rachunkowej. Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości nie rzadziej niż na dzień bilansowy wycenia się wyrażone w walutach obcych składniki aktywów (z wyłączeniem udziałów w jednostkach podporządkowanych wycenianych metodą praw własności) i pasywów - po obowiązującym na ten dzień średnim kursie ogłoszonym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem pkt 2.

Zgodnie ze wskazanym art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości, Spółka dokonywała wyceny aktywów i pasywów w poprzednich latach na koniec roku (dzień bilansowy). W wyniku tych wycen Spółka na koniec każdego roku obrotowego poprzedzającego rok 2011 rozpoznawała różnice kursowe od poszczególnych pozycji aktywów i pasywów w walutach obcych i wykazywała je w rachunku zysków i strat za odpowiednie lata. Analogicznie do ustaleń (wyliczeń) różnic kursowych przeprowadzonych w latach poprzednich, Spółka dokona wyliczenia różnic kursowych powstałych w 2011 r. Zdaniem Spółki tak wyliczone różnice kursowe powinny powiększyć odpowiednio przychody podatkowe lub koszty uzyskania przychodów Spółki w dniu 1 stycznia 2012 r.

Mając na uwadze przedstawioną powyżej wykładnię przepisów ustawy o PDOP, należy uznać, iż w związku z planowaną zmianą sposobu podatkowego rozliczania różnic kursowych:

  • w dniu 1 stycznia 2012 r. Spółka będzie zobowiązana zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów wartość dodatnich lub ujemnych różnie kursowych naliczonych dla celów bilansowych na dzień 31 grudnia 2011 r. i wykazanych w rachunku zysków i strat za rok 2011;
  • Spółka nie powinna zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów różnic kursowych wynikających z wyceny pozycji aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych w latach poprzednich i niewykazanych w rachunku zysków i strat za rok 2011.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka powinna ująć w rachunku podatkowym wyłącznie te różnice kursowe, które powstaną wskutek wyceny bilansowej na dzień 31 grudnia 2011 r. i dotyczyć będą roku podatkowego 2011 (ujęte zostaną w RZiS 2011).

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 stycznia 2009 r. o sygn. IPPB5/423-132/08-2/MŚ, w którym organ podatkowy podzielił stanowisko podatnika, który twierdził, że ,,(...) w związku z planowaną zmianą sposobu podatkowego rozliczania różnic kursowych dnia 1 stycznia 2009 r. Spółka będzie zobowiązana zaliczyć odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów wartość dodatnich lub ujemnych różnic kursowych naliczonych dla celów bilansowych na dzień 31 grudnia 2008 r. i wykazanych w rachunku zysków i strat za rok 2008".

Powyższe stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach wydanych przez organy podatkowe, m.in. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 lipca 2009 r. sygn. ILPB3/423-320/09-4/HS; Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 czerwca 2009 r. o sygn. IPPB5/423-140/09-4/IŚ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY