Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Czy opłaty za studia zaoczne, które Wnioskodawca poniesie w 2015 r., może uznać za koszty uzyskania przychodów firmy?

sygnatura: IPTPB1/415-548/12-7/AG

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

data: 2012-12-17

słowa kluczowe:dofinansowanie, koszty uzyskania przychodów, studia

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku, nadanym w urzędzie pocztowym w dniu 4 września 2012 r. (data wpływu 5 września 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2012 r. (data wpływu 12 grudnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłat za studia zaoczne, które poniesione zostaną w 2015 r. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym pismem, na podstawie art. 169 § 1 i § 2, w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 29 listopada 2012 r., skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 4 grudnia 2012 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 10 grudnia 2012 r., nadanym w polskiej placówce operatora publicznego w dniu 11 grudnia 2012 r. (data wpływu 12 grudnia 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od dnia 1 grudnia 2007 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, prowadząc księgę przychodów i rozchodów. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej są usługi z zakresu doradztwa, serwisu i montażu klimatyzacji oraz serwisu wentylacji. Wnioskodawca sporadycznie zajmuje się także pompami ciepła typu powietrze-powietrze (kod PKD: 43.22 Z wykonywanie instalacji wodno - kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych).

Chcąc poszerzyć wiedzę, kwalifikacje i jakość świadczonych usług, Wnioskodawca podjął w październiku 2011 r., w trybie zaocznym, studia na Uczelni na Wydziale ..., na kierunku inżynieria środowiska. Według strony internetowej (http://...), opisującej sylwetkę absolwenta i cele kształcenia na studiowanym przez Wnioskodawcę kierunku: ,,Absolwent 4 letnich niestacjonarnych studiów kierunku Inżynieria Środowiska otrzymuje dyplom inżyniera. Posiada kwalifikacje niezbędne do ubiegania się o uprawnienia budowlane do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie w ograniczonym zakresie, w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Absolwent uzyskuje wiedzę związaną z systemami zaopatrzenia w wodę, oczyszczania i odprowadzenia ścieków, usuwania i unieszkodliwiania odpadów oraz instalacji wodociągowo - kanalizacyjnych, sieci i instalacji gazowych, a także systemów centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, urządzeń do czyszczenia powietrza i ciepłownictwa, w tym sieci cieplnych. Zasadniczym celem kształcenia jest przygotowanie absolwenta do planowania, projektowania i realizacji inwestycji oraz eksploatacji instalacji ochrony środowiska. Absolwenci są przygotowani do rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych, pracy indywidualnej i zespołowej".

W piśmie z dnia 10 grudnia 2012 r., stanowiącym uzupełnienie ww. wniosku, Wnioskodawca wyjaśnił, iż przedmiotem prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej jest doradztwo i wykonywanie instalacji klimatyzacyjnych, naprawy i serwis urządzeń klimatyzacyjnych, serwis wentylacji, modyfikacje instalacji kanalizacyjnej (odprowadzenie kondensatu pary wodnej z klimatyzatora do sieci kanalizacyjnej), wykonywanie instalacji cieplnych w zakresie montażu niskotemperaturowych pomp ciepła i konfiguracji ich z układem ogrzewania podłogowego i zbiornikami ciepłej wody użytkowej, serwis systemów hybrydowych (wentylacji z klimatyzacją) w pomieszczeniach technicznych.

Wnioskodawca poinformował, iż przedmiotem działalności gospodarczej nie jest wykonywanie instalacji gazowych, instalacji wodno - kanalizacyjnych, za wyjątkiem instalacji odprowadzenia wody z klimatyzatora do systemu istniejącej instalacji/sieci kanalizacyjnej.

Wnioskodawca do wniosku załączył potwierdzenie uiszczenia dodatkowej opłaty w kwocie 120 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w związku z powyższym, opłaty za studia, które Wnioskodawca poniesie za kolejne 3 lata nauki począwszy od października 2012 r., może uznać za koszty uzyskania przychodów firmy...

W uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wyjaśnił, iż przedmiotem interpretacji są cztery zdarzenia przyszłe dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na opłacenie studiów zaocznych w latach: 2012 r., 2013 r., 2014 r. i 2015 r.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest kwestia zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków, które Wnioskodawca poniesie w 2015 r. W pozostałym zakresie wydane zostaną odrębne interpretacje.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągniecia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji, do których z całą pewnością zalicza się opłata za studia, nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy. Ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki na studia są związane z podnoszeniem posiadanych kwalifikacji zawodowych. Poniesione wydatki na kształcenie są uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, gdyż pozwolą Wnioskodawcy nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności, jak również przyczynią się do osiągniecia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza Wnioskodawcy. Tak więc istnieje związek przyczynowy między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest zamiar osiągnięcia przychodu. Mając na uwadze powyższe informacje Wnioskodawca uważa, że wydatki na opłatę studiów wyższych stanowią koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Przepis ten wskazuje, iż podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków pod warunkiem:

  • faktycznego poniesienia wydatku,
  • istnienia związku przyczynowego pomiędzy wydatkiem a przychodami,
  • braku dokonanego wydatku na liście negatywnej, zawartej w art. 23 ustawy,
  • odpowiedniego udokumentowania poniesionego wydatku.

W świetle powyższego przepisu, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów nie zostały ujęte w katalogu wydatków nieuznawanych za koszt uzyskania przychodów, zawartym w treści art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Konieczne jest bowiem w takim przypadku wykazanie związku przyczynowego między poniesionymi wydatkami, a celem jakim jest osiągnięcie przychodu lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu. Należy tu mieć na uwadze, iż koszty poniesione na zachowanie źródła przychodu to wydatki, które poniesione zostały, aby przychody z danego źródła przychodów w dalszym ciągu uzyskiwano oraz, aby takie źródło w ogóle dalej istniało. Natomiast za koszty służące zabezpieczeniu źródła przychodów należy uznać koszty poniesione na ochronę istniejącego źródła przychodów, w sposób, gwarantujący bezpieczne funkcjonowanie tego źródła. Istotą tego rodzaju kosztów jest więc ich obligatoryjne poniesienie w celu niedopuszczenia do utraty źródła przychodu w przyszłości. Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wydatki, których związek z prowadzoną działalnością nie budzi wątpliwości.

Przy czym obowiązek wykazania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności gospodarczej, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów spoczywa na podatniku.

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Wnioskodawca wskazał, iż poniesie w latach 2012 - 2015 wydatki na opłacenie studiów zaocznych na Uczelni na Wydziale ... na kierunku Inżynieria Środowiska. Studia te umożliwią Mu zdobycie wiedzy związanej z systemami zaopatrzenia w wodę, oczyszczania i odprowadzenia ścieków, usuwania i unieszkodliwiania odpadów oraz dotyczącej instalacji wodociągowo - kanalizacyjnych, gazowych, centralnego ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, urządzeń do czyszczenia powietrza i ciepłownictwa. Ich celem jest przygotowanie absolwenta do planowania, projektowania i realizacji inwestycji oraz eksploatacji instalacji ochrony środowiska.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa i wykonywania instalacji klimatyzacyjnych, modernizacji, napraw i serwisu urządzeń klimatyzacyjnych, serwisu wentylacji, wykonywania instalacji cieplnych w zakresie montażu niskotemperaturowych pomp ciepła i konfiguracji ich z układem ogrzewania podłogowego i zbiornikami ciepłej wody użytkowej oraz serwis systemów hybrydowych w pomieszczeniach technicznych.

W takiej sytuacji do stwierdzenia, czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w 2015 r. na opłacenie studiów zaocznych mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej istotnym jest ustalenie:

  • czy takie wydatki związane są ze zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i mają związek z tą działalnością,
  • czy wydatki te służą tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością gospodarczą, a więc które co do zasady mają charakter osobisty.

W świetle powyższego, w ocenie tutejszego Organu wydatki, które poniesione zostaną w 2015 r. na opłacenie studiów zaocznych na kierunku Inżynieria Środowiska nie spełniają kryterium celowości wynikającego z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowo zauważyć należy, iż Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stwierdził, iż studia te pozwolą Mu nabyć wiedzę i umiejętności niezbędne w prowadzeniu działalności gospodarcze i nie przedstawił rzeczowych argumentów wskazujących na celowość i racjonalność poniesionych na ww. studia wydatków z punktu widzenia uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodów. Ponadto należy tu wziąć pod uwagę, iż działalność gospodarczą Wnioskodawca prowadzi od 2007 r. W takiej sytuacji opisane we wniosku wydatki na studia należy ocenić jako poniesione w celu podnoszenia ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia Wnioskodawcy.

Biorąc powyższe pod uwagę, wydatki te nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY