Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

1. Czy oleje fuzlowe rozumiane jako ,,pozostałe produkty chemiczne i preparaty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych (włączając te składające się z mieszanin produktów naturalnych), gdzie indziej niewymienione ani niewłączone" wykorzystywane w procesie wytworzenia biogazu i energii elektrycznej z biogazu w projektowanej biogazowi rolniczej - w szczególności na etapie oczyszczania cieczy pofermentacyjnej, która zostaje po części beztlenowej do poziomu umożliwiającego jej zrzut do środowiska - nie są objęte opodatkowaniem podatkiem akcyzowym? 2. Czy sprzedaż olei fuzlowych (stanowiących odpad produkcyjny w ramach działalności wnioskodawcy lub nabywanych od podmiotów trzecich) poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na cele wytworzenia energii elektrycznej z biogazu w ramach ekologicznej bioelektrowni rolniczej (będą one stosowane jako pożywka dla mikroorganizmów na linii oczyszczalni tlenowej, a także będą stosowane bezpośrednio do produkcji biogazu, z którego wytwarzana jest energia elektryczna, zaś w efekcie obydwu procesów nastąpi całkowita biodegradacja użytych olejów fuzlowych) nie jest objęta opodatkowaniem podatkiem akcyzowym?

sygnatura: ILPP3/443-168/12-2/TW

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2012-12-17

słowa kluczowe:stawka, wyroby energetyczne

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko X, przedstawione we wniosku z dnia 20 września 2012 r. (data wpływu 26 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie olejów fuzlowych wykorzystywanych do innych celów niż opałowe i napędowe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie olejów fuzlowych wykorzystywanych do innych celów niż opałowe i napędowe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprzedawać oleje fuzlowe (stanowiące odpad produkcyjny w ramach swojej działalności lub nabywane od podmiotów trzecich) poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na cele wytworzenia energii elektrycznej z biogazu w ramach ekologicznej bioelektrowni rolniczej. W procesie wytworzenia biogazu i energii elektrycznej z biogazu - na etapie oczyszczania cieczy pofermentacyjnej, która zostaje po części beztlenowej do poziomu umożliwiającego jej zrzut do środowiska - podmiot nabywający oleje fuzlowe jako substratu zewnętrznego będzie używał w szczególności olejów fuzlowych (kod CN ex 3824 90 97 poz. 41 załącznika do ustawy o podatku akcyzowym).

Oleje fuzlowe będą stosowane jako pożywka dla mikroorganizmów na linii oczyszczalni tlenowej. Stanowią one łatwo przyswajalne źródło węgla dla bakterii, które usuwają na oczyszczalni tlenowej nadmiar azotu z pozostałości pofermentacyjnej. Ponadto będą one stosowane także bezpośrednio do produkcji biogazu, z którego wytwarzana jest energia elektryczna (będą dodawane do biomasy). W efekcie obydwu procesów nastąpi całkowita biodegradacja użytych olejów fuzlowych.

Do instalacji zbiogazowania i oczyszczalni trafiać będą wszystkie ścieki z sąsiadującej gorzelni (ok. 750 m3 na dobę). Zasadniczym surowcem do produkcji biogazu będzie odciek wywarowy powstający w gorzelni na etapie frakcjonowania wywaru na wirówkach dekantacyjnych. Oprócz tego do komory uśredniania instalacji zbiogazowania trafiać będą zasadniczo wszystkie inne ścieki z sąsiadującej gorzelni, w tym oleje fuzlowe, wszystkie ścieki popłuczne z instalacji mycia CIP, lutrynek, oraz odsoliny z instalacji chłodni wentylatorowych. W pierwszej kolejności nadawa zostanie skorygowana pod względem pH za pomocą ługu sodowego. Zmiana pH spowoduje wytrącenie się z roztworu białek, które wcześniej były w nim rozpuszczone.

Masa białkowa (osad białkowy) zostanie odwodniona na dekanterze i skierowana do sprzedaży. W kolejnym etapie strumień cieczy trafi na sekcje beztlenowe instalacji, gdzie przebiega proces fermentacji metanowej z wytworzeniem biogazu. Wytworzony biogaz trafi na mikrobiologiczną instalację odsiarczania a następnie przez zbiornik buforowy na linię kogeneracji energii elektrycznej i ciepła (CHP). Odsiarczony biogaz przez zbiornik buforowy podawany będzie do agregatu kogeneracyjnego CHF.

W uproszeniu, jest to silnik spalinowy zasilany biogazem sprzężony z wytwornicą energii elektrycznej. Powstająca energia elektryczna będzie przekazywana siecią przesyłową do stacji odbiorczej lokalnego operatora energetycznego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy oleje fuzlowe rozumiane jako ,,pozostałe produkty chemiczne i preparaty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych (włączając te składające się z mieszanin produktów naturalnych), gdzie indziej niewymienione ani niewłączone" wykorzystywane w procesie wytworzenia biogazu i energii elektrycznej z biogazu w projektowanej biogazowi rolniczej - w szczególności na etapie oczyszczania cieczy pofermentacyjnej, która zostaje po części beztlenowej do poziomu umożliwiającego jej zrzut do środowiska - nie są objęte opodatkowaniem podatkiem akcyzowym...
  2. Czy sprzedaż olei fuzlowych (stanowiących odpad produkcyjny w ramach działalności wnioskodawcy lub nabywanych od podmiotów trzecich) poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na cele wytworzenia energii elektrycznej z biogazu w ramach ekologicznej bioelektrowni rolniczej (będą one stosowane jako pożywka dla mikroorganizmów na linii oczyszczalni tlenowej, a także będą stosowane bezpośrednio do produkcji biogazu, z którego wytwarzana jest energia elektryczna, zaś w efekcie obydwu procesów nastąpi całkowita biodegradacja użytych olejów fuzlowych) nie jest objęta opodatkowaniem podatkiem akcyzowym...

Wnioskodawca przedstawił następujące stanowiska.

1. Na podstawie analizy art. 2 ust. 1 pkt. 1 w zw. z poz. nr 41 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym należy uznać, że oleje fuzlowe rozumiane jako ,,Pozostałe produkty chemiczne i preparaty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych (włączając te składające się z mieszanin produktów naturalnych), gdzie indziej niewymienione ani niewłączone" nie są objęte opodatkowaniem podatkiem akcyzowym, ponieważ nie będą one przeznaczane ani na cele opałowe, ani na cele napędowe.

W rozpatrywanym przyszłym stanie faktycznym oleje fuzlowe będą stanowić przyswajalne źródło węgla dla bakterii, które usuwają na oczyszczalni tlenowej nadmiar azotu z pozostałości pofermentacyjnej, a także będą dodawane do biomasy celem uzyskania biogazu do produkcji energii elektrycznej. W efekcie obydwu procesów następuje całkowita biodegradacja użytych olejów fuzlowych.

2. Sprzedaż olei fuzlowych (stanowiących odpad produkcyjny w ramach działalności Wnioskodawcy lub nabywanych od podmiotów trzecich) poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy na cele wytworzenia energii elektrycznej z biogazu w ramach ekologicznej bioelektrowni rolniczej, które będą stosowane jako pożywka dla mikroorganizmów na linii oczyszczalni tlenowej, a także będą stosowane bezpośrednio do produkcji biogazu, z którego wytwarzana jest energia elektryczna (będą dodawane do biomasy), nie jest objęta opodatkowaniem podatkiem akcyzowym. Wnioskodawca podkreśla, że w efekcie obydwu procesów następuje całkowita biodegradacja użytych olejów fuzlowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 ze zm.), zwanej dalej ustawą, użyte w ustawie określenia oznaczają wyroby akcyzowe - wyroby energetyczne, energię elektryczną, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W pozycji 41 załącznika nr 1 do ustawy zawierającego wykaz wyrobów akcyzowych wskazano na wyroby o kodzie CN ex 3824 90 97, tj. pozostałe produkty chemiczne i preparaty przemysłu chemicznego lub przemysłów pokrewnych (włączając te składające się z mieszanin produktów naturalnych), gdzie indziej niewymienione ani niewłączone - jeżeli są przeznaczone do celów opałowych lub napędowych.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedawać oleje fuzlowe poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy - kod CN ex 3824 90 97 poz. 41 załącznika nr 1 do ustawy o podatku akcyzowym. Wyroby te nie będą przeznaczane ani na cele opałowe, ani na cele napędowe - będą stanowić przyswajalne źródło węgla dla bakterii, tj. będą stosowane jako pożywka dla mikroorganizmów na linii oczyszczalni tlenowej.

Mając na uwadze opis sprawy - istotny z punktu widzenia jego podatkowej oceny - stwierdzić należy, iż ustawa reguluje wyłącznie kwestie związane z opodatkowaniem wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych. Inne wyroby nie podlegają rygorom ustawy.

Odpowiadając zatem na pierwsze z zadanych pytań stwierdzić należy, iż w opisanym zdarzeniu przyszłym oleje fuzlowe nie są objęte opodatkowaniem podatkiem akcyzowym. Ustawa nie przewiduje bowiem opodatkowania akcyzą innych wyrobów niż wyroby akcyzowe.

W kwestii drugiego zagadnienia stwierdzić również należy, iż sprzedaż olei fuzlowych - w opisanym przez Zainteresowanego przypadku - nie jest objęta opodatkowaniem podatkiem akcyzowym. Ustawa nie przewiduje bowiem opodatkowania akcyzą innych wyrobów niż wyroby akcyzowe.

Zauważyć przy tym należy, iż zadawane przez Zainteresowanych pytania zawsze odnoszą się do zawartego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej opisu sprawy. W przedstawionym przypadku oleje fuzlowe przeznaczone są natomiast do innych celów niż opałowe lub napędowe.

Wydana interpretacja dotyczy przy tym tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY