Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

sygnatura: 1401/VO/4407/14-112/05/EK

autor: Izba Skarbowa w Warszawie

data: 2005-11-25

słowa kluczowe:sprzedaż gruntów

DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt l w związku z art. 233 § l pkt l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez Stronę na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa -Mokotów nr: 1433/NG/GY/443-138/2005/RW z dnia 29.08.2005 r. wydane w trybie art. 14 a § l Ordynacji podatkowej, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia

odmówić zmiany w/w postanowienia.


UZASADNIENIE

Pismem z dnia 3 czerwca 2005 r. Strona zwróciła się z prośbą o udzielenieinformacji o sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14 a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Podatnik w roku 2002 nabył na własność ok 10,5 ha gruntów jako majątek własny we wsi Szymanów. Część nieruchomości jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego, który przewiduje możliwość budowy składów, magazynów oraz innych obiektów przeznaczonych pod działalność gospodarczą. W ocenie podatnika, skoro nie prowadzi on działalności gospodarczej, a sprzedawane w wyniku podziału gruntu działki stanowią jego majątek osobisty - sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, iż stanowisko podatnika w tej sprawie jestnieprawidłowe. Zdaniem organu skarbowego zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczna, wykonujące samodzielnie działalność, o której mowa w art. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lubusługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych - ust.2.

W opinii organu skarbowego ze złożonego wniosku wynika, że podatnik zamierza dokonać podziału działki objętej planem zagospodarowania przestrzennego i dokonać sprzedaży tych działek. W przypadku kiedy sprzedaż majątku osobistego podatnika wykonywana będzie w sposób częstotliwy, w różnych odstępach czasu - to zgodnie z definicją zawartą w ustawie o podatku od towarów i usług, w takim przypadku będziemy mieli do czynienia z prowadzeniem działalności gospodarczej przez podatnika, co w konsekwencji należy uznać, iż czynności te podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Ponadto urząd skarbowy zauważył, iż dyrektywy Rady Unii Europejskiej nie obowiązują wprost, ale skierowane są do państw członkowskich i wymagają implementacji do systemów prawnych państw członkowskich. Dlatego dyrektywa w przeciwieństwie do ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydawanych na jej podstawie rozporządzeń, nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującym w Polsce.

W dniu 12.09.2005 r. wpłynęło zażalenie, w którym pełnomocnik podatnika zauważył, iż zgodnie z przepisem art. 14 § l pkt. 2 Ordynacji podatkowej, " ... Minister właściwy do spraw finansów publicznych: dąży do zapewnienia jednolitego prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności interpretacji przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości...". Zdaniem odwołującego się o ile można zgodzić się z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów, że dyrektywy Unii Europejskiej nie obowiązują wprost - to powinny być brane pod uwagę przy dokonywaniu interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.Niezależnie od tego, pełnomocnik podatnika uważa, że sprzedaż podzielonego gruntu w częściach nie może być traktowane jako sprzedaż częstotliwa i jako taka zakwalifikowana do działalności gospodarczej, której podatnik nie prowadzi. Jak podnosi bowiem Strona z treści art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż elementem koniecznym do wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów tej ustawy jest zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy.W opinii skarżącego przedmiotowa działka stanowi część zakupionej w dniu 03.12.2002 r. jako majątek osobisty nieruchomości i nigdy jej zakup nie był związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Grunt ten jest własnością podatnika od ponad dwóch lat, a więc ewentualna sprzedaż jednej lub dwóch działek objętych planem zagospodarowania przestrzennego (z których druga objęta jest tym planem tylko w części) nie może być traktowana jako sprzedaż dokonywana w sposób częstotliwy.Mając powyższe na uwadze podatnik uważa, iż od sprzedaży w/w działek nie powinien płacić podatku VAT i wnosi o zmianę postanowienia urzędu skarbowego.

W toku postępowania odwoławczego, po zapoznaniu się z aktami sprawy w trybie art. 200 Ordynacji podatkowej pełnomocnik podatnika złożył dodatkowe wyjaśnienia w przedmiotowej sprawie, powtarzając argumenty zawarte w odwołaniu. Dodatkowo do akt sprawy pełnomocnik dołączył kserokopię artykułu prasowego oraz fragment książki St. Brzeszczyńskiej pt: "Umowy w obrocie nieruchomościami. Zarys prawa". Pełnomocnik podatnika podnosi, iż w przypadku gdy podatnik nie prowadzi działalnościgospodarczej, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a sprzedawane działki stanowią jego majątek osobisty, to od sprzedaży działek nie powinien on płacić podatku VAT, nawet, gdy ich sprzedaż będzie rozłożona w czasie. Zdaniem skarżącego przemawia za tym treść załączonych publikacji oraz VI Dyrektywy Unii Europejskiej.

Po analizie stanu faktycznego i prawnego sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej zauważa, co następuje.

Zgodnie z art. 5 ust. l pkt. l ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usługopodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast grunt jest towarem w rozumieniu art. 2 ust. 6 cytowanej ustawy, a jego dostawa będzie podlegała opodatkowaniu, jeżeli dokona jej podatnik podatku od towarów i usług. W myśl art. 15 ust. l w/w ustawy podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobiście prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność, o której mowa w art. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych - ust.2.Aby stać się więc podatnikiem wystarczy wykonać czynności o których mowa powyżej, jednak w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy. Pojęcie częstotliwości należy rozumieć jako zakładający powtarzalność czynności tego samego rodzaju. Jak wynika z akt sprawy podatnik nabył w 2002 r. grunty, których część objęta jest planem przestrzennego zagospodarowania, który przewiduje możliwość budowy składów, magazynów i innych obiektów na działalność usługową. Podatnik ma zamiar w najbliższym czasie podzielić nabytą nieruchomość i sprzedać te działki, które objęte są planem zagospodarowania przestrzennego.

Z powyższego wynika, iż czynność ta ma charakter częstotliwy. Wobec powyższego, jeżeli podatnik będzie dokonywał sprzedaży w sposób częstotliwy, czynności takie należy uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu powołanego powyżej przepisu art. 15 ust. 2 ustawy, a dostawa działek będzie podlegała opodatkowaniu tym podatkiem w wysokości 22% podstawy opodatkowania (na podstawie art. 41 ust. l ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 43 ust. l pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku jedynie dostawę terenówniezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod budowę. Natomiast Dyrektor Izby Skarbowej podtrzymuje stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego, dotyczące Szóstej Dyrektywy Unii Europejskiej, na którą powołuje się pełnomocnikpodatnika w zażaleniu i w piśmie uzupełniającym z dnia 12.11.2005 r.Dyrektywy Unii Europejskiej są brane pod uwagę przy każdorazowej interpretacji prawa podatkowego w trybie art. 14 § l ustawy Ordynacja podatkowa, lecz muszą być stosowane na gruncie obowiązującego prawa, którymi są w tym przypadku przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY