Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Opodatkowanie podatkiem VAT składek członkowskich w Stowarzyszeniu Kierowców

sygnatura: PPB2 443/322/2005

autor: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej

data: 2005-09-15

słowa kluczowe:składka członkowska, składki, stowarzyszenia

Wnioskiem z dnia 19 stycznia 2005 r. Stowarzyszenie Kierowców XXX zwróciło się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT składek członkowskich w Stowarzyszeniu Kierowców.

W ww. piśmie wnioskodawca stanął na stanowisku, że Stowarzyszenie nie powinno naliczać i odprowadzać podatku od towarów i usług od składek członkowskich, gdyż wystąpi podwójne opodatkowanie: po pierwsze składek członkowskich, z których organizowana jest praca i działalność Stowarzyszenia i po drugie podatek VAT naliczony jest na fakturach za usługi taksówkowe i reklamowe Stowarzyszenia.Postanowieniem z dnia 10 marca 2005 r. Nr DUS-PP/443/9/2005 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie uznał za prawidłowe stanowisko strony w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl natomiast § 2 ww. artykułu składając ww. wniosek wnioskodawca obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz.535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się m. in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z wniosku strony a dnia 19 stycznia 2005r. wynika, iż wpływy ze składek członkowskich pokrywają bieżące wydatki Stowarzyszenia na wynagrodzenia pracowników, składki ZUS, obciążenia podatkowe, utrzymanie biura, rachunki telefoniczne, reklamę oraz inne opłaty. Jednocześnie we wniosku podatnik stwierdza, że Stowarzyszenie zapewnia m.in. przekazywanie informacji o zapotrzebowaniu na usługę. Z tak przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Stowarzyszenie Kierowców pobiera składki opłacane przez zrzeszonych w nim członków. Jednoznacznie jednak nie można stwierdzić, czy całość składek członkowskich przeznaczona jest na potrzeby związane z utrzymaniem samego Stowarzyszenia, czy też część składek przeznaczona jest na realizację na rzecz członków usługi przyjmowania i rozdzielania informacji o zapotrzebowaniu na usługę transportową. Jednoznaczne ustalenie wskazanych okoliczności faktycznych jest istotne dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług wnoszonych składek. O ile bowiem składka członkowska przeznaczona jest i wydatkowana na utrzymanie samego Stowarzyszenia jako organizacji zrzeszonych w nim kierowców - i taka sytuacja nie rodzi skutków w podatku VAT, to w przypadku gdy część składek przeznaczona jest na utrzymanie np. central radiowo-telefonicznych zapewniających stosowne informacje - wówczas w tej części mamy do czynienia z zapłatą za świadczone usługi w ramach prowadzonej przez Stowarzyszenie działalności gospodarczej. I w tej części wystąpi opodatkowanie podatkiem od towarów i usług świadczonych usług.

Jednocześnie koniecznym jest ustalenie przez podatnika właściwego grupowania PKWiU zgodnie z obowiązującą dla celów VAT Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (rozporządzenie Rady Ministrów z 18.03.1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, Dz. U. nr 42, poz. 264 ze zm.).

Zgodnie bowiem z art.8 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W wyroku NSA z dnia 30.08.2000r. sygn. akt. I SA/Gd 947/98 stwierdzono m.in.: "składka członkowska wynika z faktu przystąpienia do Stowarzyszenia i jest związana z pozostawaniem członkiem Stowarzyszenia. Nie można więc uznać za składkę członkowską opłaty za przyszłe korzystanie z rzeczy".

Zatem w ocenie organu podatkowego II instancji rozstrzygnięcie zawarte w przedmiotowym postanowieniu zostało oparte o stan faktyczny, który nie został przez wnioskodawcę w sposób wyczerpujący przedstawiony.

Zaprzeczeniem prawidłowego "załatwienia sprawy co do jej istoty" jest wydanie interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej na wniosek podatnika, w którym brak jest wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego. Takie działanie obliguje organ II instancji do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Zatem konieczne jest uchylenie z urzędu postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Częstochowie z dnia 10 marca 2005 r. Nr DUS-PP/443/9/2005.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY