Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Pytanie dotyczy zastosowania stawki podatku 0% przy świadczeniu usług związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, wykonywanych na terenie portów morskich na rzecz kontrahentów polskich oraz zagranicznych.

sygnatura: PPB1-443/439/2005

autor: Izba Skarbowa w Katowicach

data: 2005-08-03

słowa kluczowe:port, port morski, stawki podatku, usługi, usługi transportowe

D E C Y Z J A

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), w związku z rażącym naruszeniem prawa, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu Nr PSUS/PPOI-443/06/02/05/AP z dnia 2.03.2005r. wydane dla Spółki z o.o. X z siedzibą w Katowicach, stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie zastosowania stawki podatku 0% w przypadku świadczenia usług związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, wykonywanych na terenie polskich portów morskich na rzecz kontrahentów polskich oraz zagranicznych, w ten sposób, iż uznaje stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 4 stycznia 2005r., uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2005r., X Spółka z o.o. z siedzibą w Katowicach, zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii, czy jako pośrednik (spedytor) świadczący usługi na terenie portów polskich związanych z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów takich, jak np. przeładunek, załadunek, ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT bez względu na to od jakiego kontrahenta unijnego czy krajowego otrzymuje zlecenie (pytanie nr II).

W powyższym piśmie wnioskodawca stanął na stanowisku, że świadcząc wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów na rzecz kontrahenta polskiego oraz kontrahenta pochodzącego z innego kraju członkowskiego zidentyfikowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT jeżeli usługa wykonana jest na terenie polskich portów morskich.

Postanowieniem Nr PSUS/PPOI-443/06/02/05/AP z dnia 2 marca 2005r. Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu uznał za prawidłowe stanowisko Spółki z o.o. X w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach analizując treść postanowienia o którym mowa wyżej zważył co następuje:

Istotne znaczenie dla opodatkowania w/w usług ma określenie miejsca ich świadczenia.

Zgodnie z ogólną regułą określoną przepisami art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych takich jak załadunek, rozładunek, przeładunek i podobne czynności - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Szczególne zasady w zakresie określenia miejsca świadczenia usług pomocniczych do usług transportowych wynikają z przepisów art. 28 ust. 3 i 4 cyt. wyżej ustawy, w sytuacji gdy usługi te są bezpośrednio związane z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.

W takim przypadku gdy nabywcą tej usługi jest podatnik zidentyfikowany dla podatku od towarów i usług w państwie członkowskim innym niż państwo, w którym usługi te są faktycznie świadczone, miejscem świadczenia będzie wówczas terytorium tego państwa członkowskiego.

Należy zaznaczyć, iż przepisy takie obowiązują we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej , zgodnie z zasadami Szóstej Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich, dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej - ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC ze zm.).

W świetle powyższego usługi pomocnicze do usług transportowych, których miejsce świadczenia ustalone będzie na terytorium kraju podlegają opodatkowaniu wg 22% stawki podatku VAT.

Zaś te z w/w usług dla których miejsce świadczenia ustalone zostanie poza terytorium kraju nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Równocześnie zauważa się, iż cytowane przez Stronę przepisy § 7 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Dotyczą one bowiem usług polegających na obsłudze lądowych i morskich środków transportu, dla których w każdym przypadku miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju.

Mając na względzie powyższe, w ocenie tut. organu rozstrzygnięcie zawarte przedmiotowym postanowieniu jest rażąco sprzeczne z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie działanie obliguje organ II instancji do podjęcia rozstrzygnięcia w oparciu o art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Zgodnie bowiem z przepisami art. 14b § 2 powołanej wyżej ustawy, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 powołanej w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa organ odwoławczy z urzędu w drodze decyzji uchyla albo zmienia postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

W świetle powyższego postanowiono orzec jak w sentencji.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, niniejsza decyzja wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Od decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach - Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a), w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY